RUMELİ FEDERASYONU SREBRENİTSA SOYKIRIMINI 18. YIL DÖNÜMÜNDE TELİN ETTİ.

RUMELİ FEDERASYONU SREBRENİTSA SOYKIRIMINI 18. YIL DÖNÜMÜNDE TELİN ETTİ.

Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu’da bu gün Galatasaray Lisesi önünde Srebrenitsa soykırımını telin etti ve basın açıklaması yaptı...

RUMELİ FEDERASYONU SREBRENİTSA SOYKIRIMINI 18. YIL DÖNÜMÜNDE TELİN ETTİ.

Srebrenitsa soykırımının acısı, geçen 18 yıla rağmen hiç dinmedi. Bu gün Srebrenitsalı anneleri, bu anlamlı ve acılı günde yalnız bırakmamak için Bosna Hersek'in yanı sıra, Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden gelen binlerce insan, törenlerin yapılacağı Potoçari'deki şehitlikte toplandı.
 
Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu’da bu gün Galatasaray Lisesi önünde  Srebrenitsa soykırımını telin edecek ve basın açıklaması yapacak...
 
Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu Yönetim Kurulu Adına Genel Başkan Ayhan Bölükbaşı’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle;
 
“18 Yıl Önce Dünyanın Gözleri Önünde Birleşmiş Milletlerin Güvenli Bölge ilan Ettiği, Birleşmiş Milletler Adına Hollandalı Askerlerin Görev Yaptığı Srebrenica'da çoğu Kadın ve Çocuklardan oluşan 8373 Müslümanı 5 Gün İçerisinde Hollandalı Komutan ve Askerlerin Gözleri Önünde Sırp Askerleri Tarafından sırf Müslüman oldukları için Katledilerek Soykırıma Maruz Bırakılmıştır.
 
1992-1995 yılları arasında Bosna'nın Genelinde 300 bin silahsız ve Masum Müslüman Sırplar Tarafından Katledilerek Hayatlarını Kaybettiği Bosna'da, Dünyanın hiçbir yerinde Yeni Bosnalar, Yeni Srebrenica Faciaları yaşanmaması ve Yaşanılanların Unutulmaması-Unutturulmaması için 11.Temmuz.2013 Perşembe(Bugün) saat 17.30'da Taksim Galatasaray Lisesinin Önünde Toplanıyor, Hollanda Konsolosluğuna Siyah Çelenk ve Basın Bildirisi Okuyarak Soykırımı Lânetliyoruz.


 
Yapılan Katliamlarda Sırp Katillerin Telsiz Konuşmalarında Her Şehit Ettikleri Boşnak Din Kardeşlerimizle ilgili Şu Kadar Türk Öldürdük Şeklinde Bilgiler Geçtikleri Görülmüştür. Çünkü Balkanlar'da ve Kafkaslarda Müslüman Olmak Türk Olmak, Türk Olmak Müslüman Olmakla Eşdeğerdir. Bu Kesinlikle Böyledir, Böyle Olduğu'da Mutlaka Bilinmelidir. Ruhları Şad Olsun...”


Tuzla kentinin Nezuk kasabasında, 3 gün önce başlatılan"ölüm yürüyüşü"ne katılan yaklaşık 5 bin kişi yürüyüşlerini Potoçari mezarlığında tamamlarken, yürüyüşe katılanlar geceyi, Potoçari çevresinde kurdukları çadırlarda geçirdi.

"Beyaz zambaklar"gibi dizilen uçsuz bucaksız mezar taşlarının bulunduğu Potoçari Mezarlığı'nda toplanan binlerce insan, dua edip kurbanların ardından gözyaşı döküyor. Bu gözyaşları, 18 yıl önce katledildikten sonra bedenleri parçalanan, toplu mezarlardan yıllar sonra çıkarıldıktan sonra kimlikleri güçlükle belirlenen kurbanlar için akıtılıyor.


409 soykırım kurbanı toprağa verilecek

Srebrenitsa'da, 11 Temmuz 1995'te katledilen 8 bin 372 Boşnak'tan, kimlik tespit işlemleri tamamlanan 409'u, bugün kılınacak cenaze namazıyla toprağa verilecek.

Potoçari Anıt Mezarlığı'na getirilen tabutların başında gözyaşı ve hüzün hakim. Parçalanan bedenlerden bulunabilen birkaç parça kemik, bugün insan onuruna yakışacak şekilde defnedilecek.

Toprağa verilecek soykırım kurbanları arasında doğduğu gün katledilen bir bebek de bulunuyor.
Cenazeler, öğlen kılınacak namazın ardından toprağa verilecek.Srebrenitsa'da neler yaşanmıştı?

Bosna'daki savaş sırasında, BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995'te Ratko Miladiç'e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edildi. İşgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplar'a teslim edildi.

Otobüs ve kamyonlara bindirilen Boşnaklar'dan 8 bin 372'si götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda hunharca katledildi. Katledilenlerin cenazeleri, ülkedeki çeşitli toplu mezarlara gömüldü.
 
 

  • Pazar 37.3 ° / 25.6 ° Güneşli
  • Pazartesi 37.9 ° / 26.4 ° Güneşli
  • Pazartesi 37.9 ° / 26.4 ° Güneşli