Flaş Haber :
Hava Durumu

Esenler’de ders zili çaldı

28 Eylül 2015
0 Haber Yorum
Yaz tatilinin ardından açıköğretim öğrencileri dahil, yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen, yeni eğitim-öğretim yılına bugün başladı. Yeni eğitim öğretim maratonu, 17 Haziran 2016'ya kadar sürecek.

Esenler’de 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı Esenler Neyyir Turhan İmam Hatip Ortaokulu’nda düzenlenen bir törenle başladı. Yaklaşık 83 bin öğrencinin eğitim ve öğretim göreceği Esenler’deki Eğitim ve Öğretim Yılı açılış programına Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Bayram Ercan, siyasi parti temsilcileri ve okul müdürleriyle birlikte veliler katıldı.


 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Bayram Ercan, Esenler’deki eğitim ve öğretimle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vererek, öğrenci ve öğretmenlere yeni eğitim ve öğretim yılında başarılar diledi.    
 
Daha sonra diğer protokol üyelerinin günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarının ardından Esenler Neyyir Turhan İmam Hatip Ortaokulu’nun açılış kurdelesini Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Bayram Ercan birlikte kestiler.
 
1 milyonu aşkın öğrenci ilkokula başladı
 
Resmi ve özel okullarda yaklaşık 600 bin derslikte, yöneticiler de dahil olmak üzere 900 bin
794 öğretmen eğitim verecek.
 
1 milyonu aşkın çocuk ilkokula başladı. Bu yıl yaklaşık 1 milyon 136 bin öğrencinin ilkokul birinci sınıfa, yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencinin de okul öncesi eğitim kurumlarında eğitime başlaması bekleniyor.
 
Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programları da okulların açıldığı ilk hafta içinde eğitim öğretim süreciyle birlikte gerçekleştirilecek.
 
2 Ocak 2016’da birinci dönem sona erecek
 
MEB'in çalışma takvimine göre, birinci kanaat dönemi bugün başlayacak ve 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek. Yarı yıl tatili, 25 Ocak-5 Şubat 2016'da yapılacak.
 
17 Haziran 2016’da okullar kapanacak
 
İkinci kanaat dönemi, 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlayacak ve 17 Haziran 2016 Cuma günü sona erecek. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı ise 19 Eylül 2016 Pazartesi günü başlayacak.
 
Destekleme kursları
 
Destekleme kursları Bakanlık tarafından öğrenci ve mezunlar için ücretsiz açılacak destekleme ve yetiştirme kurslarına başvurular da 21 Eylül Pazartesi'den itibaren kabul edilmeye başladı. Başvurular, 2 Ekim'de sona erecek.
 
Kurslar, 1.dönem, 2.dönem ve 3. dönem (yaz kursları) olmak üzere üç dönemde açılacak. Kurslara, MEB'e bağlı resmi ve özel ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, resmi ve özel ortaöğretim kurumları ve açıköğretim kurumlarına devam eden her sınıf seviyesindeki istekli öğrenciler ile mezun durumdaki kursiyerler başvurabilecek.
 
Kursa katılmak isteyen örgün eğitime devam eden öğrenciler, okul veya kurumlarından alacakları Eğitim Bilişim Ağı (EBA) şifresiyle, e-kurs modülü üzerinden veya bizzat kurs müdürlüğüne kurs açılan derslerle ilgili başvuru yapabilecek.
 
Açıköğretim öğrencileri, başvurularını örgün kurs merkezleri, kursiyerler ise halk eğitim merkezleri aracılığıyla yaygın eğitim kurs müdürlüklerine, bulundukları sınıf düzeyini gösterir belge veya diploma ile bizzat başvurarak yapacak.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.