Flaş Haber :
Hava Durumu

MEB başarılı liselere göz dikti, 41 lise Nabi Avcı’ya bağlandı

22 Ocak 2015
0 Haber Yorum
Proje Okulları adıyla Türkiye’deki en iyi 41 lise Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya bağlandı. Bu liselerin öğretmen atamalarını ve yönetici görevlendirmelerini Avcı tarafından yapılacak

 MEB başarılı liselere göz dikti, 41lise Nabi Avcı’ya bağlandı

Proje Okulları adıyla Türkiye’deki en iyi 41 lise Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya bağlandı. Bu liselerin öğretmen atamalarını ve yönetici görevlendirmelerini Avcı tarafından yapılacak

Birgün’ün haberine göre, Proje Okulları adı altında yurt genelinde tespit edilen en iyi 41 ünlü lise Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya bağlandı. İdari hiyerarşi dışına çıkarılan 41 lisenin öğretmen atama ve idareci belirleme yetkileri böylelikle Bakan Avcı’ya verilmiş oldu. Ankara Atatürk Lisesi, Ankara Fen Lisesi, Ankara Çankaya Sosyal Bilimler Lisesi, Ankara Çankaya Güzel Sanatlar Lisesi, İstanbul Vefa Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi başta olmak üzere büyük kentlerin Fen ve Anadolu liseleriyle birlikte 41 lise özel olarak seçildi.

Valiliklere bildirildi
Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, 7 Ocak tarihinde ilgili liselerin bulunduğu ‘Proje Okulları’ listesini valiliklere gönderdi. Bakanlık İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, gönderdiği yazıda kanun hükmünde kararname ile yapılan düzenlemenin göz önünde bulundurulmasını istedi. Söz konusu 652 sayılı kanun hükmünde kararnamenin ilgili kısmı şu şekilde açıklandı:  “Yurtiçi veya yurtdışında, yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarla veya başka ülkelerle işbirliği anlaşması çerçevesinde kurulan ve ulusal veya uluslararası proje yürüten okul ve kurumlar, Bakan onayı ile proje okulu olarak seçilen ve belirli eğitim reformu ve programları uygulanan okul ve kurumlar ile Bakan onayıyla doğrudan Bakanlık merkez teşkilatına bağlanan kurumlara yapılacak öğretmen atamaları ve yönetici görevlendirmeleri Bakan tarafından yapılır.”

Bu liselere dair alınacak kararlar artık Bakan Avcı’nın iki dudağının arasındadır
Eğitim Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Özgür Bozdoğan, tespit edilen başarılı liselerin projeleri gerekçe gösterilerek Bakan Avcı’ya bağlanmasına ilişkin, “Tespit edilen bu liselere dair alınacak kararlar artık Bakan Avcı’nın iki dudağının arasındadır. Türkiye’de yetişmiş çok sayıda aydın, sanatçı, gazeteci kimliklerine sahip insanların çıktığı bu liselerde başta öğretmen ve yönetici atamaları sağlanarak Türkiye’nin geleceğinde söz sahibinin kim olduğunu gösterme isteği vardır” ifadelerini kullandı. Bozdoğan, “Bu şekli ile bu okullara istenen kadrolar herhangi bir sınırlama olmadan atanabilecek ve bu kadrolar eli ile yeni nesiller iktidarın gelecek planına uygun olarak yetiştirilebilecektir. Eğitim emekçileri olarak veliler, projeye dâhil edilen okul mezunları ve okullarda çalışanlarla birlikte mücadele edeceğiz” diye konuştu.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.