Flaş Haber :
Hava Durumu

Çocuğunuzu İmam Hatip'e Vermek Zorundasınız

05 Mayıs 2014
0 Haber Yorum
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'nün 1 Mayıs Perşembe günü yayınladığı genelge ile müdürlüğe bağlı olarak faaliyet gösteren okul sayısı 22'den 2'ye düşürüldü. 
 Çocuğunuzu İmam Hatibe Vermek Zorundasınız !

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'nün 1 Mayıs Perşembe günü yayınladığı genelge ile müdürlüğe bağlı olarak faaliyet gösteren okul sayısı 22'den 2'ye düşürüldü.

Okulların "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" ile "Çok Programlı Anadolu Lisesi" adı altında toplanmasının kararlaştırıldı.
Genelge ile birlikte Çok Programlı Liseler, "Çok Programlı Anadolu Lisesi"ne dönüştürülecek. Dikkat çeken ayrıntı ise; bu liselerde 2014-2015'ten itibaren; Anadolu meslek programı, Anadolu teknik programı, Anadolu Lisesi ve/veya Anadolu İmam Hatip lisesi programında eğitim yapılacak.

Bir diğer ayrıntı ise şöyle:

“Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullar bünyesindeki,
1-) Meslek Lisesi ile Anadolu Meslek Lisesi programlarında bulunan mevcut alan ve dallar Anadolu meslek programı alan ve dallarına dönüştürülecek.

2-) Teknik lise ile Anadolu teknik lisesi programlarında bulunan mevcut alan ve dallar ise Anadolu teknik programı alan ve dallarına dönüştürülecek

3-) Anadolu teknik lisesi ile teknik lise program türünde bulunan alanlar Anadolu meslek program türünde de açılacak.”

ZORLA İMAM VEYA HATİP Mİ OLACAKLAR?
Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu genelgesi ile meslek liseleri ve teknik liseler de artık Anadolu Lisesi statüsünde eğitim verecek. Hatırlanacağı üzere son dönemlerde Türkiye’de birçok İmam Hatip Lisesi açıldıve kimi okullar da İmam Hatip'e çevrildi. Peki, İmam Hatip liseleri de bu genelge ile Anadolu Lisesi statüsüne geçecek mi? Eğer geçmeyecekse, ortaya şöyle bir tablo çıkıyor:

Orta öğretim sınavlarında başarılı olanlar, Anadolu liselerine yerleşecekler. Peki başarılı olamayanlar?
Bakanlık onlara iki seçenek bırakıyor. Ya İmam Hatip Lisesi ya da açık lise. Yani sınavda başarılı olamayan öğrenciler, mecburen İmam Hatip lisesine gidecek ya da genç yaşlarda çalışmaya başlayarak açık liselerde okuyacak.

Eğer bu genelge bu şekilde uygulanırsa zorunlu eğitim, zorunlu İmam Hatip eğitimine mi dönecek? Bakanlığın bu genelgesi, öğrencilerin seçme hakkını ortadan kaldırmayacak mı? Başarlı olamayan öğrenciler zorla imam veya hatip mi olacaklar? Ya da çocuklar açık liseye gitmek zorunda bırakılacak. Yani Türkiye'nin çocuk işçiler kadrosu daha da büyüyecek.
İşte o genelgenin tam metni:


Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.