Flaş Haber :
Hava Durumu

ESENLERİN EĞİTİMCİLERİ SINIFTA KALDI

08 Eylül 2021
0 Haber Yorum
Tüm Türkiye’de olduğu gibi Esenler’dede yüz yüze eğitim sancılı başladı. Koronavirüs nedeniyle 1.5 yıldır kapalı olan okulların yüz yüze eğitime başlaması ile görülmeyen ama gerçekten var olan eksikliklerin büyüklüğü, önlemlerin yetersiz olması ve eğitimdeki çarpıklıklar su yüzüne çıktı.

Esenler’de eğitimciler, gerekli önlemlerin alındığını söylerken öğrenciler ve veliler uygulamadan ve okulların yetersizliğinden şikayetçi olduklarını sitem dolu sözlerle sıraladılar. Bazı öğretmenler ve okul idarecileri ise uygulamadan memnun olmadıkları gibi, Milli eğitimin sınıfta kaldığını dile getirdiler.

ESENLER’DE EĞİTİM OLMAYANLAR ARASINDA
Konuştuğumuz öğretmenler ve öğrenci velileri bunları söyledi.
Öğrenci velileri: Çifte havuzlar mahallesinde bulunan ve yüz yüze eğitim için hazırlanan Atatürk İlkokulu geçen dönem tam gün eğitim vermekteydi.  Fakat eğitimde başarıyı yakalamak ve geleceğimiz olan aydın nesillerin hangi ortamlarda ve nasıl bir eğitimle başarılı oluruz anlayışında olmayan bazı “üstün yetenekli, aklı evvel” yöneticiler burada bir uygulamaya gittiler ve tam gün eğitim veren binada Atatürk lisesi açtılar. Sabah lise öğleden sonra ilk okul öğrencilerimize eğitim vermek şeklinde planlama yaptılar. Ama gelin görün burada yaşanan kargaşayı, lise eğitimi alan 4 sınıf aynı anda ilk okul öğrencileri ile koridorda ders almaktadır.

 BİRLİK ORTAOKULU TOPLAMA KAMPI GİBİ
Birlik Mahallesinde bulunan eski adı ile, Birlik Ortaokulu tam gün eğitim verirken yine çok bilmiş bazı üstün yetenekli eğitimciler tam günü kapatarak, aynı okul binasında Menderes Anadolu lisesini buraya taşıyarak eğitime açtılar.  Burası adeda toplama kampı gibi her bölgeden 1. Sınıf öğrencilerini buraya yerleştirdiler. Esenler’de veliler olarak çaresizlik içinde bırakıldık, liseye gidecek olan çocuklarımızı öğretmen eksiği olan bu okula yazdırmaya mecbur bırakıldık. Esenler’de okul seçme ve tercihler Eğitim camiasındaki yöneticilerin keyfine bırakılmış durumda. Bu durumdan rahatsız olan okul müdürü başka ilçeye tayınını tepkisini göstermek için istediğini öğrendik.

MENDERES ORTA OKULUNUN YIKIM ZAMANI ŞİMDİMİ AKLINIZA GELDİ
Menderes mahallesi ve Menderes Orta okulu velileri: Tam okulların açıldığı bir dönemde okulumuzun yıkım kararı tamamen eğitime ve öğrencilerimize zülümdür. Okulumuzu yıkarak Esenlerin eğitim yöneticileri akıllarına estiği bir uygulama kararı aldılar. Alt yapısı hazırlanmadan, velilerin görüşü alınmadan, burada okuyan çocuklarımızı iki okula paylaştırdılar. Bizler mağduruz, bu uygulama keyfe keder bir uygulamadır. Bunun sonucu öğrencilerimizin başarısız olmaları endişesindeyiz ve mağduriyet yaratmaktır.

GELEN ÖDENEKLER BİRİLERİ TARAFINDAN ÇARÇUR EDİLİYOR
İsmini vermek istemeyen üst düzey eğitimci ile yaptığımız görüşme aslında her şeyi özetliyor.
Eğitimci, Esenlerin eğitim yükünü okul müdürleri çekiyor. Esenler milli eğitimde sorunları çözemediği gibi sorunları derinleştirdiği için sınıfta kaldı. Eğitimde sorunlar bilgiyle, proje ile ve akılla çözülür. Esenler yoksul insanlarımızın yaşadığı bir ilçe ama tüm okulların yöneticileri velilerin cebine bakıyor, öğrencilerin cebine girmişler. Gelen ödenekler birileri tarafından çarçur edildiği için yük velilerin sırtına yükleniyor. Geçen senelerde okullara taktırılan kompozisyon sistemi atıl durumda. Bu sistem için 100 bin liranın üstünde para harcandı, hatta hiçbir ödeneği olmayan okullar bile aylık taksitlere bağlandı. Yazık, günah değil mi, bu iş derinliğine araştırılarak varsa sorumluları gerekli cezaları kesilmelidir.

Gazetecilik etik kuralları gereği ve kamu yararına çalışan tarafsızlık kimliğimizle yapmış olduğumuz araştırmalarda Esenler’de ki okullarımızda güvenlik görevlisi olmadığını gördük. Okul giriş ve çıkış saatlerinde trafik sorununun boyutlarına şahit olduk.   

Biliyoruz haberlerimizden birileri rahatsız oluyor, olsunlar. Bakalım bu rahatsızlık duyan etkin ve yetkin kişiler oturdukları makamlardan, mevkilerden bu sorunlar için bir çözüm arayışında olacaklar mı, bakalım bu sorunlar onlar için önemli mi? Veya bu beyler okullar olmasa veya öğrenciler ve milli eğitim olmamış olsa sorunlarda olmazdı mı diyecekler.

Yanı… 

Esenler’de kalabalık sınıf mevcutları, yetersiz yardımcı personel eksikliği göze çarpanlardan, hijyen malzemesi azlığını gördük ve Esenlerde eğitim, velilerin ve öğrencilerin kendi kaderlerine terk edildiği bir ilçe.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

AK PARTİ
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.