Flaş Haber :
Hava Durumu

İmamoğlu ’da modaya uydu, Babalar gibi parsel parsel satıyor

03 Haziran 2022
0 Haber Yorum
İstanbul Etiler Polis Okulu arazisinin, Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Atatürk Havalimanı’na yapılması planlanan millet bahçesi projesini üstlenen Yapı&Yapı şirketine 6 Aralık 2021’de 208 milyon avroya satıldığı ortaya çıktı. Şirket, arazinin bedelini Vakıflar Bankası’ndan kullandığı krediyle ödedi. Ne farkı var bunların saraylı hortumculardan...

İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olan Etiler’deki Polis Okulu, 2012’de bakanlar kurulu kararıyla riskli alan ilan edilerek kapatılmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu gelişmeden sonra aynı yıl arazide alışveriş merkezi ve rezidans yapılmasına olanak sağlayan imar planlarını hazırlamıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait 32 bin metrekarelik arazi, 430 milyon TL değerle İBB’ye devredilmişti.

Haber/ Serkan Basut...

NE FARKI VAR BUNLARIN SARAYLI HORTUMCULARDAN...

  •  Bunlar sarayın değil ama ve ama Kılıçdaroğlu’nun YCHP’sinin ve ülkenin yeni hortumcuları….
  • TMMOB’ye bağlı Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası ise bu imar planına karşı 6 Mayıs 2013’te dava açmıştı

Kamuoyu söz konusu araziyle ilgili olup bitenden, Aralık 2013’te patlak veren yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının sızdırılan telefon konuşmalarıyla haberdar olmuştu. 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sürecinde internete sızan tapelere göre arazi Suudi Arabistanlı işadamı Yasin el Kadı’yla Bilal Erdoğan’ın ortak olduğu Bosphorus şirketine ihalesiz verilmişti. Araziye yapılacak yatırımı bizzat o dönemin başbakanı, şimdinin cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan takip etmiş, Bilal Erdoğan’ın şirketi için yüzde 10 komisyon istemiş, ortaklarsa bu duruma isyan etmişti. Erdoğan, arazinin Bosphorus’a satışında dönemin İBB başkanı Kadir Topbaş’a da emir vermiş, buna ilişkin teknik takibe takılan telefon görüşmelerindeyse Erdoğan, oğlunun gizli ortağı olduğu ileri sürülen Usame Kutub’a “Ben sizin orayla ilgili Kadir beyle görüştüm. Bizzat ben takip edeceğim dedi” ifadeleri yer almıştı. Tapelerdeki görüşmelerde emniyet arazisinin önce Hazine’ye, sonra KİPTAŞ’a devredilmesi, ardından da söz konusu şirketlere verilmesi planlanıyordu..
 

İki odanın açtığı dava kapsamında alınan iki bilirkişi raporunda, arazinin imar planının şehircilik ilkelerine ve hukuka aykırı olduğu belirlendi.

Bu sırada arazi 2 milyar 660 milyon TL karşılığında İBB’nin iştiraki KİPTAŞ’a satıldı. KİPTAŞ da projenin yükleniciliği için bir ihale düzenledi. İhaleyi Yapı&Yapı şirketiyle ASTAŞ Gayrimenkul şirketi kazandı.

Mahkemeye taşındı
Bu gelişmeler olurken imar planının iptali istemiyle açılan davaya bakan İstanbul 7’nci İdare Mahkemesi, 30 Ekim 2018’de davayı davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı lehine reddetti. Karara itiraz edilince dosya istinaf mahkemesine taşındı. İstinaf başvurusunu değerlendiren İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4’üncü İdari Dava Dairesi, 20 Eylül 2019’da imar planını iptal etti.
Bu tarihten sonra araziyle ilgili herhangi bir işlem yapılmadı, ta ki Kasım 2021’e kadar. Halk TV’den İsmail Saymaz, 20 Aralık 2021 tarihli haberinde İBB’nin Kasım 2021’de 2 milyar 80 milyon TL karşılığında hisselerini devrederek projeden çekildiğini öne sürmüştü, ancak tapu kayıtları gerçeğin böyle olmadığını gösteriyor.

Rezidans ve AVM yapılıyor
İnşaatın önündeki bilgilendirme levhasına göre, yapı ruhsatı 1 Kasım 2018’de verildi. Tapu kayıtlarına göre 7 Kasım 2018’de de kat irtifakı kuruldu. Buna göre araziye inşa edilen yapı üç ayrı blokta toplam 516 bağımsız bölümden oluşan bir rezidans ve alışveriş merkezi olacak. Tapu kayıtlarına göre, İBB 6 Aralık 2021’de söz konusu araziyi 208 milyon avroya Yapı&Yapı şirketine sattı. Yapı&Yapı şirketi 208 milyon avroyu Vakıflar Bankası’ndan kullandığı krediyle ödedi.

İnşaat iki hafta önce başladı
Etiler Polis Okulu arazisinin o günden bu yana hâlâ herhangi bir imar planı bulunmuyor ancak buna rağmen yaklaşık iki hafta önce arazide inşaat çalışmaları yeniden başladı. İş makineleri ve hafriyat taşıyan kamyonların çalıştığı araziye temel atıldığı görüldü.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

AK PARTİ
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.