Flaş Haber :
Hava Durumu

KAZIM KOYUNCU ANILDI, ANILIYOR…

25 Haziran 2011
0 Haber Yorum
Altı yıl önce yakalandığı kansere yenik düşen Karadeniz'in asi ve güzel çocuğu Kazım Koyuncu, sevenleri ve dostları tarafından anılıyor.

 

 

 

 

 

 

KAZIM KOYUNCU ANILDI, ANILIYOR…

Altı yıl önce yakalandığı kansere yenik düşen Karadeniz'in asi ve güzel çocuğu Kazım Koyuncu, sevenleri ve dostları tarafından anılıyor.

Kazım Koyuncu Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Sugören Köyü’nde, 7 Kasım 1971 tarihinde doğdu. Müziğe ortaokul birinci sınıfta mandolin çalarak başladı. Çocukluğu, “üstadım” dediği, “Kemençeci Yaşar” lakabı ile tanınan Yaşar Turna’nın yanında türkü dinleyerek geçti. İstanbul’a üniversite eğitimi için geldikten sonra müzikle yoğun olarak uğraşmaya başladı ancak bir yandan yürüttüğü siyasi mücadelesi sırasında, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki eğitimini bırakmak zorunda kaldı. 1992 yılında profesyonel müzik hayatına atıldı.

Kanser teşhisi konulan Kazım Koyuncu Çernobil’de meydana gelen nükleer kazanın ardından yayılan radyasyonun bir sonucu olarak, Kazım Koyuncu da birçok Karadenizli gibi 2004’ün sonlarında akciğer kanserine yakalandı. Hayatının, mücadelesinin, üretiminin en verimli çağında, 25 Haziran 2005’de, 33 yaşında, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Hasta olduğunu öğrendiğinde daha fazla şey yapmak istedi bu soruna karşı. Konserler verdi, eylemlere katıldı. Mücadelesini son gününe kadar sürdürdü. 25 Haziran 2005’te hayata veda ettiğinde, Açıkhava Tiyatrosu’ndaki anma töreni ve cenaze törenine Türkiye çapından binlerce kişi katıldı.


Altı yıl önce aramızdan ayrılan Kazım Koyuncu, sevenleri, dostları, adına faaliyet gösteren kültür merkezi ve birçok sivil toplum örgütü ile Karadenizliler tarafından bugünlerde, bir kez daha saygı ve sevgiyle anılıyor.

Kazım Koyuncu Kültür Merkezi’nde bu yıl üçüncü kez “Üreterek Anıyoruz” etkinlikleri düzenleniyor. Kültür Merkezi’nde başlayacak etkinlikler, Sinema Atöyesi’nin hazırladığı kısa film gösterimleri ile başladı. Daha sonra tüm katılımcılar kültür merkezinden çarşı içine-kilise önüne yürüdü. Yürüyüş sırasında “Sokağa Kazım Koyuncu Şarkıları” söyleyen grup, Pazar gününe kadar çeşitli etkinliklerle Kazım Koyuncu’yu anacak.
 

İstanbul’da bir başka anma da Kazım Koyuncu’nun dostları tarafından, 25.haziran 19.30’da Taksim’de yapıldı. Grup, Mis Sokak’ta buluşarak tulum eşliğinde “Kazım Koyuncu ölümsüzdür” sloganıyla Galatasaray’a kadar yürüdü.

BEKSAV tarafından Ankara Sakarya Caddesinde açılan fotoğraf sergisi ile başlayan etkinlikler ise, 25 haziran 12.00’de Yüksel Caddesi’nde basın açıklamasıyla devam etti. Akşam 18.00’de ise Sakarya Caddesi’nde Ahmet Telli, Temel Demirer, Mehmet Özer, Grup Kibele, Grup Günyüzü, Grup Sisli Rüya ve Yerdumanı’nın da katılacağı bir konser düzenlendi. Konserde Dina Kaki adlı belgesel gösterimi ve kapanışta horon gösterisi de yer aldı.

Kazım Koyuncu Kültür Merkezi Etkinlik Programı Şöyle:

24 Haziran Cuma

18.00 Açılış konuşması
KKKM Sinema Atölyesi film gösterimi
Fotoğraf Atölyesi slayt gösterimi

19.00 Kadıköy çarşı içine yürüyüş - Tulum eşliğinde
“Sokağa Şarkılar Söylüyoruz”

19.30 Kadıköy çarşı içi - Kilise önü etkinlikleri
Konuşma
Kazım Koyuncu şarkıları
Müzik dinletileri
Çocuk Yaratıcı Drama Atölyesi gösterimi
Tulum ve horon

25 Haziran Cumartesi
15.00 Bahariye Caddesi - Süreyya Operası önü etkinlikleri
Müzik dinletileri

18.00 KKKM’de atölye etkinlikleri
Engelsiz Okuyorum Projesi sunuşu *

20.00 KKKM Müzik Atölyeleri dinletisi

26 Haziran Pazar

15.00 Bahariye Caddesi - Süreyya Operası önü etkinlikleri
Sirtaki Atölyesi performans
Müzik dinletileri

18.00 KKKM’de atölye etkinlikleri
Tiyatro Atölyesi Performans
Müzik Atölyeleri dinletileri

27 Haziran Pazartesi
18.00 KKKM Sinema Atölyesi etkinlikleri
19.00 KKKM’de atölye etkinlikleri
Müzik Atölyeleri dinletileri

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.