Flaş Haber :
Hava Durumu

Sancar: Bizim kendi ittifaklarımız var -Türkiye'nin geleceğini birlikte kurtarmalıyız

22 Mayıs 2021
0 Haber Yorum
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, olası erken seçim ihtimaline karşı konuştu. Seçimlerde ortak aday konusunda diyalog çağrısı yapan Sancar, "Yardım çağrısı değil, Türkiye'nin geleceğini birlikte kurtarma çağrısıdır" dedi.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Halk TV’de yayınlanan Suat Toktaş’ın sunduğu Özel Röportaj’ın konuğu oldu. Olası erken seçim ihtimaline karşı konuşan Sancar, seçim ittifakı ve Cumhurbaşkanlığı seçimi için önerilerinden bahsetti. Sancar, Milletvekilliği seçimi için ittifak arayışımız yok, talebimiz yok. Bizim kendi ittifaklarımız var. 2018 seçimlerine de ittifaklarımızla girdik, yine böyle gireceğiz.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için diyalogla ortak aday belirlemenin doğru olacağını düşünüyoruz. Partimizde ortak aday seçeneğinin daha doğru olacağı eğilimi var”
 ifadelerini kullandı. 

Sancar şunları söyledi: 

Önerilecek isimlerin Türkiye’de en geniş demokratik mutabakatla kabul görmesini sağlayacak katılımcı yöntem öneriyoruz. Bize önerilen isimleri biz tartışalım. Aday belirlemeden önce, ortak temel ilkeleri önce konuşacağız. Aday sonra konuşulacaktır. Adayları işçi sendikalarına, meslek örgütlerine soralım.

Bizim demokrasi ittifakı çağrımıza kulak asmayanlar, iktidarın manipülasyonlarından etkilenenler vebal altında kalırlar. Bizim derdimiz ikbal, makam ya da maddi kazanç değildir. Nitelikleri, ilkeleri ve bugünden yarına olacak geçiş sürecini konuşalım.

Millet İttifakı adayı desteklenecek mi?

Millet İttifakı’nın çıkardığı adaya oy verip vermeyeceklerini açıklayan Sancar, bu soruyu bugünden konuşmanın yanlış olacağını söyledi. “Yaşadığımız bu çöküşü, sömürüyü hukuksuzluğu gidermeyecek bir tabloyla karşılaşırsak kimse HDP’nin sonuçlardan sorumlu olacağını söylemesin. Biz seçim yokken ilkeleri konuşuyoruz. Kimse HDP, yedek güçtür demesin ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş’ın aday olup olmayacağı yönündeki soruya yanıt veren Sancar, “Gündeme gelebilir ama bütün bunları biz en tabandan yukarıya kadar tartışırız” dedi.

Sancar şöyle devam etti:

Demirtaş, bu mücadeleye katkısı olan çok değerli bir arkadaşımızdır. Fakat bu parti şahıslardan ibaret olamaz ve şahıslarla tartışılamaz. Demirtaş kendi şahsına bir şey istemediğini söylemiştir. Bizim işleyişimiz bellidir. Ortak aday üzerinde tartışacağımız zaman en tabandan en yukarıya kadar tartışacağız. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.