Flaş Haber :
Hava Durumu

Tekin: İstanbul’un en değerli arazileri peşkeş çekiliyor

20 Ağustos 2021
0 Haber Yorum
Gürsel Tekin “Ülke afetler, mülteci sorunu, pandemi, yoksulluk sarmalında boğuşurken, iktidar ülkemizin her köşesini ranta açmaya devam ediyor” dedi.

15 Temmuz sonrası boşaltılan askeri alanlar için yapılaşma sürecinin hızla devam ettiği bilgisini veren Tekin, “son olarak Arnavutköy Hadımköy’de bulunan 1 milyon 640 bin metrekarelik askeri arazinin planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Böylece, İstanbul’un en değerli arazilerinden biri daha peşkeş çekilmiş oldu. Oysaki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘askeri alanların yeşil alan olarak kalacakları’ konusunda güya talimat vermişti.” Dedi


“ASKERİ ALANLAR BÜYÜK BİR TEHDİTLE KARŞI KARŞIYA”
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın askıya çıkardığı Hasdal’da ki imar planı değişikliği ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

“Plan değişikliği teklifine konu alan, askeri alan olmaktan çıkartılarak sanayi alanı, sosyal tesis alanı, rekreasyon alanı ve yol alanı olarak yeniden planlanmış oldu. Bir milyon 640 bin metrekarelik arazinin, yaklaşık bir milyon metrekarelik kısmı sanayi alanı olarak ayrıldı. Planda, bu fonksiyonun yanında ticaret alanları, donatı alanları gibi sanayi alanlarını destekleyici fonksiyonlar da önerildi. Tekin sözlerini “Neden askeri alanlar yeşil alanlar olarak düşünülmüyor. Bu açıdan iktidara en büyük eleştirimiz bu. Tüm deprem toplanma alanları, parklar yapılaşmaya açılıyor. Bugüne kadar yapılanlar da daha yapılacakların bir göstergesi. Askeri alanlar büyük bir tehditle karşı karşıya. Bu alanları birer birer kaybediyoruz" diye tepkisini dile getirdi.

“İstanbul’da imar planlarında yapılacak bu tip değişiklikler konusunda öncelikli yetkinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğuna dikkat çeken Tekin, bugün geldiğimiz noktada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ülke afetlerle boğuşurken nerede bir yeşil alan bulursa orayı hemen imara açmakla uğraşıyor. Beton lobileri adına İstanbul’a ihanet hız kesmeden devam ediyor” dedi.

Tekin, “askeri alanları imara açmak demek kentteki bütün damarları tıkamak demektir. Bu iktidar ülkenin iktisadi kalkınmasını rant ve inşaat sektörü üzerine kurgulamış bir iktidar. Bunu yaparken de deprem toplanma alanları dahil kamuya ait alanlar satılarak ya da imar değişiklikleriyle yüksek yoğunluklu olarak yapılaşmaya açıyorlar. İstanbul’da kurtarılmış bölgeler olarak elimize bir tek mezarlıklar kaldı. Askeri alanlar büyük bir tehditle karşı karşıya. Bu alanları birer birer kaybediyoruz" dedi

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.