Flaş Haber :
Hava Durumu

HDP’nin ‘“Büyük Mücadele, Büyük Direniş” kongresi

02 Temmuz 2022
0 Haber Yorum
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında kapatma davası açılan HDP, yarın Ankara Arena Spor Salonu’nda 5’inci Büyük Olağan Kongresi’ni gerçekleştirecek. HDP’nin yeni dönemde de Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’la devam etmesi bekleniyor. “Büyük Mücadele, Büyük Direniş” sloganıyla düzenlenecek kongrede hemen her gün gerçekleştirilen polis operasyonlarına, kapatma davasına, Kobani Davası’na ve baskılara karşı önemli mesajlar verilmesi planlanıyor.

Sene başında yapılması planlanan ancak partiye yönelik Anayasa Mahkemesi’nde süren kapatma davası nedeniyle ertelenen Olağan Kongre öncesinde partinin yetkili organları, Eş Genel Başkanları hakkındaki kararını verdi. Aday belirlemeden sorumlu Mutabakat Komisyonu, kritik süreçte Eş Genel Başkanların görevde kalmalarının daha doğru olacağı görüşünden hareketle Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın yeniden aday gösterilmelerini kararlaştırdı.

Tüm cezaevlerinde tecride varan uygulamaların son bulması, ittifaklarda üçüncü yolun güçlü bir seçenek olduğu, barış, özgürlük ve umut temalarıyla gerçekleştirilecek kongrede, kapatma davasına karşı da güçlü bir mesaj verilmesi planlanıyor. 81 ilden geniş katılımın beklendiği kongreye en az 50 bin kişinin katılımı hedefleniyor. Bu kapsamda sadece İstanbul’dan 250’ye yakın otobüsün hareket edeceği, bölge illerinden de onlarca otobüsün yola çıkacağı öğrenildi.

HDP’den yapılan açıklamada, bileşen partilerinin yanı sıra, CHP, DEVA, Gelecek, Saadet, SOL Parti, TKP, Kürdistan İttifak partilerinin temsilcilerinin kongreye davetli olduğu kaydedildi. Kongreye ayrıca, Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri, Roboski, Sivas, Suruç ve Ankara ve Konya katliamlarında yaşamını yitirenlerin aileleri de katılacak. Ayrıca Avrupa ve Ortadoğu’dan çok sayıda siyasi parti temsilcisi, siyasetçi ve aktivistin de aralarında bulunduğu 100’ü aşkın yabancı delegasyonun da kongrede bulunacağı kaydedildi. Kongre öncesinde açıklamalarda bulunan Parti Sözcüsü Ebru Günay, kongrede Türkiye’ye, “HDP’nin hala var olduğunu ve çözümün anahtarı olacağını” göstereceklerini bildirdi. HDP’li Günay, “Türkiye’nin sorunlarının bu kadar ağırlaştığı, partimize yönelik saldırıların kesintisiz devam ettiği ve iktidarın partimizi ve demokratik siyaseti tasfiye ederek iktidarını ve ömrünü uzatmaya çalıştığı bir dönemde gerçekleştireceğimiz 5’inci Olağan Büyük Kongremiz Türkiye’nin temel sorunlarına çözüm yollarını gösterecek” diye konuştu.

DEMİRTAŞ, “KÜRT SORUNU TÜRKİYE’NİN BİRLİĞİ VE BARIŞ İÇİNDE ÇÖZÜLECEK"
Edirne’de tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Yeni çözüm süreci” başlıklı yazısında, “AKP’nin atacağı her adım, küçük ve ucuz seçim hesaplarından öte anlam taşımaz” dedi. Demirtaş, “Kürt sorunu Türkiye’nin birliği ve barış içinde çözülecekse HDP dahil tüm muhalefetin şimdiden ortak bir çözüm stratejisinde uzlaşmaları, Türkiye’nin geleceği açısından çok gerekli ve önemlidir” ifadelerini kullandı.

 
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.