Flaş Haber :
Hava Durumu

CUMHUR İTTİFAKI ÇATIRDIYOR MU?

06 Mayıs 2021
0 Haber Yorum
Sabah yazarından MHP'nin teklifine çok ağır sözler: "Kepek şampuanı satmıyorsunuz" Sabah yazarı Ardıç, Bahçeli'nin açıkladığı Anayasa teklifini sert sözlerle eleştirdi. Ardıç, "Cami hutbesini camiye bırakın. ‘Yüzüncü yıla yüz madde’ gibi reklam sloganlarına da gerek yoktur. Kepek şampuanı satmıyorsunuz.” dedi.

Hükümete yakın Sabah gazetesi yazarı Engin Ardıç, “Havan ile su” başlıklı yazısında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıkladığı yeni Anayasa taslağını eleştirdi.

“KEPEK ŞAMPUANI SATMIYORSUNUZ”

Yazısına, “Kusura bakmasınlar ama ben MHP'nin yeni anayasa taslağından bir şey anlamadım” diye başlayan Ardıç, şunları kaydetti:

“Gerçi maddeler ayrıntılarıyla ortaya dökülmedi ama ‘ana hatları’ umut kırıcı. Ne yani, cumhurbaşkanı yardımcılarının atamayla değil de seçimle gelmeleri miydi bütün mesele? (Ki, seçimle gelmeleri elbette daha doğrudur.)

‘Vatan millet Sakarya’ edebiyatından oluşan bölümleri geçelim. Türk milleti ‘Allah'ın lütfu’ sayesinde mi varlık bulmuştur, kendi gayretiyle mi?

Cami hutbesini camiye bırakın.
 

‘Yüzüncü yıla yüz madde’ gibi reklam sloganlarına da gerek yoktur. Kepek şampuanı satmıyorsunuz.”

"NE DEMEK BU"

“Ne yani, ilk beş maddenin tek maddede toplanması mıdır mesele?” diye soran Sabah yazarı Ardıç, yazısını şöyle sürdürdü:

“‘Başkanlık sistemi, kurumsal yapıya kavuşturulacak’... Ne demek bu? Nasıl yani? Şimdiki anayasada kurumsal değil midir?

‘Türkiye Liyakat Kurumu’ oluşturulacak... Nasıl yani? Hangi işlere bakacak?

Hâkimler ve Savcılar Kurulu "Yargı Yüksek Kurulu" oluyormuş, adı mı sorunluydu?”

“BOŞ LAFI BIRAKINIZ”

Engin Ardıç yazısını şöyle noktaladı:

“Arkadaşlar, boş lafı bırakınız. Değişiklik yapacaksanız, gerçekten yapınız. Halkı da ‘nafile referandumlarla’ oyalamayınız.

Yeni bir anayasada cumhurbaşkanının ‘görev süresiyle’ oynanacak mıdır? Kaç kere üst üste seçilebilecektir?

Bu ‘kaç kere’ hesabına eski anayasaya göre yapılmış seçimler de dahil olacak mıdır yoksa ‘tabula rasa’ (sil baştan) mı yapılacaktır?

‘Yüzde 50 artı 1’ formülünü kaldırır da tek turda ‘basit çoğunluk’ ilkesini koyarsanız, tur kavramı da ortadan kalkar, vakit kaybı da. Millet bu can alıcı soruların cevabını bekliyor. İktidar seçmeni de bekliyor muhalefet de... Medya da merak ediyor... Yoksa, İl Genel Meclisi'nde on beş kişi mi olsun yirmi kişi mi, kimseyi ilgilendirmiyor.

“ASIL BORAZANCIBAŞININ YANİ AK PARTİ'NİN DE…”

Görüldüğü gibi, anayasalar "kutsal metinler" değiller ve o sıralarda kimin borusu ötüyorsa yeni yeni anayasalar yapabiliyor...

Şimdi, asıl borazancıbaşının yani AK Parti'nin de temenni aşamasını geride bırakıp ortaya kamuoyunun enine boyuna tartışacağı bir yeni anayasa taslağı koymasının vakti gelmiştir.

Öte yandan, Kılıçdaroğlu, ‘Güçlendirilmiş parlamenter sistemden ne anlıyoruz, kamuoyu ile paylaşmak zorundayız’ buyurmuş.

Ha şunu bileydi... Boş lafa artık karnımız tok. Ne anladıklarını söyleyebiliyorlarsa söylesinler. Varsa böyle bir anlayış... Yoksa boş laf olduğu meydana çıkacak ha!”

Odatv.com

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

AK PARTİ
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.