Flaş Haber :
Hava Durumu

Tekin, iktidara seslendi! ‘ milyonlarca esnaf kepenk kapatabilir’

23 Eylül 2021
0 Haber Yorum
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, esnafın borç yapılandırmasının gelecek yıla ertelenmesi gerektiğini belirterek, “borç yapılandırılması süresi uzatılmazsa 1 milyona yakın esnaf, işyerini kapatmak zorunda kalacak.

Her iki esnaftan 1’inin kredi borcu var. Kredisi olanların yüzde 50’i de yakın zamanda yine kredi çekmeyi düşünüyor. Ayrıca esnafın kredi dışında elden borç, senet, çek gibi borçları da bulunuyor. Böyle devam ederse iflaslar ne yazık ki artarak devam edecek.” Dedi.

İş işten geçtikten sonra yapılan Kanun bir işe yaramaz diyen Tekin, acilen yapılandırma başvuru süresinin gelecek yıla kadar uzatılması gerektiğini ve taksit ödemelerinin de 2022 sonuna çekilmesi gerektiğini kaydetti.

Pandemi nedeniyle yaklaşık 1.5 yıldır iş yeri kapalı olan esnafa yapılandırma için tanınan süresinin bu ay sonunda dolacağını hatırlatan Tekin, “Esnaf için yeni bir düzenleme yapılmadığı takdirde çok büyük bir krizle karşı karşıya kalacağız” dedi.

Tekin, “Geldiğimiz noktada, esnafın sosyal güvenlik ödemeleri, borç yapılandırma ödemeleri, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kredi kullandırılmalarından doğan ödemeleri ve ertelenmiş kredilerin ödemeleri çakışmıştır. Esnafımız bu süreçte çok ciddi ciro kaybı ile karşı karşıya kaldı. Milyonlarca esnaf ödemeleri yapabilecek güçte değil. Bu şartlarda borçları ödeme imkânı kalmamıştır.” dedi.

Mevcut ekonomik kriz ortamında süre uzatılmazsa öncekiler gibi bu yapılandırmanın da başarısız olmaya mahkûm olduğunu vurgulayan Tekin, şöyle konuştu:

“Salgının en ağır yükünü taşıyan esnaf, kaderleriyle baş başa bırakıldı. Borcu borçla kapatan esnafın artık çıkar yolu kalmadı. Dolayısıyla, iktidar yetkilileri çok geç kalmadan acil tedbirler almalı ve bu soruna çözüm üretmelidirler” 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

AK PARTİ
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.