Flaş Haber :
Hava Durumu

Dinde zorlama yok; MEB'de var!

01 Ekim 2014
0 Haber Yorum
TEOG sistemi kapsamında lise yerleştirmelerinde yaşanan skandallar bitmiyor....


Dinde zorlama yok; MEB'de var!

 
TEOG sistemi kapsamında lise yerleştirmelerinde yaşanan skandallar bitmiyor....

ÇAĞLA AĞIRGÖL / Birgün - İsteği dışında imam hatibe yerleştirilen Alevi öğrencinin ailesine okul müdürlüğü üzerinden Bakanlık yanıt verdi: Okuturlarsa okutsunlar, okutmazlarsa açık liseden devam etsinler...

"Hiç kimseye kendi isteği dışında bir dinin, bir mezhebin eğitimi verilemez" diyen Eğitim Sen 5 No'lu Şube Başkanı Aydoğan ise konuyu yargıya taşıyacaklarını belirtti.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş, (TEOG) sistemi kapsamında lise yerleştirmelerinde yaşanan skandallar bitmiyor. İstemediği halde evlerinden kilometrelerce uzaklıktaki okullara ya da tercih etmediği halde imam hatip lisesine yerleştirilen öğrencilerin mağduriyeti henüz giderilebilmiş değil. Bu mağdurlardan biri de Gülse Doğan Baş. Alevi inancına sahip olduklarını, çocuğunun tercih etmediği halde imam hatip lisesine yerleştirildiğine dikkat çeken anne Arife Tek, itiraz dilekçesine rağmen nakil işlemiyle mağduriyetlerinin düzeltilmemesine isyan etti.

Gülse Doğan Baş'ın Okmeydanı Fırat Soylu İlköğretim Okulu'ndan mezun olduğunu söyleyen Anne Arife Tek, çocuğunun 275 puan aldığını ve puanı düşük okulları tercih etmesine rağmen istediği okula yerleşemediğini belirtti. Anne Tek, tercih listesinde yazmamasına karşın çocuğunun Şişli Yunus Emre İmam Hatip Lisesi'ne yerleştirildiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM) Alo 147'yi aradığını belirten Tek, "Alevi olduğumu ve çocuğumu imam hatip lisesine göndermek istemediğimi söyledim. İtiraz dilekçesi verdim ve yeni tercih yaptım. Dilekçe kabul edildi ancak kabul edilmesi birşey ifade etmiyor; mağduriyetimiz hâlâ giderilmedi" diye konuştu.

MEB: Okuturlarsa Okutsunlar
Çocuğunu Şişli Yunus Emre İmam Hatip Lisesi'nde okutmak istemediğini ve başka bir yere naklini aldırmayı talep ettiğini okul müdürüne ileten Tek, "Okul müdürünün kendisine, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 'Okuturlarsa okutsunlar, okutmazlarsa açık liseden devam etsinler' talimatı geldiğini belirterek, elinden bir şey gelmediğini söylediğini" iddia etti. Yunus Emre İmam Hatip Lisesi'ne gittiğinde kendisi gibi Sünni bir öğrencinin de tercih etmediği halde okula yerleştirildiğini ve mağdur edildiğine dikkat çeken Tek, "Bazı Sünni yurttaşlar da imam hatipte çocuklarını okutmak istemiyor. Öğrenci velisi, 'Oy verdiğimize pişman olduk, zorla imam hatip okullarını dayatıyorlar. Eğitim hakkımız engelleniyor' diyerek tepki gösterdi" diye konuştu.

‘Çocuğumu Kurban Etmeyeceğim’
Tek, hükümetin İslamcı ve gerici bir nesil yaratmaya çalıştığını belirterek, "AKP, eğitim hakkımıza müdahale edemez. Çocuğumun imam hatipte okumasını istemiyorum. Bu benim en doğal hakkım. Çocuğumu onlara kurban etmeyeceğim" dedi. Mağduriyetlerinin giderilmesi için avukatıyla İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe vereceğini söyleyen Tek, sonuç alınmadığı takdirde hukuki yollara başvuracağını kaydetti.

İkametinden uzağa yerleşen öğrenciler için nakil imkânı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yerleştirmelerde tercihleri dışında ve ikamet adreslerine uzak okullara yerleşen öğrenciler için kolaylık sağladı. Bu kapsamdaki öğrencilerin durumları il ve ilçelerde oluşturulan Öğrenci Yerleştirme ve Kayıt komisyonlarınca karara bağlanacak. MEB, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) kapsamında, belirttiği 3 ilçe dışında ikamet adreslerine uzak okullara sistem tarafından yerleştirilen veya bu sebeple açık liseye naklini alan öğrencilerin, adreslerine en yakın okullara nakil ve geçişlerini 17 Ekim’e kadar yapacak.

Aydoğan: TEOG kara mizah oldu
Eğitim Sen 5 No'lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan da, AKP'nin gerici ve muhafazakâr politikalarının hız kesmeden devam ettiğine dikkat çekti. Aydoğan, TEOG sisteminin kara mizah haline geldiğini belirterek, "Başka dine mensup öğrenciler imam hatibe, kimi öğrenciler de tercih etmediği halde kilometrelerce uzaklıktaki il ve ilçelere yerleştirilerek mağdur ediliyor. Bu süreci veliler çaresizce izliyor. TEOG sistemi imam hatibe öğrenci bulma kurumuna dönmüş durumda" diye konuştu.

"Alevi yurttaşların çocukları büyük bir insan hakkı ihlaline uğruyor. AİHM kararları hiçe sayılarak öğrenciler zorla imam hatip okullarına gönderiliyor" diyen Aydoğan, "Hiç kimseye kendi isteği dışında bir dinin, bir mezhebin eğitimi verilemez. Bu zulümdür" dedi. Aydoğan, konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.