Yol, su, elektrik olarak mı dönüyor?

Yol, su, elektrik olarak mı dönüyor?

Ödediğimiz vergilerden aslan payı meclis ve hükümet faaliyetleri ile faizlere gidiyor. Vergilerden az pay sağlığa gidiyor.

7-24EsenlerHaber/merkezi


Yol, su, elektrik olarak mı dönüyor?

Ödediğimiz vergilerden aslan payı meclis ve hükümet faaliyetleri ile faizlere gidiyor. Vergilerden az pay sağlığa gidiyor.

İSTANBUL- Vergilerimizi ödüyoruz peki bu paralar nereye harcanıyor? Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre vergimizden aslan payını kamu hizmetleri alıyor.


Genel kamu hizmeti: 26 TL
Vergilerimizden en fazla pay meclis ve hükümet faaliyetlerine gidiyor. Bu kaleme üç ayda 31,2 milyar lira harcandı. En fazla transfer ise borç yönetimi hizmetlerine gitti. Bu payın içinde personel ücretleri de bulunuyor. Ayrıca temel araştırma hizmetlerine de kaynak buradan.

Faiz: 18 TL
Alınan kredilerin ve kaynakların faizine her 100 liralık vergimizin 18 lirası aktarılıyor. Devletin iç ve dış borçlarının faizini oluşturan bu kaleme bu yıl toplam 86,3 milyar lira aktarılması bekleniyor.

Sosyal güvenlik: 14 TL
Her 100 liramızın 14 lirası sosyal güvenliğe. Bunun içinde hastalık ve malullük yardımı, işsizlik yardımı, yaşlılık yardımı ve sosyal güvenliği olmayanlara sağlanan hizmetlere ilişkin yardımlar bulunuyor. 3 aylık harcama 21,6 milyar lira.

Eğitim: 13 TL
Eğitime vergimizden pay 13 TL. Bu kalemde tüm seviyelerdeki okul hizmetlerinin yanı sıra eğitime ilişkin araştırma ve geliştirme hizmetlerine ilişkin pay da bulunuyor. Üç ayda vergilerimizden aktarılan miktar 14,7 milyar lira.

Ekonomik işler: 11 TL
Duble yolların yapımı, diğer karayolu, deniz ve havayolu taşımacılığı için yapılan her türlü harcama, petrol gaz, elektrik ve nükleer için yapılan ödemeler bu kalemden karşılanıyor. Ayrıca işgücü hizmetleri de buradan pay alıyor. 3 aylık harcama 10 milyar lira.

Güvenlik: 6 TL
Genel, adli, trafik güvenliği hizmetleri yani polis ayrıca itfaiye, mahkeme ve cezaevleri için her 100 liralık vergilerimizden 6 lira ayrılıyor. Kamu düzeni için yapılan araştırmalar da bu kalemde. Üç ayda harcanan 6.5 milyar lira.

Savunma: 4 TL
Askeri savunma, sivil savunma ve dış askeri yardımlar için ödediğimiz her 100 liralık verginin 4 lirası ayrılıyor. Üç ayda 3,9 milyar lira harcandı.

Sağlık: 4 TL
Tedavi, teşhis, hastaneler, halk sağlığı hizmetleri, ilaçlar ve aletler için vergilerimizden 100 liraya karşılık 4 lira ayrılıyor. Üç ayda bu kaleme 4,1 milyar lira harcandı.

Amerikalının vergisi nereye harcanıyor?
Türkiye ’nin aksine Amerikalının vergisinin aslan payı sağlığa harcanıyor. Bizde en çok payı alan yasama ve yürütme işlemleri ise onların vergilerinde diğer paylar kısmında yani 7 dolarlık bölümde yer alıyor. Savunma ve gazilerine yardımda da Amerikalıların vergisinde çok büyük yer tutuyor.
Sağlık 23 dolar
Sosyal güvenlik 22 dolar
Savunma 19 dolar
Gazilere yardım 19 dolar
Faiz 6 dolar
Ulaştırma 3 dolar
Eğitim 1 dolar
Diğer 7 dolar (ekonomi servisi.com)
   • Pazar 38.4 ° / 25.6 ° Güneşli
  • Pazartesi 40.3 ° / 28.5 ° Güneşli
  • Salı 41 ° / 27.6 ° Güneşli