Flaş Haber :
Hava Durumu

Yurttaşlar 1 Mayıs öncesi meydanlarda: 'Yeni bir düzen için yan yanayız'

29 Nisan 2021
0 Haber Yorum
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Taksim'de 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenleri andı. Öte yandan yurttaşlar İzmir ve Antalya'da 1 Mayıs'ı meydanlarda kutladı. E-mailTweetLike+1

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve siyasi partiler, 1 Mayıs 1977’de katledilenleri Taksim’de düzenlenen törenle andı.

Polis, tören öncesi Taksim Meydanı ve Gezi Parkı etrafını bariyerlerle kapatırken, bölgeye çok sayıda Çevik Kuvvet ekibi yerleştirildi. Ayrıca park ve çevresinde polis ekiplerine ait gözetim ve nöbet noktaları oluşturuldu.

1 MAYIS 1977'DE YİTİRİLENLER ANILDI

Törende sık sık "Yaşasın 1 Mayıs" ve "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıldı.

Törende konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Alanlarda, meydanlarda, işyerlerinde, en yaygın biçimde 1 Mayıs'ı kutlamaya devam edeceğiz" dedi.

Türkiye'de koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin işçi sınıfı için uygulanmadığını belirten Çerkezoğlu, "Tam kapanma yok, sınıf ayrımcılığı var" diye konuştu.

Arzu Çerkezoğlu şunları söyledi:

"Çarklar dönecek anlayışıyla alınan bütün önlemlerden işçi sınıfı dışarda bırakılırken, yani işçiler virüsle burun buruna çalışmaya mahkum edilirken bir avuç sermaye kârlarına kâr katıyor. Bizler yoksullaşıyoruz, ayda 39 lirayla yaşamaya mahkum ediliyoruz ama sermaye sınıfı iktidarın politikaları sayesinde servetlerine servet katıyor. 

Covid-19'u bir işçi sınıfı hastalığı haline getiren iktidarın politikaları yine aynı şekilde devam ediyor. Tam kapanma dediler ama işçilerin yüzde 60'ından fazlası çalışıyor."

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

AK PARTİ
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.