'EMEKLİ VURDU, ÇİFTÇİ GÖMECEK'

CHP Lideri Özgür Özel, buğday alım fiyatlarını protesto etmek için Trakya'daki Buğday Mitingi'nde Erdoğan’a yüklendi. Özel, Buğday Mitingi'ne başında Ecevit şapkası/ traktör ile gitti.

Özgür Özel, "Buğday, saman bile ithal ediliyor. Maalesef Trakya'da tarım geriledi" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel’in de katıldığı Trakya Buğday Mitingi Tekirdağ’ın Hayrabolu İlçesi’nde düzenlendi. CHP lideri Özgür Özel 'Buğday Mitingi'ne traktör konvoyuyla gitti. Burada iktidara seslenen çiftçiler, 'Çalışırken battık', 'Emekli vurdu, çiftçi gömecek', 'Milli ekonomi kaynağı tarımdır' dövizlerini kaldırdı.

Miting alanında vatandaşlara seslenen Özel, çiftçilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Mitingde açıklamalarda bulunan Özgür Özel, "Geldiniz, beraber oldunuz, omuz omuza verdiniz ve sesinizi bütün Türkiye'ye duyurdunuz, bütün dünyaya duyurdunuz. 47 yıl sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisini, birinci parti yaptık" ifadelerini kullandı.

'KÖYLÜLERİN İKTİDARINI KURACAĞIZ'

CHP lideri miting alanında şunları söyledi:

"31 Mart'ta sizi unutmayacağız demiştik. 10 bin lira ile geçinmek zorunda kalan emeklinin sesini duyuracağız, ürünü para etmeyen, hakkını alamayan, alnının terinin hakkını alamayan çiftçinin sesini duyuracağız dedik. 31 Mart'tan sonra biz asla bir zafer sarhoşluğuna kapılmadık. Belediye başkanları görevini yapacaklar, biz çok çalışacağız ve bu ülkede bir kez daha halkın iktidarını, CHP iktidarını, köylülerin iktidarını kuracağız.

'BUĞDAY FİYATININ 15 LİRA OLMASI LAZIM'

Cumhurbaşkanı'yla yaptığımız görüşmede şunu söyledim; Tam iki hafta boyunca herkesle görüştük. Geçen hafta Rize'de memleketinizdeydim. Çaya verilen fiyat 17 lira, maliyetin üç lira altında. Buğdaya verilen fiyat 9.25 lira. Maliyetin 2.5 lira altında. Yarın fındık gelir, üzüm gelir... Ama çiftçiye bu hesap doğru gelmez, bu hesap tutmaz. Bu borçlar ödenmez. Çiftçiye bunu yaparsanız bu memleketin beli doğrulmaz dedim. Mutlaka taban fiyatların maliyetlerin üzerinde makul bir kârla belirlenmesi lazım. Hiç değilse kilo başına 4 lira destek verilerek bu fiyatın telafi edilmesi için buğday fiyatının 15 lira olması lazım."

ÇİFTÇİLERİN BANKALARA BORCU 1 SENEDE YÜZDE 88 ARTTI'

Trakya'da tarımın gerilediğini belirten Özgür Özel, "GSYH içinde tarımın payı AK Parti geldiğinde yüzde 13.9'du. Oysa bu sene 6.3'e geriledi. Bütün paradan yüzde 14'ü tarıma giderken, şimdi yüzde 6'sı tarıma gidiyor" dedi.

"Çiftçilerin bankalara borcu 1 senede yüzde 88 artmıştır" diyen Özel, "Hep beraber görüyoruz ki 670 milyar lira çiftçilerin bankalara borcu vardır. Ortalama çiftçi yaşı 58'dir. Gençler artık tarımda geçinemiyor, gençler gidiyorlar fabrikalara, madenlere... Her 4 genç çiftçiden 3'ü 'gelecek sene fırsatım olursa tarlada çalışmam, fabrikada işe girerim' diyor" ifadelerine yer verdi.

Özgür Özel, dolu yağışının başlaması üzerine mitingi sonlandırdı.

 Anahtar Kelimeler: 'EMEKLİ VURDU ÇİFTÇİ GÖMECEK'
  • Pazar 37.3 ° / 25.6 ° Güneşli
  • Pazartesi 37.9 ° / 26.4 ° Güneşli
  • Pazartesi 37.9 ° / 26.4 ° Güneşli