Flaş Haber :
Hava Durumu

Kara: Cumhuriyeti yaşatacak ve yükseltecek bizleriz

30 Ağustos 2021
0 Haber Yorum
Esenler’de 30 Ağustos Zafer Bayramı iki ayrı kutlama ile gerçekleşti. İlk kutlama amiyane tabirle Esenler’deki siyasi parti İlçe Başkanlarının adam yerine konulmadığı devlet protokolü iddiasıyla Atatürk Büst ’üne çelenklerin konulmasıyla gerçekleşti.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programına muhalefet partileri örgüt ve teşkilatlarıyla katılarak alternatif bir kutlama gerçekleştirdiler. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalarında İyi Parti İlçe Başkanı Ömer Kara ciddiyetini korurken, CHP İlçe Başkanı’nın ciddiyetsiz tavırları Zafer Bayramı’nın gölgesinde kaldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhuriyeti biz kurduk. Onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz” sözünü hatırlatıp, sizleri bu sözlerle selamlıyorum diyen İyi Parti İlçe Başkanı Ömer Kara konuşmasına şu şekilde devam etti;

“Tarihimizin şanlı sayfalarından biri olan 30 Ağustos Zaferi’nin 99. yıl dönümünde geçmişin kutlu hatıralarını sizlerle paylaşmaktan iftihar ediyorum. Her karışı şehit kanıyla sulanmış, her tarafı fedakarlıklarla süslenmiş, bu aziz vatan köşesinde bulunmaktan da onur duyuyorum. Dumlupınar’ın kocaman bir yüreği, aşılmaz, geçilmez, yenilmez güçlü bir iradesi vardır. Burada Türkiye Cumhuriyeti‘nin temelleri atılmıştır. Burada bağımsızlığın manifestosu kanla yazılmıştır. Burada Türk milleti destansı bir mücadele azmiyle, vatanına sahip çıkmıştır.



26 Ağustos 1922 sabahı Afyon Karahisar’ın Kocatepe’sinden başlayan topçu ateşi onurun, izzetin, iffetin istikbalin ve istiklalin taarruzu olarak tarihe damga vurmuştur. 99. yıldönümünü ilk günkü gurur ve heyecanından hiçbir şey kaybetmeden aynı duygularla kutladığımız 30 Ağustos Zaferi ile başkomutan gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün önderliğindeki yüce Türk ulusu, emperyalist güçlerin, işgalci ordularını anavatan topraklarından kesin olarak atarak ebedi özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuşmuştur.

Türk ordusu ve Türk milletinin Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Anadolu’da sağlanan milli birlik ve beraberliğin mutlak bir sonucu olarak kazanılmıştır. Türk halkı tek yumruk olarak iç ve dış odakların ihanetleri karşısında ve yokluklar içerisinde büyük fedakarlıklarla mücadele verdiği kurtuluş savaşında en son başkomutanlık meydan muharebesini de kazanarak kesin zafere ulaşmıştır.  19 Mayıs 1919’da başlatılan kurtuluş savaşıyla istilacı düşman ordusuna art arda darbeler vurulmuştur.

Ancak yurdumuz içerisinde ilerleyen düşmanın vatanın bağrından atılabilmesi için sıra kesin sonuçlu bir harekete gelmiştir. ‘’ Ya istiklal ya ölüm ‘’ parolası ile başlayan muharebede elde edilen bu büyük zafer Türk’ün bağrına saplanan hançerin ulusça sökülmesi ile birlikte özgürlük ve hassasiyetimizi yok etmek isteyenlerin dize getirilmesi destanı olmuştur.

30 Ağustos zaferinin üzerinden neredeyse 1. asır geçmesine rağmen Mustafa Kemal Atatürk’ün milli egemenlik, bağımsızlık ve demokrasiye verdiği önem bugün bile hayati bir önem taşımaktadır. Şehitlerimizin kanlarıyla kurulan bu aydınlık cumhuriyeti ne tek adam heveslilerine ne de otoriter yönetimlere ne düşmanlarına teslim etmeyeceğiz.
Milletimizin büyük Zafer Bayramının yıl dönümünde cumhuriyetin temel değerlerine ve laik demokratik rejimin Atatürk ilke ve inkılaplarını tüm saldırılara karşı eksilmeyen bir dirençle korumaya devam edeceğimizi bir kez daha herkese ilan ediyoruz.

Başta milli mücadelemizin lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı rahmet ve minnetle anıyoruz.” 




Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:




Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*



(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

AK PARTİ
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.