Flaş Haber :
Hava Durumu

İBB ve Esenler Belediyesi Zabıtalarının Yetki Kavgası

15 Ekim 2021
0 Haber Yorum
İBB ile Esenler ilçe belediyesi arasındaki yetki anlaşmazlığı gerginliğe neden oldu. Bugün Esenler Cumhuriyet Meydanında hareketli saatler yaşandı. İBB ekipleri ile Esenler Belediyesi zabıtalarının birbirine girmesine ramak kaldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri ile İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Göksu’nun Belediye başkanlığı yaptığı Esenler ilçesinde zabıtalar arasında alana kurulacak hemşeri derneğinin standı gerginliğe neden, oldu.
 
Bu ay Esenler Meclisinde AKP'li Göksu: TÜGVA'ya çatlasanız da patlasanız desteğe devam edeceğiz” söylemiyle yaşanan gerginliğin üzerine bugün yeni bir gerginlik daha yaşandı. Gerginliğe Esenler’de Adıyamanlılar Derneğinin, Cumhuriyet Meydanında geleneksel olarak her yıl Esenler Belediyesinin bünyesinde “NAR, BADEM VE ÇİĞ KÖFTE” festivalinin yapılması için kurmak istenilen çadırın İBB’den izin alınmadan kurulması İBB zabıtası ile Esenler Belediye zabıtasını karşı karşıya getirdi.
 
Meraklı vatandaşların meydana toplanmasıyla alanda yoğun kalabalık oluştu. Uzun uğraşlar sonucunda Adıyaman dernek başkanının  İBB’den, yapılacak etkinliğe ve kurulacak standa onaylanmış imzalı izin kâğıd getirilerek zabıtalar arasında sulh sağlanmış oldu.  
 
Konuştuğumuz her iki tarafın yetkilileri ve vatandaşların görüşleri şöyle…

İBB yetkilisi: Bildiğiniz gibi ana arterler ve meydanlar İBB’ye aittir, burada yaşanabilecek tüm olumsuzlukların faturası İBB’ye çıkarılır. Esenler belediye başkanı Kaymakamlıktan önce bize bildirimde bulunmalıydı. Ama Göksu kibir abidesi olduğu için böyle bir duruma gerek duymadı. Bu karışıklığın yegane suçlusu kendileridir” dedi.
 
Esenler Zabıta Müdürü: Biz her yıl böyle etkinlikler yapıyoruz. İBB’nin bu etkinlikten haberi var” dedi.

İBB, ana arter ve meydanlarda yetkinin tamamen kendilerinde olduğunu, ilçe belediyelerin yetki gaspında bulunduğu ileri sürüyor. Ama AKP'liler ve ilçe belediyeleri aynı kanaatte olmadıkları için vatandaşlar bu kavgaları her zaman görecekler...


“BİZİM PARAMIZLA YAPIYORSANIZ HARAM OLSUN”
Vatandaşlar ise: Dernek Başkanı bize “Bu etkinliği Adıyaman Belediye Başkanlığı ve Valisi ile düzenliyoruz. Esenler Belediyesinin ’de  belli bir miktarına finansör olduğu bir etkinliktir. İki yıldan beri pandemi nedeniyle etkinliğimizi yapamadık. Narı 8 Adıyaman belediye başkanı gönderiyor, badem Valilik’ten, çiğ köfteler Adıyaman çiğ köfte dernekler federasyonundan, 3- ton 80 kişilik ekiple dağıtılacak. Etkinliğe getirilecek sanatçıların tamamının masrafı ve stant işleri Esenler Belediyesi tarafından karşılanacak dedi.
 
Bizler yurttaşlar olarak Esenler Belediye Başkanına diyoruz; bizlerin yoksulluk içinde yaşadığı ve tasarruf tedbirlerinin alınacağı bir ortamda, doların zirve yaptığı bir dönemde bu kadar masrafı bizim paramızla yapıyorsanız haram olsun.  İnsanlar elektrik, doğalgaz parasını ödeyemediği bir dönemde kimse bizim paramızla hava atmasın. Kendi yoksulunu doyuramayan belediye başkanının yaptığı ve destek olduğu böyle etkinlikler siyası rant için yapıldığını biliyoruz. Halk namusuyla vergisini veriyor karşılığında hizmet bekliyor ama halk enayi yerine konulmuş, Esenler halkı Göksu’ya köle yapılmış. Bizler bunun hesabını elbette sandıkta soracağız.
 
Belediye Başkanımız Göksu’dan şeffaf olmasını, yapılan masrafın Esenler Belediyesinden ne kadarını karşıladığını açıklamasını bekliyoruz. Yandaş belediyecilik ve yandaş gazetecilik diye bir anlayış olduğunu biliyorduk ama yandaş dernekçiliği bilmiyorduk onu da öğrendik dediler.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnketLig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.