Flaş Haber :
Hava Durumu

AKP’nin Tek Hayırlı İşi: Hemşeri dernekleri İl tanıtım günleri düzenleyemeyecek

04 Ocak 2022
0 Haber Yorum
İçişleri Bakanlığı’nın 6 Aralık 2021 tarihinde yayınladığı genelge ile İl tanıtım günleri düzenleme yetkisi Belediyelerden alınarak valiliklere verildi. Bu karardan sonra eline bir makbuz alan veya ben falan dernek başkanıyım diyenlere belediyenin kasasından para aktarılmanın önü kesildi.

Belediyelerin düzenlediği il tanıtım günlerinin masrafları belediyelerce karşılandığı biliniyordu. Bu işin engellenmesi bir yönüyle iyi oldu. Hemşeri dernekleri genellikle güç kimdeyse ondan yana tavır alarak hava atıyordu. Bu karardan sonra belediyelerin parası kasalarında kalacak ve halka dönük hizmetlerde kullanılacak…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başta olmak üzere belediyelerin düzenlediği il tanıtım günlerini düzenleme yetkisinin valiliklere verildiği ortaya çıktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 6 Aralık 2021 tarihinde valiliklere gönderilen yazıda son dönemlerde valilikler ve il kültür ve turizm müdürlükleriyle irtibata geçilmeden ilin genelini ilgilendirecek il tanıtım günlerinin yapıldığı belirtilirken, bu durumun dağınıklığa ve kaynak israfına yol açtığı savunuldu.
Yazıda, “Çalışmaların tüm aşamalarında artık valiliklerden izin alınacak, gerekli şartları taşımayan hiçbir etkinliğe müsaade edilmeyecek” denildi.
İBB uzun süredir, il tanıtım günleri düzenliyordu. Bu çerçevede de birçok ilin tanıtım günlerine ev sahipliği yapmıştı.

ALINAN KARARA CHP VE İYİ PARTİ TEPKİ GÖSTERDİ.

CHP’nin İBB Meclisi Grup Sözcüsü Tarık BalyalıANKA Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, il tanıtım günlerinin, AK Parti’nin İBB yönetiminde olduğu dönemde de yapılan bir etkinlik olduğunu hatırlattı. Balyalı“Ne oldu da bir günde bu etkinliği valiliğin yapmasına karar verildi? Ben, bu durumu şöyle yorumluyorum: İBB ile sivil toplum kuruluşlarının arasının iyi olması istenilmiyor. Söylediğim gibi; klasik engellemelerden birisidir bu.” dedi.

İYİ Parti’nin İBB Meclisi Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan da karara tepki göstererek şunları söyledi: “Alınan bu karar, engellemelerden bir tanesi. İl tanıtım günleri genellikle Yenikapı ve Maltepe’de bulunan etkinlik alanlarında yapılıyordu. İBB, çoklu denetim merkezi tarafından baskı altına alınmaya çalışılıyor. Bunlar aslında gündemi değiştirme çabalarıdır. Ne yaptıklarını anlamak mümkün değil. Uzun yıllardır bu etkinlikler İBB tarafından yapılıyordu, bir günde bu işin valilik tarafından yapılması istendi. Ne yaptıklarını anlamak gerçekten mümkün değil.” diyerek alınan karara tepki gösterdi.


 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.