SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > MAGAZİN

SENFONİK MEVLİD…
21 Nisan 2011
Besteci Selman Ada’nın senfonik bir eser olarak bestelediği Süleyman Çelebi’nin ‘Mevlid’ kasidesinin 452 kişilik çok sesli koro eşliğindeki dünya prömiyeri, İstanbul Kongre Merkezi’nde yapıldı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

 

 

 

 

 

 

SENFONİK MEVLİD…

Besteci Selman Ada’nın senfonik bir eser olarak bestelediği Süleyman Çelebi’nin ‘Mevlid’ kasidesinin 452 kişilik çok sesli koro eşliğindeki dünya prömiyeri, İstanbul Kongre Merkezi’nde yapıldı.

 Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen, konser öncesi yaptığı konuşmada, “Bugüne kadarki en büyük kadromuzla yepyeni bir Türk eserinin dünya prömiyerini yapmaktan dolayı gurur duymaktayız” dedi.

Süleyman Çelebi’nin 1409 yılında yazdığı olağanüstü güzellikteki Mevlid kasidesini, besteci Selman Ada’nın bestesiyle seslendirdiklerini anlatan Gökmen, yüzyıllardır çok değerli mevlidhanların olağanüstü güzellikteki yorumlarıyla dinlenen bu kasidenin, bu eserle yalnız Türk ve İslam dünyasına değil, tüm insanlığa dostluk, hoşgörü ve barış mesajları vereceğini belirtti.

 Gökmen, bu konseri yüksek himayelerine alarak kendilerine büyük güç veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e büyük şükran duyduklarını, esere emeği geçen sahnedeki ve sahne gerisindeki tüm sanatçıları kutladığını söyledi. Davetlilerin duygulanarak dinlediği 8 eserlik kasidede, Tevhid Bahri (Allah’ın Birliği), Veladet Bahri (Doğum) ve Miraç Bahri (yükseliş) gibi bölümler okundu. Gösteriyi Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile çok sayıda davetli izledi.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer MAGAZİN Haberleri

Başlık Tarih
 
Evde DJ ile kına gecesi Yasağı deldi27 Eylül 2020
KADINA YÖNELİK ŞİDDETE PROTESTO…02 Ağustos 2011
TERCİHLERE DİKKAT...21 Temmuz 2011
CATHERİNA ZETA-JONES HASTALIĞINI ANLATTI…25 Nisan 2011

https://www.facebook.com/halil.koc.1656/videos/1380714362104742/?t=0


 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
..
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH