Flaş Haber :
Hava Durumu

“DEVRAN DÖNECEK AKP HALKA HESAP VERECEK”

10 Ekim 2021
0 Haber Yorum
IŞİD üyesi iki canlı bombanın hedef aldığı 10 Ekim Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’nin üzerinden 6 yıl geçti. Katliamı'nın 6. yıl dönümünde Emek, Barış ve Demokrasi güçleri ülkenin dört bir yanında bir araya geldi ve yaşamını yitirenler anıldı.

Kadıköy iskelesinde İstanbul Emek, Demokrasi ve Barış Güçleri tarafından düzenlenen anmaya çok sayıda siyasi parti, gençlik örgütleri ve kurumlar da katıldı. 10 Ekim’de yaşamını yitiren yurttaşlarının fotoğraflarının taşındığı anmada, 10 Ekim’in hesabı sorulacak¨, “10 Ekim’i unutma unutturma”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

10 Ekim Katliamı Aileleri Derneği’nin açıklamasını 10 Ekim yaralılarından Ömer Değirmenci okudu. "10 Ekim 2015 sabahında bu alanda yüreklerinde sevgi, gözlerinde gülümseme dillerinde barış türküleri olan on binlerce kişi yan yana bulunuyordu. O karanlık dönemde hepimize umut veren coşkulu birliktelik saat 10’u 4 geçe birbiri ardına patlayan iki bombayla kana bulandı" diyen Değirmenci, meydana gelen bu katliamın önlenebilir olduğunun altını çizdi.
'DEVLET BİZE HESAP VERECEK'
10 Ekim’de yaşamını yitiren Vahdettin Ozğan’ın oğlu Hozan Ozğan "Biz hiçbir zaman yılmadık yılmayacağız, yitirdiğimiz 103 canın hepsini bir tohum olarak toprağa gömdük umutlarıyla beraber bir çiçek bağı oldu. Biz hiçbir zaman umudumuzu yitirmedik ve hiçbir zaman umudumuzu yitirmeyeceğiz. Bu katillerin hepsi yargılanacak, devlet bize hesap verecek. Bunların hepsinin hesabını soracağız." şeklinde konuştu.
'10 EKİM ANKARA KATLİAMI SİYASİ BİR CİNAYETTİR'
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Dönem Sözcüsü Özer Tuncer, İzmir ve Antalya'da da okunan ortak açıklamayı İstanbul'da okudu. Açıklamanın bir bölümü şu şekilde: 


"Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıllarda, tutuklu sanıklar yönünden 10 Ekim davası karara bağlandı ve 9 kişi hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Ayrıca, ana dosyadan tefrik edilen firari sanıkların yargılandığı dosya, Türkiye’de ilk defa İnsanlığa Karşı Suç kavramının yargıya konu edilmiş dosyası oldu. Bu yönüyle 10 Ekim Katliamı, Türkiye siyasi tarihi ve yargı tarihi bakımından da kamuoyunu ilklerle buluşturan bir konumdadır. Halihazırda ceza dosyası kapsamında 16’sı firari, biri devam etmekte olup davanın duruşması; 24 Kasım’da Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecektir.

Nitekim, 5 yıldır katıldığımız her duruşmada, katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanması gerektiğini dile getirdik. Ne yazık ki, geçen bu süreçte mahkeme heyetinin değiştiğine, katılan ve mağdur olanların sanık olarak addedildiğine, “adalet” isteyenlerin mahkeme salonlarından çıkarılmak istendiğine tanıklık ettik. Mahkeme salonlarında denk gelmediğimiz adalet, kamuoyu vicdanında da tecelli etmiş değil!
Ceza dosyası kapsamında dosyaya katılanlar olarak bizlerin talepleri ile damla damla kazandırılan deliller ile artık hepimiz biliyoruz ki; bugün 6. yıl anmasını yaptığımız, devasa acılara karşılık gelen bu katliam önlenebilirdi. İki seçim arasında, 2015 yılının karanlık bir dönemine tekabül eden 10 Ekim Ankara Katliamı siyasi bir cinayettir.

Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçilere  sorumluluklarını bir kez daha hatırlatıyor, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz: Türkiye’nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasında yaşanan olayların sorumlusu kimdir? Bizim çocuklarımız neden öldürüldü? Bilinmelidir ki, insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz."

 Esen DİSK- EMEKLİ SEN  şübe başkanı Abdullah Yıldırım, üyelerden Gürcan Demir Demirbaş, ve emekçi yoldaşları ile Anma etkinliğine katılarak Katliamı'nın 6. yıl dönümünde alanda yerlerini aldılar…
Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

AK PARTİ
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.