Flaş Haber :
Hava Durumu

BİR ÖLÜR BİN DOĞARIZ...

23 Eylül 2021
0 Haber Yorum
68 kuşağının gençlik önderlerinden Taylan Özgür, katledilmesinin 52. yıldönümünde anılıyor. SADECE TAYLAN DEĞİL ON BİRLERCE AÇIYI YÜREĞİMİZDE YAŞIYORUZ.

Taylan Özgür henüz 21 yaşındayken 23 Eylül 1969 günü İstanbul Üniversitesi Öğrenci Birliği Genel Kurulu’na katılmak için geldiği İstanbul’da arkasından vurularak katledildi. Aradan geçen yaklaşık yarım asra karşın cinayetin failleri yargı önüne çıkarılmadı.

23 Eylül 20191 yılında 1968 öğrenci hareketi liderlerinden, ODTÜ öğrencisi Taylan Özgür, ailesi ve yakınları tarafından polis kurşunuyla vurulduğu Beyazıt Meydanı’nda anıldı. O gün anma etkinliğine Taylan Özgür’ün ölümünün ardından doğan ve ismi Taylan konulan 50 yaşındaki Taylan Bekin ile yeni doğan Taylan Özgür Alkan bebek de yer almıştı. o anmada bir kere daha gördüler “ Taylan’ların ölmediğini,  bir Taylan Özgür ölür ama bin Taylan Özgür’ler doğar”  

7-24 Esenler haber ailesi olarak Taylan’ın aziz hatıraları karşısında bir kere daha saygıyla eğiliyoruz…Unutmadık Unutmayacağız.


Taylan Özgür, 23 Şubat 1948 yılında doğdu. Ankara Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra ODTÜ’ye girdi ve gençlik hareketlerine katılmaya başladı. ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü ve ODTÜ Öğrenci Birliği Denetleme Kurulu üyesi olarak çalışmalar yürüttü. 1969 yılının ocak ayında ODTÜ’de Ankara’ya ABD Büyükelçisi olarak atanan Robert William Komer’in makam arabasının yakılma eylemine katıldı. Eylemden sonra tutuklanan 13 öğrenci arasındaydı ve iki ay kadar tutuklu kaldıktan sonra 12 Mart 1969’da tahliye edildi. 23 Eylül 1969’da Beyazıt Meydanı’nda öldürüldü. ODTÜ Öğrenci Birliği’nin Taylan Özgür’ün ODTÜ Kampusu’nda gömülmesi talebi rektörlük tarafından kabul edilmedi. Bunun üzerine 25 Eylül sabahı cenazesi önce Tandoğan Meydanı’na getirildi, ardından bir kortej halinde Maltepe Camii’ne götürüldü. 6 saat süren törenin ardından Özgür, Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi.
İstanbul Beyazıt’ta 50 yıl önce katledilen 1968 öğrenci hareketi liderlerinden, ODTÜ öğrencisi Taylan Özgür, ölüm yıldönümünün 52. yılında vurulduğu yerde, vurulduğu saat olan 12.25’te anılacak. Özgür’ün ablası Hale Özgür Kıyıcı, ailece umutlarını yitirmediklerini belirterek “Bildiğiniz gibi Şili’de öldürülen Victor Jara’nın katili 43 yıl sonra yargılandı. Biz de umudumuzu yitirmiş değiliz. Bizler kardeşimin katillerinin yargılandığını göremeyiz, ancak çocuklarımız görecek. Elbet bu ülke faili meçhullerden arınacak” dedi.

SADECE TAYLAN DEĞİL ON BİRLERCE AÇIYI YÜREĞİMİZDE YAŞIYORUZ.


 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnketLig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.