Flaş Haber :
Hava Durumu

Göksu’nun “Planları” değişti

01 Haziran 2021
0 Haber Yorum
Esenler Belediyesi, kendisine devredilen 7.2 milyon metrekarelik askeri alan ile ilgili 2019’da yaptığı imar planlarında değişikliğe gitti. Askıya çıkan yeni planlara göre ticaret+konut alanı yüzde yüz arttırılırken, yeşil alan miktarı ise yaklaşık 330 bin metrekare küçüldü.

2019 imar planlarında “Park Alanları + Ağaçlandırılacak Alanlar+ Rekreasyon Alanları” lejantındaki alanların toplamı 2 milyon 402 bin 800 metrekareydi. Belediyenin yeni hazırladığı planda ise “Pasif Yeşil Alan + Park ve Yeşil Alanlar + Ağaçlandırılacak Alanlar + Rekreasyon Alanları (Millet Bahçesi)” lejantı altındaki arazilerin miktarı 2 milyon 72 bin 195 metrekareye düşürüldü. Yeşil alan miktarını yaklaşık 330 bin metrekare küçülten Esenler Belediyesi, önceki planlarda yaklaşık 60 bin metrekare olan “Meydan Alanlarını” da, yaklaşık 20 bin metrekareye düşürdü.

KONUT YERİNE TİCARET+KONUT


Esenler’deki yapıların “yüzde 54’ünün riski ve güvensiz” olduğu tespitini yapan Esenler Belediyesi, yeni planla riskli ve güvensiz yapılarda oturan vatandaşları yeni alana transfer edecek. Askeri araziyi bu amaçla aldı. Ancak, 2019 planında 2 milyon 129 bin 615 metrekare olarak ayrılan konut alanı, 1 milyon 347 bin 143 metrekareye düşürüldü. Buna karşın karma yapılaşma olan ticaret+konut alanını ise 608 bin 140 metrekareden, bir milyon 237 bin 611 metrekareye çıkardı. Sadece “Ticaret” lejantında kalan alanların miktarını da 4 bin 500 metrekareden, 76 bin 470 metrekareye yükseltti.
Eski planda yaklaşık 50 bin metrekare olarak planlanan “Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ne” yeni planda yer verilmedi.


PLAN REVİZYONUNUN GEREKÇESİ

Esenler Belediyesi’nden şehir planciısı Cihat Cafer Kömür, şehir plancısı Muhammet Polat, harita mühendisi İbrahim Aslan ve Esenler Belediye Başkan Yardımcısı inşaat yüksek mühendisi Adil Şenden tarafından hazırlanan yeni planın gerekçesi özetle şöyle belirtildi:
“Ulaşım güzergahları, genişlikleri ve işlevselliklerinin artırılması, donatı alanlarının artırılması ve dağılımının daha optimize bir şekilde yapılması, yapılaşacak alanlarının miktarının düşürülmesi sonucunda plan bütünündeki donatı alanlarının artırılması, Konut ve Konut+Ticaret gibi yapılaşabilir alanların azaltılması ve tasarım açısından daha özgün bir yapılaşmanın ortaya konulabilmesi amacıyla hazırlanan İmar Planı.”

CHP’Lİ USTA UYARMIŞTI

Askeri alanın Esenler Belediyesi’ne devredilmesinin ardından 2019 yılının Eylül ayı Meclis Toplantısı’nda bir konuşma yapan CHP Meclis Üyesi İnşaat Mühendisi Mustafa Usta, Esenler’in tek kurtuluşunun parçacıl değil, bütüncül planlar olduğunu söylemişti.   

Esenler’in bu fırsatı çok iyi değerlendirmesi gerektiğini belirten CHP’li Usta sözlerine şu şekilde devam etmişti;

“2002 yılında yapılmış olan 5 binlik planlar askeri alan düşünülmeden yapılmış planlardı. Şimdi askeri alanla yani mücavir alan dışındaki yapılaşmamış alanla, yapılaşmış alan hamurlaştırılarak Esenler’in tamamını ilgilendiren yeni bir 5 binlik nazım planı yapmalıyız. Bunun için acilen Esenler’de imarların durdurulması gerekiyor.

Bu plan yapıldıktan sonra yeni 1/1000’lik imar uygulama planları yapılmalı. Uygulama planlarında konut yapılmış yerlere eklenmiş olan donatı alanları tespit edilerek, Esenler’in doğru dürüst envanterinin çıkarılması gerekiyor. Esenler Türkiye’deki en yoğun yapılaşmanın olduğu kent. Biz buna teknik manada yoğunluk 1 deriz. Aynı yoğun yapılaşmayı rezerv konut alanıyla verilen yerde de yaparsanız o zaman bunun kentsel dönüşümle ne alakası kalır. Bu mudur sizin kentsel dönüşüm anlayışınız? Biz teknik olarak bunun olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Ben İnşaat Mühendisleri Odası Bölge Sorumlusuyum.  Mühendisler Odası olarak da görüşümüz böyle. Kentsel dönüşümü yeni rant alanları oluşturmadan yapmak lazım.”

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.