Flaş Haber :
Hava Durumu

Sümela Manastırı’nda dinamitle patlatma yapılıyor

27 Ekim 2017
0 Haber Yorum
Sümela Manastırı’ndaki “restorasyon” dinamitle patlatılarak yapılıyor. Görüntülerle ortaya çıkan patlatma, Vali’nin “Dinamitle patlatma yapılmıyor” iddialarını yalanladı

Sümela Manastırı’nda dinamitle patlatma yapılıyor
Sümela Manastırı’ndaki “restorasyon” dinamitle patlatılarak yapılıyor. Görüntülerle ortaya çıkan patlatma, Vali’nin “Dinamitle patlatma yapılmıyor” iddialarını yalanladı
 
Trabzon’un Maçka İlçesi’nde ziyarete kapatılan Altındere Vadisi’ndeki dünyaca ünlü Sümela Manastırı ve çevresinde, 2 yıldan bu yana sürdürülen restorasyonda, ziyaretçiler için tehlike oluşturan yamaçtaki kaya kütlelerinin “patlatma yöntemi”yle temizlenmesi tartışmalara yol açtı. Tartışmalar üzerine Trabzon Valisi Yücel Yavuz, “Dinamitle ve herhangi bir patlatma yapılmıyor” açıklamasını yaparken, çekilen görüntülerde ise “patlatma” yapıldığı görüldü.
DHA’nın aktardığına göre; Türkiye’nin önemli tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve yılda 600 bin kişinin ziyaret ettiği tarihi Sümela Manastırı’nın bulunduğu Karadağ’ın eteklerinde, kaya ve buz kütlelerinin tehlike yaratmaması için yürütülen restorasyon projesi sürüyor. Manastır ve ziyaretçiler için tehlike oluşturan kayalar önce dinamitle patlatılıyor daha sonra da endüstriyel dağcılardan oluşan özel ekip tarafından tek tek yamaçtan düşürülerek temizleniyor.
 
Vali ‘Dinamitle patlatılmıyor’ dedi
Bölgede dinamitle patlatma yapıldığı yönünde iddialar tartışmalara neden olurken, Trabzon Valisi Yücel Yavuz çalışmalara ilişkin açıklamada bulundu. Çalışmaların profesyonel ekip tarafından yürütüldüğünü belirten Vali Yavuz, açıklamasında, “Dinamitle ve herhangi bir patlatma yapılmıyor” dedi
Ancak Sümela’da çekilen görüntülerde, patlatma yapıldığı ve çevreye sesle birlikte duman yayıldığı ortaya çıktı. Görüntülerde, Sümela Manastırı üzerindeki kaya kütlelerinin patlatma yöntemi ile parçalanarak, endüstriyel dağcılar tarafından düşürüldüğü görülüyor.
 
JMO: Patlatma yapıldığı çok açık
Jeoloji Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Semi Hamzaçebi, görüntülerde patlatma yapıldığının çok açık olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Burada kartuşla bir patlatma yapılmış. Jelatin tipi patlayıcı kullanıldığını tahmin ediyorum. 4-12 metre çapında bir kaya bloğu patlatılarak indirilmiş. Daha sonra da dağcılar bu alana inerek orayı temizlemişler. Bildiğim kadarıyla bu çalışmalar özel bir ekip tarafından titizlikle yapılıyor. Burada önemli olan yapılan çalışmaların daha fazla kaynak aktarılarak bir an önce bitirilmesi. Sümela Manastırı bölge açısından oldukça önemli bir turizm alanı.”
‘Düşük derece patlatma yapılıyor’
Jeoloji Mühendisleri Odası Trabzon Şube eski Başkanı Jeoloji Mühendisi Semih Peker de Sümela’nın üst kotlarında kaya düşme riski olan yerlerin güvence altına alınmaya çalışıldığını belirtti. Peker, “Yamaçta potansiyel düşme riski olan kayaçlar tespit ediliyor. Sonrasında yapılan çalışmalar ile gerçekten düşme riski olan kayaçlar ile düşme riski olmayan yalnız önlem alınması gereken bloklar tespit ediliyor. Düşme riski olan patlatılıp, indiriliyor. Düşme riski olmayan ama gelecekte sıkıntı yaratacak kaya blokları ise iyileştiriliyor. Bu patlatma düşük derecede yapıldığı için kayada yeni çatlaklar oluşturmuyor” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.