Flaş Haber :
Hava Durumu

Okullara Sıkıyönetim Geliyor

05 Aralık 2014
0 Haber Yorum
Milli Eğitim Şûrasında karma eğitimin kaldırıl-masından geri adım atılırken, dördüncü sınıfı bitiren öğrencilere hafızlık eğitimi için iki yıl okula ara verme hakkı tanındı…


Okullara Sıkıyönetim Geliyor

 
Milli Eğitim Şûrasında karma eğitimin kaldırıl-masından geri adım atılırken, dördüncü sınıfı bitiren öğrencilere hafızlık eğitimi için iki yıl okula ara verme hakkı tanındı…

Milli Eğitim Şûrası’nda karma eğitimin kaldırılmasından geri adım atılırken, dördüncü sınıfı bitiren öğrencilere hafızlık eğitimi için iki yıl okula ara verme hakkı tanındı.

Bu yıl 19.su düzenlenen Milli Eğitim Şurası’nın üçüncü gününde karma eğitimin kaldırılması tartışmalarına nokta konuldu. Toplantılarda karma eğitimin kaldırılmasına yönelik teklif, komisyon başkanı tarafından gündem dışı olduğu gerekçesiyle reddedildi. Şura’nın ilk günü kabul edilen okul öncesi eğitimde kız ve erkek okullarının ayrılması önergesi de komisyon raporundan çıkarıldı. Buna göre son gün yapılacak Genel Kurul toplantısında karma eğitimin kaldırılması gündeme gelmeyecek. Ancak bununla birlikte aynı komisyon başka ilginç bir önergeyi ise kabul ederek genel kurula gönderdi.

Eğitime Hafızlık Molası

Buna göre artık ilkokulu bitiren çocuk hafızlık eğitimi alabilmek için bir yıl yerine örgün eğitime iki yıl ara verebilecek. Hafızlık eğitimi alan öğrencinin bu iki yıl devam zorunluluğu olmayacak. Öğrenci sadece sınavlara girerek eğitimine devam edecek.

Şura’nın üçüncü gününde ayrıca pek çok konu daha görüşüldü. Burada oylanarak kabul edilen önergeler Şura’nın son gününde Genel Kurul’un gündemine gelecek. Genel Kurul’da kabul edilen öneriler Milli Eğitim Bakanlığı’nın 4 yıl boyunca uyacağı yol haritasını oluşturacak.

Bakanlık, disiplini sağlayabilmek için disiplin yönetmeliğinde yeni düzenlemeler yapacak. Düzenlemede cinsel içerikli suçlara yönelik önlemlerin çokluğu dikkat çekiyor.

» Polis ve jandarma güvenlik amacıyla okullara girebilecek.

» Okul girişlerinde dedektörle arama yapılacak, turnike konulacak.

» Okullarda özel sağlık ve güvenlik görevlileri çalıştırılabilecek.

» Öğretmenler, öğrencilere ilişkin bilgileri Emniyetten isteyebilecek.

» Öğretmenler, öğrencilere ilişkin özel sağlık bilgilerine ulaşabilecek.

» Riskli öğrenci grubuyla ilgili bilgiler toplanabilecek. Gerekli önlemler alınacak.( Riskli öğrenci grubunun kimlerden oluştuğu belirtilmiyor)

» Ulusal, bölgesel ve yerel bazda riskli gruplarla ilgili veri tabanı oluşturulacak. Böylece hangi bölgede hangi okulda kaç riskli öğrencinin bulunduğu veri tabanı üzerinden takip edilecek. Okulların muhtelif yerlerine duman sensorları yerleştirilecek.

» Disiplin yönetmeliklerinin ilk ve ortaokul için genişletilecek.

» Ortaokul öğrencilerine “Allah, peygamber sevgisi, cennet, cehennem” konularının işlendiği Değerler Eğitimi dersi verilecek.

» Liselere Osmanlıca dersi zorunlu olacak.

» Fen Bilimleri dersinin adının “Fen Bilgisi” olarak değiştirilecek.

» Sendikal eylemler ders saati dışında yapılacak.

Şura’da reddedilen önergeler;

» Zorunlu din dersinin kaldırılması.

» Ortaokullara açık öğretim bölümleri açılması.

» Mesleki ve teknik liselerin ortaokul bölümlerinin açılması.
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.