Flaş Haber :
Hava Durumu

ALEVİLERİN SORUNLARINI ANLATMAK LÜKS OLDU

05 Haziran 2022
0 Haber Yorum
Esenler Pır Sultan Cem evi derneği Moral dayanışma gecesi, Esenler Adem Baştürk Kültür Merkezinde deyişlerle, şarkılarla, halaylarla gerçekleşti. Dayanışma gecesinde, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, “ Türkiye’mizi öyle bir konuma getirdiler ki son zamanların en kötü günleri yaşıyoruz. Bu durumda Alevilerin sorunlarını anlatmak ne yazık ki lüks oldu. Çünkü demokrasiden, haktan, hukuktan, barıştan, kardeşlikten, adaletten ve anayasadan hiçbir eser kalmadı ”dedi ve AKP ‘nin faşizan baskılarına gelin hep birlikte son verelim sözleri etkinliğe damgasını vurdu.

Esenler’de yaşayan Alevi canların sorunlarını dile getirmek ve demokratik yollarla sorunları çözmek için kurulmuş en eski Alevi canların derneği olan Esenler Pır Sultan Cemevi Derneğinin Esenler Adem Baştürk Kültür Merkezinde dayanışma gecesinde yerelden genele sitem dolu sözler ve eleştiriler vardı.

  • Konuştuğumuz canlar, Esenler’de yaşamak zor, hele hele Alevi iseniz işiniz daha zor. Öyle ki ibadetinizi iki davan arasında yapacaksınız, Esenler’de binlerce alevi yurttaşın her mahallede yaşadığı bir gerçek ama insanlarımızın ulaşamayacağı bir mahallenin dışına yapılan, ulaşılması neredeyse imkansız bir cem evi yapılmış ve nimet diye canlarımıza sunulmuş. Bu kabul edilir bir durum değil. Bakınız yıllarca Alevi yurttaşları yok etmek, dağıtmak ve birbirine düşürmek için oynanan oyunların bir benzerini de burada yaşıyoruz. En eski inanç merkezi ve kurumu olan Esenler Pır Sultan Cemevi Derneği yok sayılmak isteniyor.
  •  
  • Bugün burada yaptığımız etkinliğin amacı yalnız dayanışma değil, ekonomik olarak zor durumda olan ve kirada olan yerinden çıkarılan derneğimize maddi katkı sağlamaktır. Bizler haklı talepimiz olan ve ibadetimizi özgürce yapmak için yıllarca haykırdığımız cemevine bir türlü kavuşamadık. Uzakta bir cem evi gitmek zor, ulaşımı imkansız, yaşlılarımızın gidemeyeceği bir yere yapılan cem evi ibadet yapmamıza cevap vermediği gibi yeterli hizmet alamadığımız bir yereyapılmışKabul etseler de etmeseler de cem evleri ibadet yerimiz, ibadetimiz  Cem’dir. Kıblemiz insandır”” diyerek yerelden genele isyan ettiler.


 “BİZLERİ YAKANLARI, VURANLARI, YOK ETMEK İSTEYENLERİ VEKİL YAPTILAR”
  • Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, “ Türkiye’mizi öyle bir konuma getirdiler ki son zamanların en kötü günleri yaşıyoruz. Bu durumda Alevilerin sorunlarını anlatmak ne yazık ki lüks oldu. Çünkü demokrasiden, haktan, hukuktan, barıştan, kardeşlikten, adaletten ve anayasadan hiçbir eser kalmadı. Kim iktidara karşı eleştiri yaparsa, yargıyı sopa olarak kullanarak cezaevlerine insanları göndererek, haksız hukuksuz özgürlüklerini ellerinden alıyorlar. İnsanlarımız ekonomik sıkıntılarla boğuşurken onlar saraylarında saltanat sürüyorlar. Demokrasiyi, barışı yok ettiler. Bizleri yakanları, vuranları, yok etmek isteyenleri vekil yaptılar” dedi. 

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

AK PARTİ
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.