Flaş Haber :
Hava Durumu

'Var olun çocuklar var olun'

21 Ağustos 2011
0 Haber Yorum
Okmeydanı Halkevi Yaz Okulu, Kardeş Türkülerin sahne aldığı, çocukların üretimlerinin beğeniyle karşılandı, bin kişilik bir şenlikle sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

Çocuklar Ege yöresi halkoyunları oynadı 

Okmeydanı Halkevi Yaz Okulu, Kardeş Türkülerin sahne aldığı, çocukların üretimlerinin beğeniyle karşılandı, bin kişilik bir şenlikle sona erdi.

Okmeydanı Halkevi Yaz Okulu, bu yıl dördüncüsü yapılan çocuk şenliğiyle sona erdi. Şenlik Sibel Yalçın Parkı’nda Okmeydanı halkının yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Yaz okulu ve çocuk şenliğinin serüveni Okmeydanı’nda dört yıl önce başladı. “Okumuş insan halkın yanındadır” kampanyası ile yazları yoksul mahallerde gönüllü eğitim faaliyetlerine katılan Öğrenci Kolektifleri üyesi üniversitelilerin emeği, başka bir eğitim mümkün diyen Halkevcilerin emeğiyle birleşti.

Halkevleri Yaz Okulu dört yıl önce İstanbul’un dört mahallesinde düzenlendi. Dört yıl içinde yaz okulları hem yaygınlaştı, hem de içeriğini zenginleştirdi. Bu yıl yaz okulları İstanbul dışında Ankara, Kocaeli, İzmir, Bursa ve Mersin’de toplam 28 mahallede düzenlendi.

İlk yıl yaz okullarında yalnızca Kolektifçiler ders verirken, bu yıl Kardeş Türküler, mühendis odalarından mühendis ve mimarlar, avukatlar, Sosyal İş üyesi güvencesiz öğretmenler de ders verenler arasındaydı. Okmeydanı Halkevi’nin yaz okulu öğrencileri de bir ay boyunca Kardeş Türküler’den müzik dersleri aldı ve şenlikte de birlikte sahne aldı.


Kardeş Türküler, 'Mirkut'şarkısını çocuklarla birlikte söyledi

Merhaba” küçük sunuculardan
Çocuk şenliğinin sunuculuğunu da çocuklar yaptı. Halkevi üyesi Asiye Çil ile sunuculuğu paylaşan iki öğrenci, turuncu kıyafetleriyle çıktıkları sahnede profesyonel sunuculara pabuç çıkarttı.

Şenlikte sahneye ilk olarak Okmeydanı Halkevi müzik grubu çıktı. Farklı kuşaklardan Halkevcilerin bir araya gelmesiyle oluşturulan müzik grubu Kürtçe ve Türkçe türküler seslendirdi. Halkevi müzik grubu sahnedeyken yaz okulu öğretmenleriyle öğrencileri de birlikte halaya durdu.

Daha sonra yaz okulu öğretmenleri hep beraber “Merhaba” isimli şarkıyı söyleyerek Okmeydanı halkını selamladı.


Minik Halkevciler kreş sınıfındaki çalışmaları sergiledi

Şimdiki gençler harika
Yaz okulu Tiyatro Atölyesi, “şimdiki gençler harika” adlı oyunu sergiledi. Oyunda anne, baba ve çocuk ilişkilerine göndermeler vardı. Çocukların oyunu beğeniyle karşılandı. Tiyatro atölyesi oyunun ardından “Biz bu dünyaya kin ve nefret değil sevgi yaymaya geldik” diyerek seyircileri selamladılar.

Tiyatro Atölyesi sahneyi İtalya’dan gelen Erasmus öğrencilerinin verdiği dersler eşliğinde çalışmalarını yürüten Dans Atölyesine bıraktı. Kız öğrencilerden oluşan atölye bir İtalyan halk dansını sergiledi. İtalyan halk dansı gösterisini Ege yöresi halkoyunları izledi.

“Çok olun çocuklar”
Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol da şenlikteydi. Çocukların çalışmalarını izleyen Birol şenlikte bir de konuşma yaptı. Birol konuşmasında savaş dilinin kullanıldığı, barut kokusunun daha fazla yayıldığı bugünlerde daha cesur olunması gerektiğini vurguladı. Birol ayrıca tüm şiddete bombalara rağmen bu ülkenin çocuklarının, gençlerinin barışın türküsünü söylemeye devam edeceğini söyledi.


çocuklar, çok olun. Yapraklar kadar, balıklar kadar çok olun. El ele verin çocuklar el ele bütün yıldızlar sizin olsun yaşayın dünyayı doya doya. Çocuklar çiçekleri umudumuzun. Kreş sınıfı karşınızda geldi.

Yaz Okulu Kreş Sınıfı turuncu kıyafetleriyle çıktıkları sahnede hazırladıkları dans gösterisini sergilediler.

“Sokağı özgür bırak”
Öğrenci Kolektifleri şenlikte yaptıkları konuşmada dört yıldır sofralarını açan evlerinde misafir eden Okmeydanı halkına teşekkür ettiler. Öğrenci Kolektiflerinin verdiği mücadelenin kısaca anlatıldığı konuşmada Ankara’da yapılan Hopa protestosu nedeniyle 10 Kolektifçinin tutuklandığı da vurgulanırken, Kolektifçiler halkın umudunu büyütmek için sokakta olamaya devam edeceklerini söylediler.


Çocuklar tiyatro oyunu sonrasında seyirciyi selamlıyor

Haydi artık doğsun güneş, batsın karanlık bütün çocukların kardeşiyim de
Bir aydır Kardeş Türküler’in eğitmenliğinde çalışmalarını devam ettiren Çocuk korosu bu anonsla sahneye çıktı. Turuncu tişörtleriyle sahneyi aydınlatan kırk kişilik çocuk korosunun ezgileri Okmeydanı sokaklarında yankılandı.

Koro son şarkısı “Mirkut”u Kardeş Türküler’le beraber seslendirdi. Çocukların ustalık ve uyumla seslendirdikleri şarkı dinlenmeye değerdi. Kardeş Türküler’den Fehmiye Çelik, Okmeydanı Halkevi’nin daveti üzerine yaz okulu çalışmasına katıldıklarını belirterek çocuklarla yürütülen üç haftalık çalışmanın kendileri açısından oldukça keyifli geçtiğini söyledi.

Şenlikte altmış öğrenci paylaştı sahneyi. Mahallelinin şenliğe ilgisi de büyüktü. Bine yakın izleyici çocuk şenliği için amfi tiyatroyu doldurdu.

Okmeydanı Yaz Okulu öğrencileri bugün de Ümraniye’de düzenlenen yaz okulu şenliğine katılacaklar. Ümraniye Halkevi’nin şenliğine ayrıca yaz okulu öğrencilerinin Halkevcilerle birlikte mahallede boş bir arazide kurduğu parkın da açılışı yapılacak.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Çok Okunanlar Çok Okunanlar
Son YorumlarSon Yorumlar
AnketAnket

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP)
CHP
HDP
MHP
İYİ PARTİSİ
DEVA PARTİSİ
GELECEK PARTİSİ
ZAFER PARTİSİ
SAADET PARTİSİ
REFAH PARTİSİ
MEMLEKET PARTİSİ
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.