Flaş Haber :
Hava Durumu

DİSK EMEKLİ-SEN HÜKÜMETİ PROTESTO ETTİ

05 Ekim 2021
0 Haber Yorum
DİSK Emekli-senin istinaf mahkemesi tarafından kapatılma kararı onandı. DİSK Emekli-sen üyeleri ve çok sayıda vatandaş bugün Çağlayan adliyesi önünde bu uygulamayı protesto etti ve DİSK Emekli-sen basın açıklaması ile iktidarı kınadı.

DİSK Emekli-senin çağlayan adliyesi önünde hükümeti protesto edenler arasında bulunan ve yoğun katılımla adliye önüne giden Esenler DİSK Emekli-senin şube başkanı Abdullah Yıldırım, “Emeklilerimiz temsil eden ve haklarını arayan, koruyan sendikayla iktidar arasında ekonomik ve sosyal haklarla ilişkilerini düzenleme hakkını bize emekli yurttaşlarımız vermiştir, bizler bu haklı duruşumuzu sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.


Yapılan basın açıklaması şöyle…

 “Bizler Türkiye emeklilerinin sesi, on yıllardır emekli haklarının tanınması mücadelesinde bayrağı omuzlamış DİSK Emekliler Sendikasıyız.  Kurulduğu günden bu yana hakkında defalarca kapatılma kararı alınan ve fakat daha büyük bir örgütlülük ve kararlılıkla tekrar yola çıkan Sendikamızın kapatılma kararı bugün bir kez daha istinaf mahkemesi tarafından onandı. Tam da bu nedenle bizler, bugün bir kez daha bir arada, omuz omuza, güçlü ve kararlı bir şekilde dimdik ayaktayız!

Biliyoruz ki; bağımsızlığını yitirmiş bir yargı sisteminde, sahibinin sesi mahkemelerin aldığı bu karar politiktir. Bu karar milyonlarca emeklinin bir araya gelerek haklarını talep etmesinden duyulan müthiş bir korkunun ürünüdür. Bu karar çağ dışı bu zihniyetin zorbalığının bir yansımasından ibarettir. 19. Yüzyıldan bugüne türlü yasak ve zorbalıklara göğüs geren sendikal mücadele bugün de dimdik ayaktadır.

Varsın onlar Disk Emekli –Sen ‘i sendika olarak tanımasın, Türkiye halkı bizleri emeklilerin temsilcisi olarak tanımaktadır.

Türkiye halkı bizleri emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret, insan onuruna yaraşır yaşam mücadelemizden tanır.

Meşruluğumuz Türkiye halkından ve milyonlarca emeklinin hak mücadelesinden gelmektedir. Meşrutiyetimizi iktidara da tanıtacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.

Bugün üç asır öncesine geri dönüşün provası niteliğindeki bu kararı verenlere sesleniyoruz: Avrupa sosyal şartını çiğnediniz. Avrupa Konseyi Sosyal Haklar Avrupa Komitesi ve İLO Sendika Özgürlüğü Komitesi’nin kararlarını çiğnediniz. Avrupa Birliği Temel Hakları şartı’nı çiğnediniz. İnsan hakları evrensel beyannamesini çiğnediniz. Yetmedi Anayasamızın 90. Maddesini çiğnediniz.

Bizler; biz emekliler, bin yıllardır süren sömürü ve zulme direnme sorumluluğunu, bin yıllardır toprağı ekenlerden, ekmeği üretenlerden, yarını elleri ile kuranlardan devraldık. Bulunduğumuz her alanı sendikaya çevirecek zihnimiz ve yüreğimiz bir mücadele edecek, güçlenecek ve mücadelemizi yaygınlaştıracağız! Sendikamız meşrudur! Sendikamız var olacaktır!

Yaşasın DİSK EMEKLİ SEN!”

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnketLig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.