SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > FİNANS

Hükümetin zam teklifi memuru şoke etti!
14 Mayıs 2012
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memur maaşlarına yapılacak zam için kamu işveren heyeti olarak tekliflerini sunduklarını belirterek, 2012 yılı için 3 + 3, 2013 yılı için ise 2 + 3 önerdiklerini söyledi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%


Hükümetin zam teklifi memuru şoke etti!

Hükümet memurlar için zam teklifini açıkladı. Bu oranı duyan sendikalar ise ayağa kalktı..
 

Hükümet, 2012 yılı için memurlara 6 ayda bir yüzde 3, 2013 yılı için de ilk 6 ay yüzde 3 ikinci 6 ay yüzde 2 zam teklif etti. Bakan Faruk Çelik, toplu görüşme sonrası yaptığı açıklamada, 2012-2014 orta vadeli programın dikkate alınarak teklif verdiklerini söyledi.

Toplu görüşmenin üçüncü ayağı sabah saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda başladı. Görüşmeye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik BakanıFaruk ÇelikMemur Sen Genel Başkanı AhmetGündoğdu, Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncukve KESK Başkanı Lami Özgen temsilcileri katıldı. Görüşmelerin ardından Bakan Faruk Çelik ve konfederasyon başkanları kameraların karşısına geçti. Çelik, kamu işverene heyeti olarak, 2012-2014 orta vadeli programın dikkate alınarak teklif verdiklerini söyledi. 2012 için yüzde 3+3 2013 yılı için ise yüzde 2+3 zam oranlarını belirlediklerini ifade eden Bakan Çelik, "11 hizmet kolu ilgili tekliflerimizi gerek sendika gerekse konfederasyon başkanlarına sunmuş bulunuyoruz. Görüşmelere çarşamba günü başlayacağız, Gerekirse 3 gün çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Nihai durum ayın 21'ine kadar devam ettireceğiz. Uzlaşma ile bağdaşmasını arzu ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"AFRİKA ÜLKESİNDEKİ BİR ÜLKEYE VERİLEN TEKLİF GİBİ"

Çelik'in ardından konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet GündoğduTürkiye'nin krizleri en iyi karşılayan ülke olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu;

"Teklife bakıldığı zaman Afrika kıtasındaki bir ülkeye teklif verilmiş gibi. ya da borç krizinde boğuşanYunanistan'ın verebileceği teklif gibi bir teklif. En azından bugün verilen teklifin iki katı olsa idi, Anayasa Değişikliği toplu sözleşme hakkı büyüyen Türkiye ve büyüyen Türkiye'yi daha da büyütme gibi çalışanları motive eden bir yaklaşım olurdu. Hükümet, Türkiye'nin gerçek fotoğrafını yansıtan bir teklifle gelmelerini öneriyorum. Bu teklif yok hükmündedir. Çarşamba günü yeni bir teklifle gelmelerini bekliyorum. Bu rakamlara uzlaşı habercisi rakamlar değil. Bu teklifi kabul etmediğimizi ifade eden kitlesel eylemlere bütün il ve ilçelerde yarın eylemlerimiz olacak. Hem Türkiye'nin büyümesinden yanayız hem de büyüyen ekmekten yanayız. Bu iş dünyasına, iş dünyasına ayrı, çalışana ayrı olursa bunu da asla kabul etmeyeceğimizi kabul etmek istiyorum."

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk teklifi, 'kamu çalışanlarını ve emeklileri yok sayan' bir teklif olarak niteledi. Koncuk, "Hizmet kollarının talepleri hiçe sayılmış. Sadece yoğurt talepleri karşılanıyor. Bunu asla kabul etmiyoruz. Emeklilerimizin yaşadığı problem görmezden gelinmiş. Bütün kamu sendikalarını 21 Mayıs'tan sonraki bir tarihte ortak iş bırakmaya davet ediyoruz. Ek ödemelerde 1 puanlık artış sağlanmıyor. Müsteşarın maaşında 800 yakın artışa gideceksin, öğretmen Profesör ve din görevlisinin ek ödemelerinde artırım yapmayacaksın. Bunu anlama mümkün değil." diye konuştu.

KESK Başkanı Lami Özgen de öngörülen ücretin yoksulluk ve sefalet ücreti olduğunu savundu. Mevcut hükümetin kamu çalışanlarını kandırmaya çalıştığını ifade eden Özgen, "Bu toplu sözleşme teklifi değildir. Değişen bir şey yoktur. Emeğimizin ve alın terimizin karşılığını istiyoruz. Toplu sözleşme bugün ortadan kalktı. Mevcut toplu sözleşme talebi çok uyduruk." şeklinde konuştu.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer FİNANS Haberleri

Başlık Tarih
 
Bakın vergide kaçıncı sırada? 26 Haziran 2015
Tüketici Fiyat Endeksi, Ocak 201404 Şubat 2014
AB’DEN STK PROJELERİNE 6.150.000 MİLYON AVRO DESTEK… 13 Kasım 2013
Öğrenim kredisini ödemeyene e-haciz şoku04 Nisan 2012
BELEDİYEDEN RAMAZANDA ZAM…13 Ağustos 2011
CARİ AÇIK 72,5 MİLYAR DOLAR…11 Ağustos 2011
ADABANK GÜR’ÜN…29 Temmuz 2011
KEMAL DERVİŞ ÖNDE…20 Mayıs 2011
KEMAL DERVİŞ ADAYLAR ARASINDA…21 Nisan 2011

https://www.facebook.com/halil.koc.1656/videos/1380714362104742/?t=0


 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
..
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH