Flaş Haber :
Hava Durumu

Tekin, “Halkın malı, milletin malı beton lobilerine peşkeş çekilmek zorunda mı?"

29 Mart 2021
0 Haber Yorum
Emlak Konut GYO, Çekmeköy’de askeri alan sınırları içindeki 312 bin 429 metrekarelik araziyi 937 milyon 289 bin TL bedel üzerinden satın almak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzaladı. CHP’li Gürsel Tekin, “İstanbul talan ediliyor. Halkın malı, milletin malı beton lobilerine peşkeş çekilmek zorunda mı?" diye tepki gösterdi.

Emlak Konut GYO, 24 Mart'ta Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı bildirimde Çekmeköy Taşdelen Mahallesi'nde 458, 459 ve 60 parsel sayılı taşınmazların 312 bin 429 metrekarelik kısmının toplam 937 milyon 289 bin 310 TL bedel üzerinden satın alınmasına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ek protokol imzalandığını açıkladı.

Bakanlık ile 17 Aralık 2020 tarihinde yapılan protokole ek olarak yapılan protokol ile Gebze Emlak Konutları 3. Etap bünyesinde yer alan ve Çevre Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne satılan 320 adet bağımsız bölümün KDV dahil 151 milyon 205 bin TL'sinin satın alım bedeli olan 937 milyon 289 bin liradan düşüleceği kaydedildi.

411 milyon 168 bin 506 TL'sinin Çevre Şehircilik Bakanlığı ile daha önce imzalanan protokoller kapsamında şirket tarafından devam ettirilen kentsel dönüşüm projelerine ilişkin iş ve işlemlerde kullanılacağı, kalan 374 milyon 915 bin 724 TL'nin ayrıca ödeneceği belirtildi.

“HALKIN MALI BETON LOBİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, askeri alanın satışına tepki göstererek “İstanbullumuzun geleceği için bir kez olsun kulağınızı beton lobilerine kapatın. Eşsiz güzelliğe sahip kentimiz İstanbul talan ediliyor, en değerli arazileri ya bir bir satılıyor ya da yapılaşmaya açılıyor. Sata sata bitmedi mi? Halkın malı, milletin malı beton lobilerine peşkeş çekilmek zorunda mı?” diye sordu.

Emlak Konut, Kanal İstanbul güzergahında 1.4 milyarlık arsa aldıİstanbul'un, “beton lobilerinin, imar çetelerinin” eline geçtiğini vurgulayan Tekin “Vatandaş, açlık, yoksulluk ve corona vakalarıyla sarsılmaya devam ederken, birilerinin gündemi hiç değişmiyor. İktidar, İstanbul'un ölüm fermanı olacak Kanal İstanbul projesinin planlarını onaylarken diğer taraftan da kentin elde kalan son boş alanlarını, beton lobilerine peşkeş çekmeye devam ediyor. İstanbul'da tam bir soygun ve yolsuzluk düzeni yaşanıyor. Bu imar planlarıyla amaçlanan İstanbul'a ihanet değilse nedir?” diye konuştu.


Emlak Konut GYO'nun Çekmeköy Kışlası sınırları içinde yer alan bir kısmı da TRT'ye tahsis edilmiş olan 312 bin 429 metrekarelik alan için hazırlatılan değerleme raporuna göre parseller tapuda tarla vasfına sahip.PROJENİN DEĞERİ 3.1 MİLYAR TL OLARAK HESAPLANDI

Parseller şu an iptal edilmiş olan planlarda “askeri alan, ağaçlandırılacak alan, karayolu koruma kuşağı ve yol” alanında kalıyor. Raporda, parsellerin taslak imar planına göre 1 emsal ile konut+ticaret alanına alınacağı kaydedildi.
Kamuya terk edilen alanlar çıkarılınca geriye kalan net 171 bin 836 metrekarelik alana 214 bin 795 metrekare inşaat yapılabileceği, projenin satılabilir alanının yüzde 90'ının konut, yüzde 10'unun dükkan olacağının öngörüldüğü anlatıldı. Raporda projenin bugünkü değeri 3 milyar 157 milyon 712 bin TL olarak hesaplandı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.