Flaş Haber :
Hava Durumu

ZAM YAĞMURU BAŞLADI

01 Temmuz 2021
0 Haber Yorum
Normalleşme adına önemli bir adım atmak için Temmuz ayını bekleyen vatandaşlar, ardı ardına gelen zam haberleriyle büyük bir şaşkınlık yaşadı.


Normalleşme adına önemli bir adım atmak için Temmuz ayını bekleyen vatandaşlar, ardı ardına gelen zam haberleriyle büyük bir şaşkınlık yaşadı.
Hemen her alanda normalleşmenin başlayacağı 1 Temmuz'un başlamasıyla birlikte uzun zaman sonra dükkanlarını açmaya hazırlanan esnaf kısa aralıklarla açıklanan zam haberleriyle ne yapacağını şaşırdı.
Elektrik, doğal gaz ve LPG'ye gelen yüksek oranlı zamların ardından 1 Temmuz'a kötü bir başlangıç yapan hane halkı ve esnaf ne yapacağını kara kara düşünüyor.

DOĞAL GAZA YÜZDE 12 ZAM

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde, temmuz ayına ilişkin tarife tablosu yayınlandı. Bloomberg HT'nin aktardığına göre, yeni tarifeyle konut tüketimi için yüzde 12, sanayi tüketimi ve elektrik üretim amaçlı santrallerinin tarifesinde ise yüzde 20 artış yapıldı.
Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, 1000 metreküp doğalgaz için 1.488 lira 9 kuruş, sanayi abonelerine uyguladığı fiyat ise 1.783 lira 35 kuruş olarak belirlendi.Elektrik üretim amaçlı santrallerinin tarifesinde ise 1000 metreküp doğalgaz için uygulanan fiyat 2 bin 60 lira oldu. 
Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor. 2021'de Temmuz tarifesine kadar her ay yüzde 1 civarında artış yapılmıştı.

ELEKTRİĞE YÜZDE 15 ZAM YAPILDI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun açıklamasına göre, elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeniyle tarifelerde değişikliğe gidildi. Buna göre, nihai elektrik satış fiyatında 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere tüm abone grupları için yüzde 15 zam yapıldı.
Bu kapsamda, 1 Temmuz itibarıyla mesken aboneleri 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 91,56 lira ödeyecek.

LPG DE ZAMLANDI

Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre, LPG'ye 1 Temmuz'da itibaren geçerli olmak üzere yaklaşık 50 ile 60 kuruş aralığında zam gelecek. Zammın 26 kuruşu ÖTV'den düşülecek, gerisi pompa fiyatına yansıyacak.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

AK PARTİ
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.