Flaş Haber :
Hava Durumu

Özdemir: Biz Kimse değil… ALEVİYİZ…

12 Ocak 2022
0 Haber Yorum
Esenler Cemevi Başkanı Cemal Özdemir, 2013 yılında yanı daha dün AKP'li Mehmet Metiner'in katıldığı bir programda Alevi inancına, cemevine ve Kızılbaş Alevilere hakaret ediğini bugün ise AKP’li İBB Meclis Üyesi ve Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar'ın, Bektaşiler hakkındaki sözleri aşağılık ve insanlıkla bağdaşmaz dedi.

Esenler Cemevi Başkanı Cemal Özdemir, "Kızılbaş Alevilerin ibadet yeri bin yıllardır cemevleridir. Bizim ibadet şeklimize ve ibadethanelerimiz olan bir konuda kimsenin fikir yürütmeye, tanım yapmaya, kural, kaide koymaya veya ibadet şekli izah etmeye hakkı yoktur. Son günlerde Aleviler için gerçek dışı söylenen sözleri ve söyleyenleri şiddetle kınıyorum. Bağlı olduğumuz Alevi Dernekler Federasyonumuz bu konuda “Cemevleri Kızılbaş Alevilerin ibadethanesidir” başlığıyla bir açıklama yayımladı” dedi.
 
ALEVİ DERNEKLER FEDERASYONUNUN YAZILI METNİ ŞÖYLE…
“Metiner, kendisine ezberletilen birkaç şematik sözle demokrat kılığına girmiş bir amigodur (kendi seyircisini coşturan kimse). İktidarın şımartıp medyaya saldığı bu zat, kimliğine sahip çıkacak kadar korkak bir devşirme (iktidar tarafından eğitilmiş), İslamcı olmayacak kadar da kişiliksizdir; yani aslında o pragmatisttir (faydacılık, yararcılık uğruna gerçeği kabul etmeyen).
Mehmet Metiner ve gibileri Alevilere çatıyor. “Cemevleri terör yuvası” dedi. “Adam, ‘ben buraya cemevi yaptım, devlet de buna ibadethane mi desin?” dedi. “Alevi dedeleri ‘ayin’ yapıyor” dedi. “Alevilerin yemeği yenir mi yenmez mi” tartışması ile Alevi toplumunu aşağılamaya çalıştı. “Cemevleri uydurmadır” diyen Murat Özer’e destek verdi”


“FETİHÇİ ZİHNİYETİN” TEMSİLCİLERİ

İşte her seçim öncesi AKP’nin seçim tanıtım broşürü olan bu zatlar, Sünni İslam’ın siyasi anlayışı olan, “farklı toplumları devlet eliyle Sünnileştirme ve fetihçi zihniyetin” temsilcisidir. Dolayısıyla özgürlüğü ve demokrasiyi dinsizlik olarak, Alevilerin kendi ibadethanelerine sahip çıkmalarını ise kendine dert olarak görüyor.

Evet, sevgili canlar; biz Alevilerin ibadet, kültürel ve sosyal merkezleri olan cemevlerinin mevcut koşullarının resmi hukuk statüsüne göre tanınmaması, çeyrek yüzyıldır Türkiye’nin en önemli siyasi ve demokratik sorunlarından biridir.
Ülke nüfusunun yaklaşık %20 kısmını oluşturan ve devletle hiçbir mali ilişkisi olmayan Alevi inanç kurumlarının, eşit yurttaşlık, tanınma talepleri ve özellikle cemevlerinin ibadethane sayılması konusundaki istekleri ve ısrarı sadece özgürlük adınadır. Bu duruş, inanç özgürlüğü anlamındaki hak ihlalleri yapan birçok kesimi ve özellikle devlet-din ilişkisini Sünni İslam’a göre kurgulayan AKP ve onun yandaşlarını rahatsız etmektedir. Ancak bizler bireysel inanç konusundaki mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz, asla geri adım atmayacağız, uydurma iftiralara boyun eğmeyeceğiz.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.