Flaş Haber :
Hava Durumu

CHP’li Ali Şeker: “Özel eğitim kurumlarındaki öğretmenler çoğunlukla asgari ücret alıyor”

24 Aralık 2021
0 Haber Yorum
CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yönelttiği soru önergesi ile özel okullarda görev yapan öğretmenlerin yaşadığı sorunlara değindi

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e yönelttiği soru önergesi ile özel okullarda görev yapan öğretmenlerin yaşadığı sorunlara değindi. CHP’li Şeker, “Gelecek nesillerin sağlıklı inşasında eğitimciler büyük önem taşıyor. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı eğitim hizmetinden sessiz sedasız elini çekerek bu hizmeti özel sektöre devrediyor. Bu da öğretmenlerin eğitimci kimliğini ikinci plana atan bir istihdam politikasını beraberinde getiriyor. Bir yandan özel sektöre devretme, bir yandan da öğrencileri açık liseye yönlendirerek devlet eğitim hizmetlerindeki asli sorumluluğunu yerine getirmiyor” eleştirisinde bulundu.

Eğitim sistemiyle ilgili başlıca verileri paylaşan Şeker, özel eğitim kurumlarının tüm okullar içerisindeki payı AKP iktidarının başında yaklaşık yüzde 2 iken bu oranın bugün yaklaşık yüzde 20 seviyesine geldiğini ifade etti. Şeker şöyle devam etti:

 

Ülkemizde kamu ve özelde toplam 1.112.305 öğretmen görev yaparken, özel eğitim kurumlarında 162.215 öğretmen görev yapmaktadır. Örgün eğitim çağındaki 18.085.943 öğrencinin 1.310.605’i özel eğitim kurumlarında eğitim görmektedir. 1.580.764 öğrenci de açık ortaokul ve açık liselere yönlendirilerek örgün eğitim hakkından mahrum bırakılmaktadır. Çok sayıda köy okulu da kapatılmıştır. Oysa ki devlet başta eğitim, sağlık, güvenlik, adalet olmak üzere, birçok hizmetin sunumu vatandaşlardan vergi alıyor. Ama bu görevleri de yerine gereği gibi yerine getirmiyor.

Özel eğitim kurumlarındaki öğretmenler çoğunlukla asgari ücret alıyor

Şeker, özel eğitim kurumlarda görev yapan öğretmenlere dayatılan ücretlerin düşüklüğüne de değindi. Özel okullarda çalışan öğretmenlerin büyük çoğunluğunun asgari ücretle çalıştığını ifade eden Şeker, sözlerine şöyle devam etti:

 

Sigorta primlerinin gerçeği yansıtmayacak biçimde düzenlenmesi, güvencesiz çalıştırılmaları, sözleşmelerin belirli süreli düzenlenişinin bir tehdit ve baskı unsuru olarak kullanılması, mesai saatlerinin belirsizliği, eksik ücret ödenmesi, ücretlerin geç ödenmesi sıklıkla dile getirilen şikayetlerdir. Ayrıca, pandemi döneminde yaşanan esnek çalışma süreçleri özel okullarda performans baskısı yaratmakta, bu da eğitimciler üzerinde ayrı bir psikolojik baskı oluşturmaktadır. Oysa gelecek neslin sağlıklı inşasında eğitimciler büyük rol oynamaktadır. Bir eğitimcinin kendisini bilimsel ve kültürel anlamda donanımlı hale getirmesi ve bu donanımının devamlılığının sağlanabilmesi, eğitimcilerin zihinsel anlamda kendilerini tümüyle mesleklerine verebilmeleri için ekonomik kaygı ve endişelerden uzak bir ücret politikası ve çalışma şartları ile güvenceli iş olanağının sağlanması şarttır.

Ücretli öğretmenlerin ücreti açlık sınırında

Ücretli öğretmenlerin yaşadığı sıkıntılara da değinen Şeker, “Devletin okulunda kadrosuz, ücretli öğretmen olarak görev yapan öğretmenler açlık sınırının dahi altında ücretlerle çalışmaya zorlanıyor. Atanmayan yüzbinlerce öğretmen varken, açlık sınırının altında öğretmenlerin çalıştırılması kabul edilemez. Bir an evvel ücretli öğretmenlik uygulamasına son verilerek bütün öğretmenlerin kadrolu ve güvenceli istihdamı sağlanmalıdır” dedi.

Şeker, Bakan Özer’den aşağıdaki sorulara yanıt istedi:

  1. Özel okullarda çalışan öğretmenlerin ortalama maaşı ne kadardır?
  2. Kamuda çalışan öğretmenlerden düşük maaş alan özel okul öğretmeni sayısı kaçtır?
  3. Özel okullarda asgari ücret seviyesinde maaş alan öğretmen sayısı kaçtır?
  4. Özel okullarda, esnek çalışma sistemi ile çalışan öğretmen sayısı kaçtır? Esnek çalışma sistemi ile çalışan öğretmenlere ödenen ortalama maaş ne kadardır?
  5. Özel okullarda öğretmen maaşlarının zamanında yatırılmaması nedeniyle, özellikle de %50’lerin üzerinde bir reel enflasyon mevcutken öğretmenlerin haklarının korunması için ne gibi tedbirler alınmaktadır?
  6. Sene başında ödenen eğitim öğretim ödeneğinin kimi özel okullarda öğretmenlerden kayıt dışı bir şekilde sözleşmelerinin yenilenmeyeceği tehdidi ile geri alındığı iddiaları doğru mudur? Bu konuda bakanlığınıza gelen şikayet sayısı kaçtır?
  7. Eğitim Öğretim ödeneğinin tehdit ile öğretmenlerden geri alınması nedeniyle soruşturma/denetleme yapılan eğitim kurumu sayısı kaçtır? Bugüne dek bu gerekçe ile yaptırıma uğrayan herhangi bir özel eğitim kurumu mevcut mudur?
  8. Özel okullarda öğretmenlerin özlük haklardan yararlanamamaları için büro elemanı adı altında istihdam edildikleri doğru mudur?
  9. Özel okullarda çalışan öğretmenlerin maaşlarının iyileştirilmesi için ne gibi tedbirler alınması düşünülmektedir?
  10. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden, özel okullarda görev yapan öğretmenlere yönelik bir destek düşünülmekte midir?

Sendika.Org

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.