Flaş Haber :
Hava Durumu

Kadıgil’den Çalışma Bakanı Bilgin’e: işçiler sizin kölenizdir gibi davranamazsınız

18 Ekim 2021
0 Haber Yorum
Önergesinde, Türkiye’nin birçok noktasındaki diğer hak gaspları ve bunlara karşı direnen işçileri hatırlatan Kadıgil, aynı hassasiyetin bu emekçiler için gösterilip, gösterilmeyeceğini sordu.

TİP Sözcüsü Sera Kadıgil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in Türk Metal’e üye oldukları için işten çıkarılan Xiaomi-Salcomp işçilerine ilişkin “Devlet olarak müdahale ederek, geri aldırılmalarını sağladık’’ açıklamasını TBMM gündemine taşıdı. Kadıgil, Bakan Bilgin’e “Türkiye’nin farklı yerlerinde sendikal haklarını kullandıkları için işinden çıkartılan, işlerine dönmek için demokratik gösteri hakkını kullanan çok sayıda işçi için de aynı hassasiyeti gösterecek misiniz?” diye sordu.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) MESS Teknoloji Merkezi'nde (MEXT) "İşimizin Yarını" ana temasıyla düzenlenen Ortak Paylaşım Forumu’nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk Metal Sendikası’na üye oldukları için işten çıkartılan Xiaomi-Salcomp işçileriyle ilgili yapmış olduğu konuşmasında "Sermaye grubu gittiği her yerde o ülkenin şartlarına uymuş ama 'burada kadın işçileri başta olmak üzere onların sendikalaşmasına müsaade etmem' yaklaşımıyla onları sokağa atmış. Sermaye hareketliliğinin yarattığı sonuçları bizim düzenlememiz lazım. Sendika direndi, biz orada devlet olarak devreye girip 'Burası Türkiye ve demokratik bir ülke, işçiler sizin kölenizdir gibi davranamazsınız, burada hukuk devleti vardır' mesajını verdik. Bu hareketli dünyada bu tür olaylarla karşılaşacağız ama bunlara müsaade etmeyeceğiz" demişti.

Bilgin’in bu sözlerini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Önergesinde, Türkiye’nin birçok noktasındaki diğer hak gaspları ve bunlara karşı direnen işçileri hatırlatan Kadıgil, aynı hassasiyetin bu emekçiler için gösterilip, gösterilmeyeceğini sordu.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.