Sağlık Bakanlığı Sürekli İşçi Alımına 35 Yaş Sınırı Koydu!

Sağlık Bakanlığı Sürekli İşçi Alımına 35 Yaş Sınırı Koydu!

Sağlık Bakanlığının yayınladığı sürekli işçi alımı bugün yayınlandı ancak başvurmak isteyen adaylardan birçoğunun karşısına 35 yaş engeli çıktı.

Personel alımlarında birçok Bakanlık 35 yaş sınırı getirmezken Sağlık Bakanlığının sürekli işçi (temizlik, güvenlik vb.) alımında yaş sınırı getirmesi tepki çekti.

Bilindiği üzere Danıştay sekizinci dairesi vermiş olduğu karar ile kamuya personel alımlarında istenen 35 yaş sınırını iptal etmişti. Danıştay’ın verdiği iptal kararının ardından Bakanlıklara (Emniyet Genel Müdürlüğü polis alımları vb. hariç) adaylar 35 yaş üstünde olsalar da başvurularını yapabiliyorlar. Diğer Bakanlıklarda durum böyle iken Sağlık Bakanlığının daimi işçi alımlarında 35 yaş sınırını koyması tepkileri dahada çok arttıracağa benziyor.

KPSS-A KADROLARINDA (MÜFETTİŞ, UZMAN VB.) 35 YAŞ SINIRI İSTENMEZKEN TEMİZLİK PERSONELİNDEN 35 YAŞ SINIRI İSTEN
Dİ!

KPSS-A kadroları olarak bilinen (müfettiş, uzman ve denetmen yardımcılığı) gibi 657 sayılı Kanunun 36. maddesinin A/11 maddesine göre alınan kadrolarda bile 35 yaş üst sınırı istenmezken, en az ilköğretim mezunu olma şartı olan sürekli işçi alımında yaş sınırı getirilmesi manidar bulundu. İlanda Bakanlık "İlan tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak (26 Mart 1985 ve daha sonraki doğumlular başvuru yapabilecektir)." diyerek sürekli işçi alımında KPSS-A kadrolarında aranan şartlardan daha sıkı yaş sınırı getirmiş oldu. 
 

  • Pazar 37.3 ° / 25.6 ° Güneşli
  • Pazartesi 37.9 ° / 26.4 ° Güneşli
  • Pazartesi 37.9 ° / 26.4 ° Güneşli