DİSK EMEKLİ-SEN’DEN TÜİK’E TEPKİ İKTİDARA ERGEN SEÇİM ÇAĞRISI

DİSK EMEKLİ-SEN’DEN TÜİK’E TEPKİ İKTİDARA ERGEN SEÇİM ÇAĞRISI

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Emekli-Sen üyeleri, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına ve düşük maaşlara tepkilerini dile getirmek amacıyla Şişli'de açıklama yaptı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘emekliler yılı’ ilan edilen 2024, milyonların isyanına neden oldu. Dün emekliler haklarını almak sokağa indi.

Emekliler Sendikası adına açıklamayı yapan Esenler Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Gürkan Demirtaş, "Bu zam oranları, emeklilere bir kez daha ucuz ekmek kuyruklarını işaret etmekte. Ancak bizler, onların işaret ettiği yöne bakmıyor erken seçimi işaret ediyoruz. Gelin, siz de aylık 10 bin lira ile geçinmeye çalışın.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Emekli-Sen üyeleri, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına ve düşük maaşlara tepkilerini dile getirmek amacıyla Şişli'de açıklama yaptı. Emekliler Sendikası adına Esenler Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Gürkan Demirtaş, yaptığı açıklamasında iktidara ve ortaklarına veryansın etti.  

“ERKEN SEÇİMİ İŞARET EDİYORUZ”

Esenler Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Gürkan Demirtaş, "Bu zam oranları, emeklilere bir kez daha ucuz ekmek kuyruklarını işaret etmekte. Ancak bizler, onların işaret ettiği yöne bakmıyor erken seçimi işaret ediyoruz. Gelin, siz de aylık 10 bin lira ile geçinmeye çalışın. Gelin siz de bedel ödeyin.

“TÜİK’in açıkladığı oran tamamen bilimsellikten uzaktır. Bu oran ne işçinin, ne memurun ne de emeklinin yaşam gerçekliğini ortaya koyan bir rakamdır. TÜİK hissedilen enflasyon oranını açıklamasa da DİSK-AR’ın araştırması emeklilerin gıda enflasyonunun yüzde 93,9 olduğunu ortaya koymuştur. Ücret, maaş ve aylıklara gelir gruplarının gıda enflasyonunu dikkate almadan, gerçek dışı resmi enflasyon oranlarında yapılan zamlar, bugün işçilerin, emekçilerin ve emeklilerin yaşam koşullarının daha da ağırlaşacağını göstermiştir. Açıklanan enflasyon oranları sonucunda işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranı yüzde 24,73, memur emeklilerine yapılacak zam oranı ise yüzde 19,31 olarak belirlenmiştir. Bu zam oranları, emeklilere bir kez daha ucuz ekmek kuyruklarını işaret etmektedir. Ancak bizler, DİSK Emekli-Sen olarak, onların işaret ettiği yöne bakmıyor; erken seçimi işaret ediyoruz. Aylık 10 bin lira ile geçinmeye çalışan milyonlarca emekli yıllardır açlık, yoksulluk ve sefalet içinde; sağlıklarını kaybederek, yaşamak için iş arayarak nedeni olmadıkları krizlerin bedelini ödüyor. Ancak iktidar sözcüleri utanıp sıkılmadan 'hep birlikte bedel ödeyeceğimizi', birkaç ay sonra enflasyondaki düşüşle beraber alım gücümüzün kendiliğinden artacağını söylemeye cüret ediyorlar.

“İŞÇİYİ, MEMURU, EMEKLİYİ KURU EKMEĞE MUHTAÇ BIRAKTINIZ”  

Gelin, siz de aylık 10 bin lira ile geçinmeye çalışın. Gelin siz de bedel ödeyin. Bir yanda 6 aylık resmi enflasyonun 5,4 puan altında zam alan memurlar ve memur emeklileri, diğer yanda ve yüzde 0’lık zam oranına mahkum edilen asgari ücretliler ve kök aylığı 8 bin liranın altında olup fiilen hiçbir zam alamayacak olan işçi emeklileri... Ve tam karşımızda, yaşamımıza kast eden, işçiyi, memuru, emekliyi kuru ekmeğe muhtaç bırakanlar. Onlar, irademizi ve yaşam hakkımızı yok sayan bu zam oranlarının yanında mal ve hizmetlere getirilen yeni vergi artışları ile bizleri ölüm sınırında bir yaşama itiyorlar.

“ÇARE HALK OLACAK, GİDECEK OLAN SİZ

Tüm hak ve taleplerimizi daha güçlü savunacağız. Örgütlü mücadelemizi büyütecek, iktidarın layık gördüğü ile sınırlı bir yaşamı kabul etmeyeceğiz. İnsan onuruna yakışır bir emeklilik için her alanda 'erken seçim istiyoruz' diye haykırmaya devam edeceğiz. 'Başka çare yok, halk ekmeksiz kalacak' diyenlere sesleniyoruz; Halkın ekmeği halkın sofrasında kalacak. Çare halk olacak, gidecek olan siz. Aydınlık bir gelecek, tasasız bir gençlik, huzurlu bir emeklilik için erken seçim çağrımızı yükseltiyoruz”  • Pazar 37.3 ° / 25.6 ° Güneşli
  • Pazartesi 37.9 ° / 26.4 ° Güneşli
  • Pazartesi 37.9 ° / 26.4 ° Güneşli