Flaş Haber :
Hava Durumu

Kartal Dağı'nda mermere ÇED süreci iptal edildi

21 Aralık 2021
0 Haber Yorum
Dava konusu maden ruhsat alanları, iklim krizi ile mücadelede en önemli araçlardan birisi olan karbon yutak alanlarının yok olmasına ve bu suretle iklim krizinin derinleşmesine yol açıyor.

İzmir'in Tire ilçesi Büyükkale ve Küçükkale köyleri yakınındaki Kartal Dağı'nda işletilmek istenen mermer ocağının ÇED süreci Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından "Zeytincilik Yasası" gerekçe gösterilerek iptal edildi. Kartal Dağı Koruma Platformu Sözcüsü Zeynel Aydın ise kararı temkinli bir mutlulukla karşıladıklarını belirterek "Her ne karar çıkarsa çıksın biz dağın bekçisiyiz" dedi.

FİRMANIN AYNI YERDE İKİNCİ BİR ÇED DOSYASI VAR

Konuyla ilgili görüştüğümüz Zeynel Aydın, ÇED iptal haberine sevinmekle birlikte temkinli yaklaştıklarını belirtti. Kararın henüz e-CED duyuru sitesinde yayınlanmadığını aktaran Aydın, "Firmanın aynı ruhsat sahasında 05.10.2021 tarihinde başlattığı bir ikinci ÇED başvuru dosyası daha var ve onun üzerinden süreç devam ediyor. Proje revizyonu ile yeniden karşımıza çıkmaları olası. Sahayı küçülterek zeytinlik alanlar ile aradaki mesafeyi uzatmak ve yasal sınıra sığdırmak isteyebilirler" dedi.

"ZAFER İLAN ETMEK İÇİN HENÜZ ERKEN"
Halkın direniş gücünü zayıflatmak ve bu zamana kadar kazanılmış birlik beraberliğin yeniden sağlanması sürecinde arkadan dolanacak bir hamle yapabileceklerini dile getiren Aydın şöyle konuştu:

"O yüzden ben hâlâ temkinli olmak ve uyanık durmaktan yanayım. Bu kadar kolay vazgeçeceklerini sanmıyorum. Bu zamana kadar öngörülerimizde hep haklı çıktık ama umarım bu kez yanılıyorumdur... Bu dağda ilan edilmiş ve elde edilmiş bir ruhsat var ve onun iptali gerçekleşmeden zafer ilan etmek bana göre erken".

"BİZ DE VAZGEÇMEYECEĞİZ!"

Avukatlarının Maden İşleri Daire Başkanlığına maden sahası ruhsatının iptal edilmesi için başvuru yaptıklarını belirten Aydın, oradan gelecek cevabın mücadeleyi şekillendireceğini söyledi.

Aydın, "Yani şu an sadece zafere gidecek yolda bir cephe kazandık ve elimiz kuvvetlendi. Deneyim edindik. Erken zafer naraları atılmasın, çok sıkıntılı süreçlerden geldik buraya ve kazandıklarımızdan kolay kolay biz de vazgeçmeyeceğiz. Arkadaşlarımız hukukçularımızla birlikte konu  üzerinde ayrıntılı bir muhakeme yapıyorlar, her kim ne derse desin, hangi karar açıklanırsa açıklansın biz hâlâ dağın bekçisiyiz" dedi.

"DAHA GEÇEN HAFTA YENİ KÜLTÜR VARLIKLARI BULUNDU"

Geçtiğimiz hafta içinde bile müze görevlileri tarafından dağın içinde farklı bölgelerde yeni kültür varlıklarının tespitinin yapıldığını ifade eden Aydın, "Biz bu dağın doğal dokusu, bitki örtüsü korunsun, bunu talan edecek ve bu dokuya zarar verecek her türlü girişim engellensin, dağ bir bütün halinde ele alınsın, Ekolojik SİT, Doğal SİT adı her ne olursa olsun korumalı alan olarak ilan edilsin istiyoruz.... Biz bu dağa zarar verecek olanları değil bilim insanlarının, tarihçilerin, arkeologların, öğrencilerin ve çocukların gelmesini istiyor ve davet ediyoruz" diye konuştu.
Kaynak: https://www.evrensel.net/haber/448350/kartal-daginda-mermer-ocaginin-ced-sureci-iptal-edildi

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

AK PARTİ
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.