Reformist


SİYASET AKP’Lİ BELEDİYELERE BÜTÇE DAYANMIYOR!

AKP’li Esenler Belediyesi, 2022 yılı için üçüncü kez bütçe yaptı. Taşıt kiralama giderleri, akaryakıt alımı, firmalara yapılacak ödemeler için 400 milyon liralık ek bütçe hazırlandı.


Bütçenin kaynağı ise arsa satışı ile elde edilecek.

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu'nun yönettiği Esenler Belediyesi'nin eylül ayı oturumlarında ek bütçe teklifi görüşüldü.

Esenler Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğünün hazırladığı teklifte, belediyenin birimlerinden gelen talep ve görülen ihtiyaç üzerine ödeneği yetmeyeceği anlaşılan gider kalemleri için hazırlanan 400 milyon liralık ek bütçenin karara bağlanmasını istedi.

Bütçe; yakacak, akaryakıt, elektrik, bahçe malzemesi, dayanıklı tüketim malzemesi alımları, müşavir firmalara yapılacak ödemeler, mahkeme harç giderleri, arsa alım ve kamulaştırma giderleri, taşıt kiralama giderleri için kullanılacak.

Destek Hizmetleri Müdürlüğü'nün taşıt kiralama gideri için ayrılan 60 milyon TL, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü'nün müşavir firma ve kişilere yapacağı ödemeler için ayrılan 95 milyon TL, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nün taşıt kiralama gideri için ayrılan 65 milyon TL, gider kalemleri içindeki en yüksek kalemler olarak dikkat çekti. 400 milyon liralık bütçe kaynağı arsa satışı ile sağlanacak.

CHP VE İYİ PARTİ'DEN ŞARTLI DESTEK

Ek bütçe teklifi oybirliği ile kabul edilirken muhalefetten de şartlı destek geldi. Ek bütçeye onay veriyoruz ancak bu ek bütçenin oluşması için satacağınız arsanın ada- parsel numarası, imar durumunu, yüzölçümünü içeren bilgilendirmenin meclis üyelerine yapılmasını da istiyoruz denildi.

ÖNGÖRÜLEN BÜTÇE YÜZDE 140 ARTTI

Muhalefet Belediye Meclis Üyeleri Belediye yönetimini sert bir şekilde eleştirirken, öngörülen belediye bütçesinin % 140 arttığı görüldü. Artışlar ise şöyle oldu:

*2022 yılı bütçesini 710 milyon 500 bin TL olarak yaptınız. Bütçe yürürlüğe girdikten sadece 3 ay sonra 7 Nisan 2022 tarihinde 590 milyon TL daha ek bütçe talebinde bulundunuz.

*7 Nisan tarihinin üzerinden tam 5 ay geçtikten sonra şimdi de 400 milyonluk ek bütçe talebinde bulunuyorsunuz.

*Bu demek oluyor ki Esenler Belediyesine bütçe dayanmıyor. 2022 yılı bitmeden üçüncü bütçeyi konuşuyoruz.

*Toplamda 2022 yılı bütçesi şimdilik 1 milyar 700 milyon TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Kötü yönetimin en bariz örneğini gördüğümüz Esenler Belediyesi, 8 ayda 2022 için öngördüğü bütçeyi yüzde 140 arttırmış durumda.

*Bütçe oluştururken her zaman yaptığınız, hatta en iyi yaptığınız şey ilçenin öz kaynaklarını, gayrimenkullerini satmak. Esenler Belediyesinde gelir gideri karşılamıyor.

*Gayrimenkulleri sat, ek bütçe yap, bu paralar ile yandaş müteahhitlere ödeme yap…

*Bu durum öngörüsüz, savurgan, başarısız, beceriksiz ve iş bilmez yönetim politikanızı ortaya koymaktadır.

AKP’li belediyelerde sıra şimdi de gayrimenkullere geldi. Borç batağından kurtulmak için bir bir satmaya başladılar

İstanbul’un AKP’li belediyeleri borç batağında kurtulmanın yolunu belediyeye ait gayrimenkulleri satmakta buldu.

 

AKP’li birçok belediyede durum farklı değil

 

AKP’li Belediyeler borç batağından kurtulmak için gayrimenkullerini bir bir satmaya başladılar. Belediye Meclisinden ek bütçe yapmak ve gayrimenkulleri satmak için yetki alan belediyeler şöyle:

-Esenler Belediyesi:

Esenler Belediye Meclisi’nin eylül ayı oturumunda ek bütçe teklifi görüşüldü. Meclise sunulan teklifte, belediyenin 400 milyon TL’lik ek bütçe teklifi oybirliğiyle kabul edildi. 400 milyon TL’lik ek bütçe teklifinin belediyeye ait arsaların satışından karşılanacağı açıklandı.

Esenler Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesi 710 milyon TL olarak belirlenmişti. Nisan ayında yine belediyenin kasasında para kalmadığı için 590 milyon TL’lik bir ek bütçe daha yapılmıştı. Son ek bütçeyle birlikte belediyenin bütçesi 1 milyar 700 milyon TL’ye yükseldi.

-Eyüpsultan Belediyesi:

Eyüpsultan Belediyesi,  bütçesini önce 815 milyon TL olarak belirledi. Kasada paranın azalmasının ardından mart ayında 705 milyon TL’lik arsa satışlarından karşılanmak üzere bir ek bütçe yaptı. Bu ay da yine kasada para kalmadığı için belediye AKP’li belediye 300 milyon TL’lik bir ek bütçe daha yaparak Belediye Meclisi’nden onay aldı. Bu 300 milyon TL’lik ek bütçenin de belediyeye ait arsalarının satılmasıyla karşılanacağı açıklandı.

-Kâğıthane Belediyesi:

 Kâğıthane Belediyesi bütçesini 550 milyon TL olarak belirlemişti. Belediye Meclisi’nin Eylül ayı oturumunda da 613 milyon TL’lik ek bütçe teklifi görüşüldü, Belediye Başkanı’na ek bütçe için yetki verildi.

-Tuzla Belediyesi:

Tuzla Belediyesi, milyonlarca liralık bir ek bütçe yaptı. Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın imzasıyla Belediye Meclisi’ne sunulan teklifte, 220 milyon TL’lik bir ek bütçe hazırlandığı ve bu ek bütçenin 82 milyon 950 bin TL’lik kısmının taşınmaz satışlarından karşılanacağı açıklandı. Bu teklifte yine oybirliğiyle Meclis’te kabul edildi.

AKP’li Tuzla Belediye Meclisi’nin eylül ayı oturumunda, belediyeye ait 12 taşınmazın Hazine’ye devri görüşüldü. Meclis’ten oybirliğiyle geçen teklifle belediye, Merkez Mahallesi’nde yer alan ve toplam büyüklüğü 18 bin metrekare olan 10 okul alanı ile 2 dini tesis alanını Hazine’ye devretti. Bu devir işlemi karşılığında da Tuzla Belediyesi’nin 41 milyon 53 bin TL’lik vergi borcu silindi.

-Beykoz Belediyesi:

Beykoz Belediyesi, bütçesini önce 710 milyon TL olarak belirledi ardından 350 milyon TL’lik bir ek bütçe yaptı. Milyonlarca liralık ek bütçenin bir kısmının da belediyeye ait gayrimenkullerin satışından karşılanacağı açıklandı.

Bu yılki bütçesi 1 milyar 100 milyon TL olan AKP’li Üsküdar Belediyesi, haziran ayında ek bütçe teklifi hazırlayarak belediye meclisine sundu.

Ek bütçe teklifinde belediyenin 2022 yılı bütçesinin yaklaşık 1 milyar 600 milyon TL’ye yükseltileceği belirtildi. Söz konusu ek bütçenin de belediyenin sadece bu yıl 220 milyon TL’lik bina ve 60 milyon TL değerinde yapacağı arsa satışından karşılanacağı açıklandı.

Milyarlık satış
2022 yılı bütçesi 980 milyon TL ek bütçesi olan AKP’li Başakşehir Belediyesi, ek bütçe teklifi hazırlayarak Haziran ayında Belediye Meclisi’ne sundu.

AKP’li Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun imzasının yer aldığı ek bütçe teklifinde belediyenin 2022 yılı bütçesinin yaklaşık 3 milyar TL’ye yükseltileceği belirtildi. Söz konusu ek bütçe için de belediyenin sadece bu yıl 2 milyar 146 milyon TL değerinde arsa satacağı açıklandı.

CHP’li belediyeye izin yok
AKP’li belediyeler peş peşe ek bütçe hazırlayıp gayrimenkul satışı için belediye meclislerinden yetki alırken CHP’li Esenyurt Belediyesi’nin ek bütçe talebi ise reddedilmişti.

Ağustos ayında Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, 720 milyon TL’lik ek bütçe teklifini Cumhur İttifakı’nın çoğunlukta olduğu Belediye Meclisi’ne sundu.

Bozkurt’un “Eğer bütçe onaylanmazsa kesin olan şey şu: Esenyurt Belediyesi hizmetlerini yapamaz duruma gelecek.

Personel maaşlarının yüzde 92’sini harcamışız. Benim personel maaşını ayarlayabilmem için bütçemin belli olması lazım” uyarısına rağmen AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla ek bütçe teklifi reddedildi.

 

 • BIST 100

  11064,80%0,37
 • DOLAR

  33,03% 0,65
 • EURO

  35,95% 0,40
 • GRAM ALTIN

  2559,28% 0,40
 • Ç. ALTIN

  4095,92% 0,61
 • Pazar 37.3 ° / 25.6 ° Güneşli
 • Pazartesi 37.9 ° / 26.4 ° Güneşli
 • Pazartesi 37.9 ° / 26.4 ° Güneşli

Adıyaman

14.07.2024

 • İMSAK 03:26
 • GÜNEŞ 05:10
 • ÖĞLE 12:38
 • İKİNDİ 16:30
 • AKŞAM 19:56
 • YATSI 21:32