Flaş Haber :
Hava Durumu

Asgari ücret 4 bin 250 TL...Harca...Harca Bitmez...

16 Aralık 2021
0 Haber Yorum
Milyonlarca kişinin merakla beklediği asgari ücret rakamı belli oldu. 2022 yılında uygulanacak yeni asgari ücretin 4 bin 250 TL olduğu açıklandı.

2022 yılında uygulanacak asgari ücret 4 bin 250 TL olarak açıklandı. 

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Bir sonraki yılın asgari ücreti, her yılın aralık ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın nezaretinde çalışan ve işveren iştiraki ile belirlenmektedir. Önümüzdeki yılın yine aralık ayında işçi işveren yine çalışmalarını sürdürecekler. Seçim öncesi o görüşmelerle seçime gideceğiz. Bugün 4. toplantı ile nihai karar aşamasına gelindi. Komisyon 4 bin liranın üzerinde olması gerektiği yönünde bakanlığımıza görüş bildirdi. Gerek işçi gerek işveren kesimini temsilen taraflar gerçekten çok farklı anlayış içinde, özveriyle süreci işlettiler. Bu alışılmış yaklaşım değildir. İlk defa oluyor. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı olarak çok mutluyum. Bakanlığımız tarafından aktarılan bu görüş çerçevesinde biz de buna göre 2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4250 lira olarak uygulanacaktır. Evliliğe ve çocuk sayısına göre rakam daha da yükselmektedir. Bu artışla çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduğumuza inanıyorum. 

"ASGARİ ÜCRET 4250 LİRA OLARAK UYGULANACAK"

Bakanlığımız tarafından aktarılan bu görüş çerçevesinde biz de buna göre 2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4250 lira olarak uygulanacaktır. Evliliğe ve çocuk sayısına göre rakam daha da yükselmektedir. Bu artışla çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı ezdirmeme kararlılığımızı ortaya koyduğumuza inanıyorum. Türkiye büyüdükçe, bundan çalışanlarımız da hak ettikleri payı alacaktır. Kimse ne işveren üzerinden ne de çalışan, işçi üzerinden herhangi bir spekülasyona girmemeli. Bunların da istismarını yapmamalı. 

Geçmişte dolar şuydu, hesabı dolar üzerinden yaparak asgari ücreti tespit etmek gerekir gibi yaklaşımlar bu ülkenin şu anki çalışan işveren istismarından başka bir şey değildir. Bunlara sormak lazım, sizin geçmişinizde acaba siz Türk Lirası'nın olduğu ülkede dolarla mı çalışıyordunuz bu insanları? Erdoğan, asgari ücretten alınan iyi vergiyi kaldırdığını açıkladı. 

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnketLig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.