Ev sahipleri dikkat

Ev sahipleri dikkat

Kira geliri elde eden ev sahiplerinin beyanname ve vergi ödeme süreleri doldu Buna rağmen kaçıranlar için 15 günlük bir fırsat daha var. Son tarih 13 Nisan.


Ev sahipleri dikkat

Kira geliri elde eden ev sahiplerinin beyanname ve vergi ödeme süreleri doldu Buna rağmen kaçıranlar için 15 günlük bir fırsat daha var. Son tarih 13 Nisan.

Kira gelirini beyan etmeyenlerin son bir fırsatı var. Son beyanname verme günü olan 29 Mart'ı kaçıranlar, 15 gün içinde beyannamelerini verirlerse, yüksek ceza ödemekten kurtulacak. Beyannamesini 13 Nisan'a kadar teslim edenler pişmanlıktan faydalanabilecek. Pişmanlık kapsamında da, sadece 32 TL usulsüzlük cezası ödeyen mükellef, son şansını değerlendirmiş olacak. 15 günü geçirenleri ise ağır vergi cezaları bekliyor. 
 
CEZASI YÜKSEK 
Vergisini beyan etmeyen mükellef tespit edildiğinde; istisnadan ve geliri üzerinde yapacağı hiçbir indirimden faydalanamıyor, ödemesi gereken verginin 2 katını ödüyor ayrıca bir de geciktiği her ay için de devlete yüzde 1.40 faiz veriyor. Öte yandan vergi daireleri, beyannamesini postayla gönderenlerin mağdur olmaması için, beyannameleri inceleme ve takdir komisyonuna 1 ay sonra gönderiyor. 1 ay içerisinde, postaya takılan, ulaşmayan beyannameler de vergi dairelerine ulaşıyor. 
 
AÇIKLAMA BUGÜN 
 
Ayrıca Maliye Bakanlığı'nın bu yıl ilk kez uyguladığı, mükelleflere mektupla beyanname gönderme sistemi katılımı artırdı. Yaklaşık 1 milyon mükellef kira gelirini beyan etti. Böylece kira beyanında son 3 yıllık döneme göre yaklaşık 3 kat artış yaşandı. Başvuru ile ilgili detayların Maliye Bakanlığı tarafından bugün açıklanması bekleniyor. Yine ilk kez uygulanan e-beyanname ile de mükellefler, beyannamelerini, emlak müşavirlerine ihtiyaç duymadan internetten kendisi doldurdu. Mükellefler, müşavirlere beyanname doldurmak için para ödemek zorunda da kalmadı.
 
İstanbul Gelir İdaresi Başkanı Mustafa Dakın, son 5 yılda vergilerini düzenli ödeyen, kendilerine gecikme zammı hesaplanmamış gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine imzasıyla teşekkür yazısı göndereceğini bildirdi. Dakın, İstanbul'da 350 bini kurumsal, 850 bini de gelir vergisi mükellefi olmak üzere toplam 1 milyon 200 bin mükellef bulunduğunu, bunlardan 100 bin liranın üzerinde vergi ödeyen kurumlar vergisi mükellefi ile 250 bin liranın üzerinde vergi ödeyen gelir vergisi mükellefinden bin kişiye teşekkür mektubu göndereceğini söyledi.  • Pazar 38.4 ° / 25.6 ° Güneşli
  • Pazartesi 40.3 ° / 28.5 ° Güneşli
  • Salı 41 ° / 27.6 ° Güneşli