Hal girişine zam, pazarı vurdu

Hal girişine zam, pazarı vurdu

Bayrampaşa ve Ataşehir'deki hal giriş ücretlerine yapılan yüzde 100'e varan zamlar ürün almaya gelen esnafları isyan ettirdi

 

 

 

 

 

 

www.7-24esenlerhaber.com/HüseyinKoç

Bayrampaşa ve Ataşehir'deki hal giriş ücretlerine yapılan yüzde 100'e varan zamlar ürün almaya gelen esnafları isyan ettirdi
İstanbul Meyve Sebze Komisyoncu ve Tüccarları Derneği (İMESKOM) Başkanı Burhan Er, zammın meyve sebze fiyatlarına yansımasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. İstanbul’daki sebze ve meyve hallerinde yarından itibaren İSPARK tarafından uygulanacak zamlar büyük tepkiye neden oldu. Hale ürün almaya giden esnaf protesto için hal girişini kapatınca Bayrampaşa Hali’nin önünde ve bağlantı yollarında uzun araç kuyrukları oluştu.


Zammın çok yüksek olduğunu iddia eden ve bazı araçların hale günde birçok kez giriş çıkış yaptığını belirten esnaflar, İSPARK ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle görüştüklerini ancak sonuç alamadıklarını söylediler.
YÜZDE 100'E VARAN ZAM
İstanbul Meyve Sebze Komisyoncu ve Tüccarları Derneği (İMESKOM) Başkanı Burhan Er, hal giriş fiyatlarına yapılan zammını yüzde 100’e vardığına dikkat çekerek “Daha önce binek araçla girin kişi 1 saat için 3.5 lira öderken şimdi 7 liraya çıktı. Alınan ücretler de araca göre değişiyor. Kamyonetler 10-15 lira büyük arabalar 20-30 lira ücret veriyor. Kişi kimi zaman birkaç kez hale girip çıkmak zorunda kalıyor. Bu durum ciddi bir masraf oluşturuyor” dedi.


Er, araçların hal giriş ücretlerine yapılan zammın meyve sebze fiyatlarına yansımasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. "Belediye hale teşvikte bulunması gerekirken kapıda para alıyor” diyen Burhan Er konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bayrampaşa ve Kadıköy’deki hale yaz aylarında günde ortalama 4-5 bin araç giriyor. Bu rakam kışı 2-3 bin dolayında kalıyor. Kuşkusuz burada belediye ciddi bir gelir elde ediyor. Ancak hal esnafı da nakliyeci de tüccar da zor durumda kalıyor” dedi.
İMESKOM Başkanı Er, bu sabaha karşı yapılan eylemleri nakliyecilerin yaptığını hatırlatarak “Bizce haklı ve yerinde bir eylem” değerlendirmesinde bulundu.


Esenler Çarşamba Pazarında diğer semt pazarları gibi bu eylemden etkilendi. Gündüz saat 12 lerde pazarı gezdik tezgâhların boş olduğunu gördük. Konuştuğumuz pazarcıların bir hayli kızgın olduğu ve isyanlarına şahit olduk.
Konuştuğumuz pazarcı esnafı bizler haklı bir eylem yaptık bu eylemimiz ayni zamanda vatandaşlarımızın da haklarını koruma eylemiydi. Belediye yapacağı zammı adam gibi yapmalı, hem enflasyon yok diyeceksiniz hem de yüzde yüz zam yapacaksınız. Memura emekliye işçiye yüzde 2 zam yaparken , bu yüzde 100 zam bizi isyan ettirdi.


Bir başka pazarcı esnafı ise; bizi belediye adam yerine koymalı, biz alın terimiz ile ekmeğimizi kazanıyoruz. Belediye zabıtaları eğitilmeli ve bizlere nasıl davranılması gerektiği öğretilmelidir. Aynı zamanda halkımız sınıf bilincini kavrayarak yanımızda olmalı, halkın çkarlarını düşündüğümüz için bu tepkiyi ortaya koyduk. Biz amme hizmeti verenleriz, akşam saat 5 de pazarcıya tezgahını topla diyen belediye yetkililerine seslenmek istiyoruz. Esenler yoksul halkın yaşadığı yer işten geç çıkan vatandaş alış verişini saat 5’ten sonra yapıyorlar. Lütfen bize biraz daha saygılı bir şekilde bir şekilde davransınlar.


Çarşı Zamlara Karşı….

Gezdiğimiz Esenler Çarşamba pazarında pazarcılar etrafımıza toplanarak bu şikayetlerini dile getirirken etrafımıza toplanan bir grup pazarcı çarşı zamlara karşı sloganlarını attılar.


   • Pazar 38.4 ° / 25.6 ° Güneşli
  • Pazartesi 40.3 ° / 28.5 ° Güneşli
  • Salı 41 ° / 27.6 ° Güneşli