DÜNYA BASININDA TAKSİM-GEZİ PARKI

DÜNYA BASININDA TAKSİM-GEZİ PARKI

Taksim-Gezi Parkı'nda Topçu Kışlası projesi ve ağaçların kesilmesine yönelik başlayan ve ülkeye yayılan protesto gösterilerinin 14. gününde tüm yaşananlara dünya basını da yer verdi…

TAKSİM-GEZİ PARKI DÜNYA BASININDA…

Taksim-Gezi Parkı'nda Topçu Kışlası projesi ve ağaçların kesilmesine yönelik başlayan ve ülkeye yayılan protesto gösterilerinin 14. gününde tüm yaşananlara dünya basını da yer verdi…

FİNANCİAL TİMES

"Ülkeyi sarsan göstericiler”

Erdoğan'ın "ülkesini sarsan" göstericilere karşı koymaya çalıştığını, önümüzdeki günlerde düzenleyeceği "büyük miting" öncesi yaptığı bir dizi konuşma ile kendi destekçilerini harekete geçirdiği ifade ediliyor.

Gazete, hükümetin taraftarlarını sokaklara dökmeye hazırlandığını ve Erdoğan'ın da dinleyicilerine gelecek hafta Ankara ve İstanbul'da yapılacak mitinglere katılmaları için çağrıda bulunduğu belirtiliyor.

TİMES

"Başbakan'ın sabrı azalıyor"

“Erdoğan bu krizi yedi ay sonra yapılacak yerel seçimler için bir kampanya vasıtası haline getirmeye çalışıyor. Kendisini barışçı bir demokrat olarak tanımlayıp, protestocuları 'yağmacı, anarşist ve terörist' diye yaftalıyor" diye yazan Times haberinin sonunda eylemlerin polis üzerinde de yoğun bir baskı yarattığı ifade ediliyor.

TİMES

"60'ların ruhu"

Times gazetesinde dikkat çekici bir diğer yazı İngiltere'nin eski dışişleri bakanlarından Jack Straw'un imzasını taşıyor.

Straw yazısında “Erdoğan ve kurmayları AKP hükümetinin Türk ekonomisini getirdiği başarılı çizgiye rağmen, genç, orta sınıfın büyük bir bölümünün neden hâlâ kendisini yabancı hissettiğini ve küskün, öfkeli olduğunu anlayamıyor” diyen Jack Straw yazısını “Bu bana 60'lı yılları hatırlatıyor. Savaştan çıkan büyüklerimiz, hayatımızın onlara göre en güzel yıllarını yaşarken neden isyan ettiğimizi anlayamamışlardı” sözlerine yer veriyor.

BBC

"Erdoğan'ın eylemcilere sabrı tükeniyor"

Bbaşbakan Erdoğan Ankara'da toplanan taraftarlarına sabrının tükendiğini, eylemcilerin "yağmacı" ve "marjinal gruplar" olduğunu söyledi ve onları "Bize karşı bu mücadeleyi başlattınız, bedelini ağır ödeyeceksiniz" diyerek uyardı. Türkiye, her zamankinden daha fazla kutuplaşmaya başladı. Başbakan İstanbul'un merkezinde kontrolü kaybederken, destekçileriilerleyen günlerde geniş çaplı eylem düzenleme planları yapıyor. Türkiye'yi tehlikeli sulara taşıyacak bölünmeler derinleşiyor. " denildi.

LE FİGARO

"Tükiye’de bilek güreşi sürüyor"

Ülkesinden endişe eden Nobel ödüllü edebiyatçı Orhan Pamuk, iktidarın inadını eleştirdi. Erdoğan’ın 31 Mayıs’tan bu yana yönetim biçimine karşı eşi görülmedik biçimde ayaklanan göstericilere karşı bilek güreşini seçtiğin belirten gazete,

Erdoğan’ın “Sabrımızın da sınırı var” diye tehdit etmesine rağmen göstericilerin hafta sonu daha büyük kalabalıklarla sokağa indiğine dikkat çekti. Erdoğan’ın 2014 yerel seçimleri için kampanya başlattığını ve hafta sonu Ankara ve İstanbul’da iki miting düzenleyeceğinin altı çizildi.

THE TELEGRAPH 

"Akıllı olma zamanı"
 
Gazete başyazısında Türkiye'ye yer verdi. "Akıllı olma zamanı" başlıklı yazıda Erdoğan'ın protestolara sert bir şekilde karşılık vermesinin Başbakan'ı ülkede yaptığı iyi işleri bozma tehlikesiyle karşı karşıya bırkatığını yazıyor.
 
The Telegraph, Erdoğan'a "Aklını başına topla" çağrısı yapıldı.

LE MONDE

"Erdoğan karşı saldırıya geçti"

Erdoğan, göstericilere yeniden çapulcu ve aşırılar dedi, ve gösterilerin içerde ve dışardan yönetilen bir komplo olduğunu söyledi. Tüm medya organları gibi

Erdoğan’ın “Sabrımızın da bir sınırı var” sözlerini alıntılayan Le Monde, “Başbakan Ankara’da bilmem kaçıncı konuşmasını yaparken, polis de Ankara’daki göstericilere şiddet uyguladı. Orhan Pamuk’un sözlerine atıfta bulunan gazete, “İnsanların protesto nedenlerini anlıyorum. Ama endişeliyim, çünkü hala barışçıl bir çözüm yolu seçilmiş değil” sözlerini aktardı.

DAİLY TELEGRAPH

"Erdoğan dramatik olaylar zincirini krize çevirdi"

Gazetenin başyazılarından birisi bugün yine Türkiye'yi yazdı. "Sağduyu zamanı" başlıklı yazıda gazete, "Yaklaşık iki hafta önce eylemler başladığından bu yana Recep Tayyip Erdoğan, bir 'dramatik olaylar zincirinin nasıl krize çevrileceği konusunda herkese bir ustalık dersi verdi" diyor. Gazete yazısını “Erdoğan'ı sağduyuya davet ediyoruz" sözleriyle noktalıyor.

Erdoğan protestocuları uyardı: Sabrın bir sonu var.

INDEPENDENT ON SUNDAY

"Yeni Osmanlı imparatorluğu" 

Gazetenin Ortadoğu konusunda uzman yazarı Patrick Cockburn'un Türkiye'deki gelişmelerle ilgili kaleme  aldığı makale, "Erdoğan'ın protestoları kötü yönetmesi, istikrarlı Türkiye'nin bir efsane olduğunu gözler önüne serdi" başlığını taşıyor.

Patrick Cockburn, Başbakan'ın içerdeki huzursuzluk karşısındaki "acizliği" ve bölgede "yeni Osmanlı imparatorluğu" muhabbetini düşman edinmeden yapabileceğini  düşünmesinin "absürd" olduğunu yazdı.

LIBERATION

“Taksim Cumhuriyeti"

Gazete “Taksim Cumhuriyeti", "Erdoğan’ın mezarı olabilir” manşetiyle Gezi direnişini yeniden birinci sayfa manşetinden işledi. Birinci sayfadan, “Her akşam daha fazla gösterici İstanbul’un bu ünlü meydanına geliyor. Recep Tayyip Erdoğan ise çatışmayı seçti” diyerek olayları özetleyen gazete, içeride de, “Barışçıl isyanda, 10 günün sonunda gösterilerin büyük illere dağılmasının ardından, Başbakan atağa geçti ve kendi partizanlarını topladı” değerlendirmesinde bulundu.

CORRİERE DELLA SERA 
 
“Göstericilere uyarı"
 
Gazetenin internet sitesinde ilk sırada yer alan haberde, “Türkiye'de Erdoğan sesini yükseltti: "Hükümetin sabrının bir sınırı var" başlığı altında  “Göstericilere uyarı" alt başlığı ile kullanıldı. 

Ve “ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin sabrının da bir sınırının olduğunu söyledi" ifadesi yer aldı.

Haberde, “Hükümet karşıtı protestolar 31 Mayıs'ta çevreci barışçıl bir oturma eylemine, polisin şiddetle müdahale etmesinin ardından başlayan gösterilerde 3 kişi öldü, Emniyet Sendikası ani stres nedeniyle 6 polis memurunun intihar ettiği açıkladı ve beş bin kişi yaralandı" sözlerine yer verildi.

Yanı sıra, “Yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye'de sayıları yüzlerce bini bulan hükümet karşıtı göstericilerin yüzde 90'ından fazlası, Recep Tayyip Erdoğan'ın otoriter uygulamalarını, rotadaki İslami değişimi,  kınamak  için meydanlara indi" denildi...
 
CNN

“Kurbandan zalime: Erdoğan’ın tamamlanmayan dönüşümü”

“Türkiye Mısır değil, Recep Tayyip Erdoğan Hüsnü Mübarek değil ve bu bir Türkiye Baharı değil.” diye başlayan yazıda Erdoğan’ın hala Türkiye’nin Charles de Gaulle’ü ya da Vladimir Putin’i olma arasında bir seçim yapma şansı var” deniliyor.

LA REPUBBLİCA

“Sabrımızın da bir sınırı var" diyerek tehdit etti" 
 
Gazetenin internet sitesinde , “Türkiye'de İstanbul ve Ankara'da çatışmalar. Erdoğan: Sabrımızın da sınırı var" başlığıyla yer alan haberde, “Çevik kuvet 10 bin kişilik bir grubu zor kullanarak dağıttı. Gazi Mahallesi, İzmir ve Ankara'da da tansiyon yüksek" alt başlığı kullanıldı. 

Haberin devamında, “Türkiye'deki şiddette iki günlük ateşkesin ardından, polis ve hükümet karşıtı göstericiler arasında başkent Ankara ve ülkenin diğer kentlerinde gece yine sert çatışmalar yaşandı. Çevik kuvvet polisi, 10 gündür sık sık çatışmalara sahne olan Ankara'nın kalbi Kızılay'da, 10 bin kişilik barışçıl gösteriyi zorla dağıttı. Polis, yakın sokaklara kaçan göstericileri göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla kovaladı. Yaralananlar ve gözaltına alınanlar var. Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçmenlerine, 2014'de yapılacak yerel seçimlerde göstericilere ders verme çağrısında bulundu. Kısa bir süre sonra da göstericileri, “sabrımızın da bir sınırı var" diyerek tehdit etti" yorumuna yer verildi.
 
HAARETZ 

 
“Erdoğan'dan eylem çağrısı.”

"Görev süresi boyunca şimdiye kadarki en büyük protestolarla karşılaşan Türkiye'nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan taraftarlarını gelecek hafta İstanbul ve Ankara'da hükümet yanlısı eylemlere hazırlanmaya çağırdı.
 
Erdoğan, eylemcilerin parçalanmış kaldırım taşları, şehir tabelaları, tahrip edilmiş arabalar ve katlanmış demirlerden oluşan onlarca barikat kurduğu Taksim'i temizleme yönünde bir planı olduğuna işaret etmedi. Dünyanın en fazla ziyaret edilen şehirlerinden biri olan İstanbul'da yaz sezonu başlarken, lüks otellerle çevrili Taksim bu dönemde ticaret bakımından hareketli olmalı. Fakat eylemcilerin bölgeden zorla tahliye edilmesi, hafta başında olduğu gibi çatışmaların bir tekrarını yaşatabilir. " denildi..
 
 ASSOCİATED PRESS 

”Eylemler yüzde 50 oyla iktidara gelen hükümete zarar verme yolunda.”
 
"On binlerce kişi İstanbul ve binlerce kişi de başkent Ankara'da hükümet karşıtı gösterilere devam ederken, Erdoğan'ın her geçen gün dozu artan sert tonu gerilimi tırmandırabilir. Fakat Erdoğan tansiyonu artırdığı ya da bölücü olduğu yönündeki iddiaları reddetti ve eylemlerin yüzde 50 oyla iktidara gelen bir hükümete zarar verme yolunda bir adım” olduğunu söyledi.   • Pazar 37.3 ° / 25.6 ° Güneşli
  • Pazartesi 37.9 ° / 26.4 ° Güneşli
  • Pazartesi 37.9 ° / 26.4 ° Güneşli