Flaş Haber :
Hava Durumu

Erdal İnönü'yü Saygıyla Anıyoruz...“Aslan sosyal demokratlar!”

31 Ekim 2021
0 Haber Yorum
Solun geleneksel dağınıklığı içinde “bir toparlayıcı” olarak devreye girmiş, ve toparlanamama sonucu da koltuğunu, bırakamayanlara ders verecek, biçimde devreden çıkmış bir isim Olan Erdal İnönü'yü, Eski Dışişleri Bakanı Erdal İnönü'nün kardeşi Özden Toker, vefatının 14'üncü yılında ağabeyini anlattı; "Kendi doğrularını söylemekten vazgeçmedi."

İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün kızı ve İsmet İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, mesleki rekabetler ve politik kavgaların ağabeyi eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Erdal İnönü'yü hiçbir zaman değiştiremediğini belirterek, "Hep olduğu gibi kaldı. Duygularını, düşüncelerini açıkça ifade etmekten, kendi doğrularını söylemekten vazgeçmedi" diye konuştu.


'O, benim hep var olacak ağabeyim'

Prof. Erdal İnönü'yü kaybedeli 14 yıl olduğunu belirten Toker, "O örnek bir bilim insanı, devlet adamı ve benim için hiç yok olmayacak, hep var olacak Erdal ağabeyimdi" ifadesini kullandı. "Erdal ağabeyim babamın tabiriyle riyakarlık bilmeyen bir çocuktu" diyen Özden Toker, konuşmaktan çok dinlemeyi ve düşünmeyi sevdiğini aktardı.


Fiziğin Nobel'i sayılan Wigner ödülünü aldı
Erdal İnönü'nün meraklı, soru soran, araştıran ve çok okuyan bir kişi olduğunu belirten Toker, "Yüksek eğitim çağına gelince felsefe ve fizik arasında kararsız kaldı. Babama danışınca, o 'Felsefeye ömür verilmez ama fizikçi olman iyi. Ben de gençliğimde bilimle uğraşmak istemiştim' demiş. Erdal kuantum fiziğini seçmiş. Yurt içinde ve yurt dışında uzun süren çalışmalar sonucunda fiziğin Nobeli sayılan 'Wigner Ödülü'nü almaya layık görüldü" diye anlattığı ağabeyi Erdal'ın "Anıları, eserleri, kitaplarıyla, yok olmayıp, hep var olacağını" ifade etti.12 Eylül karanlığından demokrasiye dönülmesi ve sosyal demokratların yeniden güçlenmesi için büyük özveriyle sorumluluk üstlenen #Erdalİnönü hocamızı, aramızdan ayrılışının 14. yılında saygı, sevgi ve özlemle anıyorum.

ERDAL İNÖNÜ

  • Kendisini sinema çıkışında yakalayan bir gazeteci sorar:
- Sayın İnönü, sizi bu sıralar sinema salonlarında göremiyoruz pek?
Tabii göremezsiniz, sinema salonları karanlık oluyor.
  • Evde "Erdal yetiş, fare var!" diye çığlığı basan eşine gayet sakin biçimde şu cevabı vermiştir:
Bana ne Sevinç, ben kedi miyim?
  • DEP'li Sırrı Sakık SHP'den milletvekili adaylığı için başvurur. Erdal İnönü ile yan yana gelirler. Sırrı Sakık "Paşam, benim hakkımda bir sürü dedikodu çıkartırlar. Önceden bilesiniz. Ağabeyim (Şemsi Sakık) dağda devlete karşı savaşır. Kardeşlerimden biri hapiste..." diye devam ederken Erdal İnönü söze girer:
 
  • Seçmenlerden biri seçim otobüsünün önüne atılır ve Erdal İnönü'ye hitaben "Ölürüm yoluna" diye haykırır. Erdal İnönü cevap verir:
Dur, ölme. Bir oy bir oydur.
  • SHP Genel Başkanlığı döneminde diğer sol parti liderleri ve bürokratlarla bir restorana gider. Garsonun "Bir şey almak ister misiniz, efendim" sorusu üzerine cevap verir:
 
Teşekkürler biz birbirimizi yiyeceğiz.
  • SHP Genel Başkanlığı döneminde Sosyalist Enternasyonal toplantısı için SHP Genel Sekreter Yardımcısı İstemihan Talay ile birlikte Paris'e gitmişti. Toplantıdan sonra Champs Elysees bulvarındaki bir sinemaya gittiler. Filmin öyküsü, iki mafya ailesi arasındaki çatışmaydı. İki saat boyunca beyaz perdede silahlar konuştu. İnönü film bittikten sonra koltuğundan kalktı. İstemihan Talay, "Filmi nasıl buldunuz?' diye sordu. İnönü cevapladı:
Çok beğendim ama iyi ki bitti. Yoksa çok daha fazla adam ölecekti…
 
  • Kars ve Van mitinglerinden Ankara'ya dönüyordu. Sivas üzerinde uçağın pilotu açıkladı:
 
- Efendim Ankara semaları kapalı. Kirli bulutlar var. İnişimiz çok güç olabilir.
Ön koltukta gazete okuyan İnönü'nün cevap verdi:
Hiçbir şey olmaz merak etmeyin. Ankara Belediye Başkanı Karayalçın çok çalışkandır. O kirli bulutları hemen temizler!
 
  • Hayatının her döneminde demokrasi kuralları içinde çoğunluğun kararına saygı gösteren Erdal İnönü`nün sigaraya tahammülü yoktu. Parti Meclisi toplantılarının duman altında yapılmasından da oldukça rahatsızdı. Bir gün ani bir kararla Parti Meclisinde sigara içilmesini yasakladı. Ezici çoğunluklarına güvenen tiryakiler, bu kararın oylanmasını istiyorlardı. İnönü önce bir salona baktı ardından da lider olarak nihai kararını açıkladı:
 
"Antidemokratik kararlarda oylama yapılmaz."
 
  • İnönü İzmir'e mitinge gidiyordu. Uçakta İzmir milletvekili Neccar Türkcan, yanına gelerek şöyle dedi:
 
 
- Efendim İzmir'de vurucu bir konuşma yapmalısınız. Yumruğunuzu da kürsüye vurun. Nasıl iktidara geleceğimizi sert bir üslupla anlatın lütfen.
İnönü ise şu cevabı verdi:
Peki ben anlatırım, sonra sözü size bırakırım. Vuruculuğu ve diğer işlemleri siz yaparsınız...

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnketLig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.