Flaş Haber :
Hava Durumu

Kıvılcımlı mezarı başında anıldı: Bıraktığı Mirasa Sahip Çıkacağız

11 Ekim 2021
0 Haber Yorum
Vedat Türkali'nin girişimiyle, Dr. Hikmet Kıvılcımlı'yı İstanbul Topkapı'daki mezarı başında andı. Dr. Hikmet Kıvılcımlı ölümünün 50. yılında, Topkapı Mezarlığı'nda bulunan mezarı başında Kıvılcımlı Enstitüsü çağrısıyla çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü ile birlikte HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla anıldı.

TÖP, SODAP, SYKP, Devrimci Parti, Kıvılcımlı Enstitüsü çağrısıyla düzenlenen anmaya HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Milletvekilleri Serpil Kemalbay, Tülay Hatimoğulları, HDP İstanbul İl eş başkanları Elif Bulut, Erdal Avcı, HDP MYK üyesi Ferhat Encü, TİP, EHP, Halkevleri, Kaldıraç da katıldı.


Topkapı mezarlığı önünden sloganlarla mezarlığa yürüyüş düzenlendi. Ortak basın metnini Mustafa Güler okudu

DAVRANIŞ VE DÜŞÜNCE ÖNDERİ DR . HİKMET KIVILCIMLI'YI ÖLÜMÜNÜN 50. YILDÖNÜMÜNDE ANIYORUZ 
"Türkiye sosyalist hareketinin önde gelen davranış ve Düşünce önderlerinden HİKMET KIVILCIMLI Yaşamını işçi sınıfi ve ezilenlerin mücadelesine adadı Bu çetin mücadele yıllarının tam 22 yılı hapishanelerde geçti Egemen sınıfların baskıları kendisini durduramadı Cezaevinde de üretti hep mücadelenin içersinde oldu İşçi sınıfının kurtuluşunun imkanlarını Türkiye'nin orijinal Tarihinde , kültürel birikiminde aradı."

"BU TOPRAKLARIN MARKSİZMİNİ YARATMA ÇABASINA KOYULDU"
"Bu toprakların Marksizmini yaratma çabasına koyuldu Bu uğurda mücadele etti Bu mücadele dolu yaşamına binlerce sayfa Teorik eser sığdırdı Yabancı dildeki eserlerin Türkiye işçi sınıfının kurtuluşu için Birer kılavuz olmaları amacıyla onları Türkçeye çevirme çabasına girişti Ömrünü işçi sınıfının kurtuluşunun koşullarını yaratmak için harcadı 50 yıl önce 11 Ekim 1971 de yaşamını yitiren Dr.Hikmet Kıvılcımlı’nın bıraktığı Teorik ve pratik miras yolumuza ışık tutmaya Devrim ve sosyalizm yolunu aydınlatmaya devam ediyor Onu anmanın en iyi yolunun onun mirasına Sahip çıkmak olduğunu biliyoruz Onun bıraktığı Marksizm mirası tıpkı kendisinin Yaşamı boyunca ortaya koymaya çalıştığı gibi Kapalı bir öğreti değil sürekli gelişen duruma Çağa ve koşullara göre değişin bir kuramdı Bugün Kıvılcımlı'yı anmak onu çağımıza ve içinde bulunduğumuz duruma göre yeniden okumaktan geçiyor."

"SADECE DÜNÜN DEĞİL BUGÜNÜN VE YARININ DEVRİMCİSİ"
"Hikmet Kıvılcımlı sadece dünün değil bugünün ve yarının devrimcisi olarak anılmayı hakediyor diyerek" Dr.Hikmet Kıvılcımlı şahsında işçi sınıfı ve devrim mücadelesinde hayatını kaybedenler için saygı duruşu yapıldı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, SODAP sözcüğü Sevtap Akdağ, TÖP dönem sözcüsü Pelin Kahiloğulları, Kıvılcımlı Enstitüsü Derneği başkanı Ahmet Kale, SYKP sözcüsü Mehmet  Yücel, Devrimci parti genel başkanı Elif Torun Öneren, TİP MYK üyesi Gün Çağ Aydın, Halkevleri adına Samut Karabulut, Kaldıraç temsilcisi Hakan Dilmeç, Sosyal insan Yayınlarından Alaattin Öztürk, EHP adına Nehir Sevim birer konuşma yaptı.
 
BULDAN, "KIVILCIMLI'NIN BIRAKTIĞI MİRASA SAHİP ÇIKACAĞIZ"
Dr. Hikmet Kıvılcımlı’nın anmasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Kıvılcımlı’nın yaşamı boyunca büyük bedeller verdiğini kaydetti. Buldan, “2009’dan beri böyle toplu bir anma yapılmamış olmasını öğrendiğimden beri büyük bir utanç yaşadığımı özellikle ifade etmek istiyorum. Dr. Hikmet Kıvılcımlı gibi büyük değerlerin, önderlerin bizlere bıraktığı mirasa sahip çıkmak, bu değerleri ileriye taşımak, gençlere, kadınlara, işçilere, ezilenlere, yok sayılanlara bu mücadeleyi taşımak bizlerin büyük bir görevi ve sorumluluğudur” diye konuştu. 

 
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.