Flaş Haber :
Hava Durumu

İstanbul'a 1000 yeni taksi geliyor

30 Temmuz 2021
0 Haber Yorum
UKOME'de 750 adet minibüs ve 250 adet dolmuş taksinin, taksiye dönüştürülme teklifi kabul edildi. 1000 taksi teklifinin reddedilmesine tepki göstererek “Sokağa çıkın sorun. Bu neyin inadı, ısrarı? Tek dert ‘İmamoğlu bunu yapmasın” dedi.

Bakalım kimler yolunu bulacak…

Daha önceki yıllarda bunun benzeri bir uygulamanın sonucunda bazı oda Başkanları ve bazı Minibüs simsarları amiyane tabirle köşe olmuşdu. Bakalım bu uygulama kimlere yarayacak ve bu uygulama dua mı beddua mı getirecek…

 
İBB yönetiminin 1000 adet yeni taksi kazandırılması teklifi hükümet temsilcilerinin çoğunlukta olduğu UKOME tarafından bir kez daha reddedildi.  750 minibüs, 250 dolmuş olmak üzere 1000 aracın taksiye dönüştürülmesi teklifi ise kabul edildi. Toplantıyı yöneten İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1000 taksi teklifinin reddedilmesine tepki göstererek “Sokağa çıkın sorun. Bu neyin inadı, ısrarı? Tek dert ‘İmamoğlu bunu yapmasın” dedi.

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantısına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlık etti. Toplantıda hükümet temsilcilerinin çoğunlukta olduğu UKOME tarafından 2020 yılının haziran ayından beri defalarca reddedilen İmamoğlu'nun İstanbul'a 5 bin yeni taksi önerisi revize edilerek tekrar gündeme sunuldu.
Bu kez ilk etapta 1000 yeni taksinin sisteme dahil edilmesi önerildi. Daha önce yine reddedilen İstanbul genelinde raylı sistem hatlarının gelişmesi nedeniyle ihtiyaç fazlası duruma düşen 750 adet minibüs ve 250 taksi dolmuşun taksiye dönüştürülmesi teklifi de oya sunuldu. 1000 yeni taksi teklifi reddedilirken, toplam 1000 minibüs ve dolmuşun taksiye dönüştürülmesi teklifi ise kabul edildi.

“TAKSİ ŞİKAYETLERİ ARTTI”
Yeni 1000 taksi teklifini sunan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, yeni taksi ile ilgili benzer sunumu 2020 yılının kasım ayında yaptıklarını hatırlatarak “O günden bugün bazı şeyler değişti. Aradan geçen sürede taksilerle ilgili şikayetler arttı. 5 bin yeni taksi teklifimizi de 1000 taksiye indirdik” dedi.
Taksi sisteminin sorunlu olduğunu, taksi şoförünün cironun sadece yüzde 13'ünü aldığını, bazılarının da gelirini arttırmak için başka yollara başvurduğunu belirten Demir, sistemin değişmesi gerektiğini söyledi. İstanbul'da taksi başına 6 şikayet geldiğini ve rakamın korkunç olduğunu söyledi. Demir, 1000 taksiye “evet” denilirse yeni taksilerin İBB'nin mülkiyetinde işletileceğini, canlı yayın ile şeffaf ihaleye çıkılacağını anlattı.

“TAKSİ UCUZ OLDUĞU İÇİN SAYISI AZ GİBİ GÖRÜNÜYOR”
İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, bu teklifin 6 defa bu teklif oyçokluğu ile reddedildiğini hatırlattı. Aksu, dijital sisteme geçilirse yeni taksiye ihtiyaç olmayacağını savunarak “Taksi sayısında sorun varmış gibi görünmesinin nedeni, taksinin ucuz olması nedeniyle toplu taşıma yerine taksinin tercih edilmesidir. Taksi özel taşıma aracıdır, ucuz olursa kalite olmaz.
 UKOME toplantıları yaklaşınca nasıl oluyorsa taksilerle ilgili eski haberler ısıtılıp ısıtılıp sunuluyor. Bu bir algı operasyonu” dedi. İmamoğlu'na seçimden önce verdiği sözü tutmadığını kendilerine danışılmadığını görüşlerinin alınmadığını belirtti.

 “SAYI DEĞİL NİTELİĞİ TARTIŞALIM”
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel iyi ve kaliteli ulaşımın taksi sayısı arttırılarak sağlanamayacağını savunarak “Sayı değil nitelik konusunda çalışalım. Denetimleri arttıralım” dedi. Esnaf temsilcileri, “Mağduruz, size inandık söz verdik trafiği çözeceğinizi söylediniz. Taksi artarsa trafik daha da artacak. Önce trafiği azaltın. Yeni taksiye karşıyız. İBB'nin ihtiyacı varsa açık arttırmaya çıkarsın 2 bin plaka satsın” dediler.

“TAKSİYE İHTİYAÇ VAR MI YOK MU?”
Oturumu yöneten İmamoğlu, 19 yıl boyunca İBB'nin ulaşım birimlerinde görev aldıktan sonra yeni yönetim döneminde Ulaştırma Bakanlığı'na geçen Serdar Yücel'e “Taksiye ihtiyaç var mı yok mu?” diye sordu.
 Yücel, “Ölçerek anlayabilirim” dedi. İmamoğlu “19 yıl boyunca ölçmediniz mi?” sorusunu yöneltti. Yücel “Biz ölçmenin yolunu yaptık. Bu göreceli bir şey. Taksi ihtiyacı ölçümlenmeden bilinemez” dedi. İmamoğlu “Siz 19 sene ölçmemişsiniz, biz 2 senede ölçtük ve taksi ihtiyacı vardır diyoruz” karşılığını verdi.

1000 MİNİBÜS VE DOLMUŞUN DÖNÜŞÜM TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

Daha sonra 750 minibüs ve 250 dolmuşun taksiye dönüşüm teklifinin oylamasına geçildi. Ulaştırma Bakanlığı temsilcisi Yücel, teklifin kabul edileceğini söyledi. İmamoğlu, bir seneyi aşkın süredir tartışıldığını ve reddedildiğini belirterek “Bu bizim ne kadar analitik düşündüğümüz, siyasi karar vermediğimiz görülmüş oldu” dedi. Karar kabul edildi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.