Flaş Haber :
Hava Durumu

“SEÇİMLERDE DEVRİMCİ BİR TAVIR GELİŞTİRMELİYİZ”

18 Ocak 2022
0 Haber Yorum
Halk TV'de 'Şirin Payzın ile Sözüm Var' adlı programda soldaki ittifak tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Programa konuk olan TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan ve Sol Parti Başkanlar kurul üyesi Önder İşleyen, HDP'nin çağrısıyla yapılacak toplantıya ilişkin soruya yanıt verdiler.
Toplantıya katılacakları, ancak bu toplantının somut bir ittifak toplantısı olmadığını dile getiren Okuyan, "Toplantıda kendi düşüncelerimizi paylaşacağız, diğer partileri dinleyeceğiz. Birbirimizi basın aracılığıyla değil, doğrudan dinlemek için katılacağız. Şunu düzeltmek isterim, ortada TKP'ye ya da bu toplantıya çağrılı güçlere yapılmış bir teklif yok, buna bir açıklık getirmek isterim. TİP tarafından yapılan teklif ise HDP'ye yapılmış bir teklif, diğer sola değil. Dolayısıyla ortada yarınki toplantıdan bir ittifak kararı çıkması söz konusu değil. HDP ya da diğer partiler ya da solda bir araya gelen kesimler, herkes kendi düşüncelerini paylaşacak" dedi.

'Babacan ve Davutoğlu'nun olduğu bir ittifak, AKP'siz bir AKP rejimidir”

Okuyan'a yöneltilen "başka bir ittifak daha mı olacak?" üzerine şöyle konuştu:

"TKP, EMEP ve SOL Parti uzun süredir görüşmeler yapıyor. Kalıcı bir devrimci mücadele hattının oluşması için uğraşıyoruz. Önümüzdeki dönemde üç parti büyük kentlerde ortak eylemler, etkinlikler yapmak konusunda görüş birliğine vardı. Tek başlık seçimler değil. Türkiye'yi seçimlere kilitlemek doğru değil ama tabii ki seçimlerde devrimci bir tavır geliştirmeliyiz. 'Seçimlerde esas olan vekillik kazanmaktır, iş seçimlere geldiğinde bir yolunu bulup parlamentoya girelim' düşüncesini parti olarak etik bulmuyoruz, bir devrimci partinin seçim döneminde sırf parlamentoya girmek için sözünü değiştirmesi doğru değil. Parlamentoya girmek ilkeli bir mücadele sonunda gerçekleşmeli. Bizim herhangi bir siyasi partiden milletvekilliği talebimiz olamaz." 

'AKP iktidarının sonlanması devrimci bir görevdir'

"AKP iktidarının sonlanması devrimci bir görevdir. Bizim AKP iktidarının sonlanmasından anladığımız başka bir şey" diyen Okuyan, "Bugünkü Millet İttifakı'nın gerçek anlamda AKP iktidarının sonlandıracağına dair fikirlere karşı farklı bir görüşümüz var. Babacan ve Davutoğlu'nun olduğu bir ittifak, AKP'siz bir AKP rejimidir. AKP giderse gitsin ne olursa olsun denildiğinde AKP iktidarına başka adlar altında bir kredi açmış oluruz. Bu krediyi herkes açar ama devrimciler açamaz. Laikliği umursamayan, emperyalizmle uzlaşan, yoksulluğu sürdüren bu düzenle uzlaşamayız. Pervin Buldan AKP sonrası oluşacak yönetimin bir parçasıyız dedi. Bu çok önemli bir söz, HDP açısından bu değerli olabilir ama biz bu yönetimin nasıl bir yönetim olacağını sormak zorundayız. Sermaye sınıfına yaslanan, emperyalistlerle karşıtlığı olmayan, laikliği umursamayan bir düzene karşı net olmak durumundayız" ifadesini kullandı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

AK PARTİ
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.