Flaş Haber :
Hava Durumu

“Okullarda çetelere geçit vermeyeceğiz”

27 Eylül 2021
0 Haber Yorum
Mardin'de bir ortaokulda Eğitim-Bir-Sen'li okul idareciler, Eğitim-Sen üyesi öğretmenlere mobbing ve baskı uyguluyorlardı. En son Eğitim-Sen'li öğretmenlere yönelik okul çıkışında gerçekleşen saldırıyı da azmettirince Eğitim-Sen bir basın açıklaması yaparak saldırıları kınadı.

Mardin Artuklu’da geçtiğimiz hafta Eğitim-Sen Mardin Şubesi Hukuk Sekreteri İbrahim Yiğit’e yönelik okul çıkışında bir saldırı gerçekleşti. Saldırıda sendikanın Eğitim Sekreteri Duygu Özbay da saldırganlar tarafından darp edildi. Yiğit, saldırının ardından Evrensel’e konuştuğunda sendikalı oldukları için sürekli baskı ve mobbinge maruz kaldıklarını ifade etmişti.

İki hafta önce okul müdür yardımcısının zorla dayattığı bir durumu kabul etmemesinin ardından müdür yardımcısı “Seni bu mahallede barındırmayacağım, mahalleliyi toplayıp senin kafanı ezeceğim” gibi ifadelerle Yiğit’i tehdit etti. Bu konuşmanın hemen sonrasında da Yiğit, okul çıkışında bu saldırıya maruz kaldı. Saldırı sırasında diğer öğretmenler içeride kilitliyken aynı zamanda Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkan Yardımcısı olan müdür, saldırganlara iki kez kapıyı açıp onları içeri almaya çalıştı. Ancak kapıda duran öğretmenler saldırının boyutunun büyümesini engelledi.

Eğitim-Sen: “Okullarda çetelere geçit vermeyeceğiz”

Eğitim-Sen Mardin Şubesi, duruma ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Eğitim-Sen Genel Başkanı Nejla Kurul’un da katıldığı basın açıklamasına KESK Mardin Şubeler Platformu, Mardin Tabip Odası, Mardin İHD, Mardin Barosu, Mardin Diş Hekimleri Odası, TMMOB Mardin ile HDP, TİP, CHP, Saadet Partisi, DEVA Partisi il örgütleri destek verdi.

Açıklamada Eğitim-Bir-Sen’li yöneticilerin bulunduğu okullarda psikolojik ve fiziksel şiddetin yaygınlaştığı ifade edilirken şiddetin kurumsallaşmasının eğitimin sürekliliği açısından bir tehdit olduğu belirtildi. Açıklama şöyle:

 

Psikolojik terör uygulayan, mahalle kültürü ekseninde çeteleşen ve bu çeteleri öğretmenlere karşı şiddet aracı olarak kullanan idareciler olmak üzere hepsinin görevden uzaklaştırılması ve hak ettikleri cezayı almaları için mücadele edeceğiz. Okullardaki çeteleşmeyi, şiddeti ve şiddete göz yumanları asla kabul etmiyoruz. Okulların çete, patron-işçi zihniyetiyle yönetilmesinin bedelini kimi zaman öğretmenler canlarıyla ödemiştir. Her fırsatta eğitim ve bilim emekçilerinin hedef gösterilmesi, bu durumun artık okul idarecileri tarafından kolaylıkla gerçekleştirilmesine neden olmuştur. Okullardaki şiddet pratikleri günü birlik önlemlerle değil, eğitimde etkin politikaların uygulanması ile çözülebilir.

Eğitim Sen olarak okullarda uygulanan psiko terör ve fiziksel şiddetin karşısındayız ve yetkilileri önlem almaya çağırıyoruz. Bakanlık, yerel yönetimler, milli eğitim müdürlükleri, sendikalar, öğrenciler ve velilerin dahil olduğu çok merkezli şiddet önleme ağının kurulmasını talep ediyoruz.

Eğitim emekçileri yoğun baskılarla, tehditlerle ve hakaretlerle sindirilemez, güvenceli iş yaşamına zara verilemez. İl ve İlçe Milli Eğitim müdürlerinden okullarda her türlü şiddet uygulayan eğitim bir sen yöneticileriyle ilgili gerekli önlemleri almalarını talep ediyoruz. Olay sonrasında il ve ilçe Milli Eğitim müdürlüklerinin saldırıya uğrayan öğretmenlerle ilgili destekleyici bir açıklama yapmamasını kınıyoruz.

Öğretmenlerimize ve yöneticilerimize yönelik organize edilmiş linç girişimini bir kez daha kınıyoruz, faillerin gerekli cezaları alması için hukuksal bütün yolları denemekten vazgeçmeyeceğiz.

Sendika.Org

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.