Flaş Haber :
Hava Durumu

Usta şairi Trabzonlu olduğu için mi AKP’liler engelledi

14 Ocak 2022
0 Haber Yorum
Hani Esenler belediye başkanı Göksu “YUNAN” demişti ya ve sonrasında Trabzonlular kadim dostum demişti ya… İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yeni yaptığı bir parka, ünlü ressam, yazar ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu isminin verilmesine AKP grup başkanı olarak engel olduğunu nasıl anlatacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, Ümraniye Armağanevler Mahallesi Diriliş Caddesi üzerinde, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan isimsiz parka, ressam, şair ve yazar “Bedri Rahmi Eyüboğlu” isminin verilmesiyle ilgili teklifi görüştü. Aynı zamanda Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun akrabası olan CHP Ümraniye Belediye Meclis üyesi Sacit Eyüboğlu’nun dilekçe ile yaptığı başvuru üzerine, İBB Harita Müdürlüğü söz konusu parka “Bedri Rahmi Eyüboğlu” adının verilmesini uygun görerek teklifi onay için Belediye Meclisi’ne gönderdi.

İBB Harita Müdürlüğü tarafından gönderilen teklif, İBB Meclisi’nde AKP Grubu tarafından uygun görülmedi. Meclis çoğunluğuna sahip AKP Grubu, teklifi neden uygun görmediğinin gerekçesini belirtmedi. CHP grubunun kabul oyu verdiği teklif, oy çokluğu ile reddedildi.
Trabzonlu dostu olduğunu söyleyenler rengini gösterdi...

BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU KİMDİR

Aslen Trabzon Maçkalı olan ünlü ressam, yazar ve şair Eyüp Rahmi Eyüboğlu, kaymakam olan babasının görevi nedeniyle, 1911 yılında Giresun Görele’de doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde başladığı resim öğrenimini Paris’te sürdürdü. Öğreniminin ardından yurda dönen Eyüboğlu, yaşamı boyunca Güzel Sanatlar Akademisi’nde ders verdi.

 Özellikle El Baskı Yazmacılık, gravür, seramik, heykel, vitray, mozaik, hat, serigrafi, litografi gibi birçok formlarda eserler üretti. Sanatçı, geleneksel süsleme ve halk el sanatlarında seçtiği motifleri yapıtlarında Batı'nın teknikleriyle birleştirerek kullandı. Şiirlerinde de halk kaynağından beslendi; masallardan, söylencelerden, türkülerden yararlanarak, doğa tutkusunu, insan sevgisini, yaşama sevincini, toplumsal sorunları yansıttı. Milletvekili Mehmet Rahmi Eyüboğlu'nun oğlu olan Bedri Rahmi Eyüboğlu, yazar ve çevirmen Sabahattin Eyüboğlu ve ilk kadın mimarlardan Mualla Eyüboğlu'nun kardeşi, ressam Eren Eyüboğlu'nun eşidir. Ünlü ressam, şair ve yazar Eyüboğlu, 1975 yılında İstanbul’da vefat etti.

“Zindanı Taştan Oyarlar” şiirini Bedri Rahmi Eyüboğlu, Bursa Cezaevi'nde tutuklu bulunan açlık grevindeki arkadaşı Nazım Hikmet için yazdı. “Yiğidim aslanım burda yatıyor” gibi farklı isimlerle de bilinen şiir özellikle Zülfü Livaneli'nin Uğur Mumcu, tarafından da beğenilen bestesinin, Uğur Mumcu'nun ölümünden sonra bir kült haline gelerek “Uğur Mumcu Ağıtı” olarak da bilindi. Mumcu'nun cenazesinde binlerce kişi tarafından söylenen bestelenmiş şiir, yıllar sonra Fazıl Say tarafından yeniden bestelenerek Serenad Bağcan tarafından seslendirildi.

Odatv.com

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnketLig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.