SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > GÜNCEL

HAYIR BİTMEDİ!’ SLOGANIYLA 19.30’DA TAKSİM’DE
31 Mayıs 2017
Gezi’nin 4. yılı dolayısıyla saat 19.30’da Taksim’den Gezi Parkı’na yürüyüş düzenlenecek. Taksim Dayanışması, “Hayır bitmedi! Mücadeleye devam!” sloganıyla herkesi Taksim’de olmaya çağırdı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
 HAYIR BİTMEDİ!’ SLOGANIYLA 19.30’DA TAKSİM’DE

Gezi’nin 4. yılı dolayısıyla saat 19.30’da Taksim’den Gezi Parkı’na yürüyüş düzenlenecek. Taksim Dayanışması, “Hayır bitmedi! Mücadeleye devam!” sloganıyla herkesi Taksim’de olmaya çağırdı.

Gezi eylemlerinin yıl dönümünde Evrensel'e konuşan Mücella Yapıcı 'Gezi umuttu. 'Biz ayağa kalkarsak her bir şeyi hallederiz’ umudu' dedi.

Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesine karşı başlayan ve kısa süre içinde ülkede yüzbinlerce kişinin adalet, demokrasi, özgürlük ve barış talebiyle sokağa çıktığı bir harekete dönüşen Gezi Parkı eylemleri, bugün 4 yaşında...
Gezi eylemlerinin yıl dönümünde Evrensel'e konuşan Taksim Dayanışması Sözcüsü Mimar Mücella Yapıcı, “Gezi umuttu. 'Biz ayağa kalkarsak her bir şeyi hallederiz’ umudu” dedikten sonra bu umudun anlamını şu sözlerle açıkladı:
“Birlikte konuşmayı, birbirine bakmayı aynı görüşte olmama koşuluyla ama aynı hedefe yani demokrasiye, barışa, daha insanca bir yaşama doğru birlikte hareket etmeyi bir kere denemiş bir toplum, yıllarda geçse nasıl bir araya gelinir öğrendi artık.”
Yapıcı, iktidar temsilcilerinin Gezi eylemlerini  bugün bile hedefine koymasının nedeninin de, bu “birlikte hareket etme” hali olduğuna dikkat çekti. 


Gezi kent hareketi açısından nereden nereye geldi?
Çok uzun yıllar, 1980’den itibaren AKP, kendi ekonomik politikasını neoliberal çevrede mekanın değiştirilmesi üzerinden kurdu. Mega projeler kapsamında çok da üretime dayanmayan, tüketim kültürünü esas alan, yeni bir ekonomik neoliberal mekanı çok kullandı. Özellikle Gezi’ye kadar kent meseleleri, çevre meseleleri sol siyasi ya da muhalif siyasi arenada çok fazla dikkati çekmiyordu. Hiçbir zaman kent mücadelesi ile emek mücadelesinin o bir aradalığına bakan yoktu. İstanbul dışında yükselen çok önemli çevre ve ekoloji mücadeleleri vardı ama yine kentsel mekana dair mücadeleler sadece kentsel dönüşüm alanlarında, mahallelerdeki hak talepleriyle sınırlı kalmıştı. Onun dışındaki mücadeleler ise köprü, orman, su havzaları gibi daha çok meslek odalarının üzerinden yürüyordu. Partiler bile bunları pek programına almıyordu. Ama Gezi’de ilk defa şöyle bir şey oldu, kent halkı ilk defa bütün sıkışmışlıkları da düşünerek şunun farkına vardı; kendi mülkiyetiyle ilgili olmaya. Herkesin ama hiç kimsenin olmayan bir park alanı savunuldu ve onu diğer hak talepleriyle birleştirebildi. Bu bence kent mücadelesinin doğru politize olması için çok önemli bir adım. Yani kentin sahiplerinin kent mücadelesine katılması. Mücadele yine söz konusuydu ama yaygın bir biçimde değil. Mücadeleden ziyade bakış yoktu. Fakat Gezi direnişinden sonra birden baktık ki, park forumlarını falan düşündüğümüzde neredeyse herkesin bir üçüncü gözü çıktı. Sadece siyasetlerin değil, halkın da. Halk başka bir gözle yaşama ve yaşam alanlarına bakmaya başladı. Mesela Kabataş. Eskiden biz Şehir Planlamacıları Odası olarak dava açıyorduk duyulmuyordu bile. Ama şimdi Kabataş ile ilgilenen koca bir kent savunması var. Tüm bunlar gerçekten Gezi’nin bize bıraktıkları. Çevre mücadelelerinin tarihi çok eskidir fakat bunun kentle birleşip Türkiye coğrafyasının sadece kırsal alanda değil coğrafyanın ekolojisini, çevresini, kent ekolojisini de içine alan bir perspektifle bakıp bunlar için birlikte mücadele etme fikri Gezi’den sonra çok güzel serpildi. Fikir orada doğdu demeyelim ama bunların serpilmesinde Gezi’nin çok büyük faydası oldu diyelim. 
Peki bu mücadele yeterli seviyeye geldi mi?
Mücadele ne kadar yeterli seviyeye de gelse sizin mücadele edeceğiniz koşullar çok kötüleşiyor. Mesela hukukla mücadele imkanı yok denilecek seviyede; çünkü hukuk değişti. Yani kentler ve kent ekolojisi açısından son derece korkunç, elverişsiz bir ortamdan geçiyoruz. “Terör” diye çıkan KHK’leri şöyle bir açıp baktığınızda bir kesimde hak ihlalleri ve işten çıkarmalar varsa çok büyük bir kısmında da çevre konularında Türkiye Anayasası’nda ya da kanunlarında ne kadar koruyucu madde varsa onların yok edildiğini görüyorsunuz. En son bir KHK çıktı mesela kentlerdeki bütün donat alanlarını yarı yarıya azalttı. Bunu KHK ile yapıyor.

‘KENDİ HAFIZALARINI YARATMAK İSTİYORLAR’

AKP ne yapmak istiyor?
AKP’nin değil sadece, neoliberal kapitalizmin yeni siyaseti, mekan üzerinden kendini yenileyip açıklarını kapatmak. Çünkü artık yatırım, sanat üzerinden yapılmıyor. Meselesi mekan, enerji politikaları, inşaat politikaları ve de finans politikaları. Özellikle finans ve inşaat çok iş çekiyor. Bir de kara para aklandığını falan düşünün. Aslında Başkanlık meselesi bile oraya varıyor. Yani ‘bürokrasi ile uğraşmayalım derken aslında burada sermaye için dümdüz bir alan yaratalım kimse sesini çıkaramasın yabancı sermayeyi buraya çağırdığımızda ona olağanüstü bürokratik imkanlar sunalım ki bu işi yapabilelim.’ Yani bir kamulaştırma yasası yüz kere değişir mi? Sadece Türkiye’de de değil az gelişmiş ülkelerde ya da gelişmekte olan ülkelerde de böyle. Ama sonuçta bu artık sınırına geldi. Çünkü artık ekoloji de tahammül edemiyor, dünyadaki iklim değişiklikleri de buna tahammül edemiyor. Yavaş yavaş çok sıkışan bir sistem var, herhalde bu noktadan sonra Gezi’nin arkasındaki itiraza baktığımızda bütün bunların yarattığı politikalar var. 
Dünyada Gezi gibi bir örnek var mı?
Occupy NewYork da buna örnek. Baktığınızda dünya halklarında gidişata karşı, bu kapitalist neoliberal politikalara karşı bir isyan ve itiraz var. Yani emek hareketi refah toplumunda verilmiş grev hakkını dahi kullanamıyor. Örgütsüz bir emek var. İş yerlerinde örgütlenmesini yapamamış, hizmet sektöründen, marjinal sektörden geçinen, inanılmaz borçlandırılan, borç yüzünden de kımıldayamayan, biat eden bir toplum var. Bu biat kültürü de zaten kapitalizmin işine yarayan bir şey. Akıllı uslu bir toplum. Gezi’de işte tam da buna çok yüksek, renkli, neşeli bir sesle “hayır” denildi.
İktidarın, Taksim’i ve Gezi Parkı’nı değiştirmekteki ısrarı nedendir sizce?
Kentsel eksende baktığımızda şunu da söylemek gerekir, niçin Taksim parkı, niçin bu kadar çok değiştirmek gerekir bir takım yerleri ısrarla camiden başlayarak? Çünkü bu sistemler özellikle zorbalıkla yürütülen sistemler, dünyada mekanları değiştirirler. Bizim bir lafımız vardır: Biz mekanları  yaratırız, mekanlar da bizi. Hatta bu laf Churchill’in, ‘Biz kentleri  yaratırız kentler de bizi yaratır’ sözüdür. Şimdi ne yapmaya çalışıyor? Mekan politik bir alan bunu hep beraber öğrendik çok şükür. Tabii ki özellikle bir takım hafıza değeri olan, simgesel değeri olan bir takım yerleri yok edip, kendi değerlerini oralara yüklemeye çalışıyor. Taksim’e baktığınızda çok büyük bir emek ve demokrasi meydanı. 1 Mayıs’ların 15-16 Haziran’ların, bir yandan biat kültüründen uzaklaşmaya çalışan bir cumhuriyet demokrasisi diyelim şimdilik onun getirdiği kentsel düzenleme var. Bir yandan orada kendileri açısından 31 Mart Vakası’nın simgesi olan bir kışla var. Bütün bu mekanı yok ederek, kendi mekânsal simgelerini yaratmanın mücadelesini sürdürüyorlar şu anda. Onun için Taksim. Bu böyle olunca ya bir anda çöker gider, yok edersiniz; yahut da sabırlıdır kapitalist sistem kendini her şekilde, her biçimde değiştirmeyi becerebiliyor. Ya da ne yapar? Çöküntüye uğratır. Mesela Atatürk Kültür Merkezi şu anda yok edilmek üzere çöküntüye bırakıldı. Şu anda Gezi Parkı’na da onu yapıyorlar. Yavaş yavaş bakıyorsunuz ağaçlar kuruyor. Anıtlar Kurulu’nun bile kaç tane kararı var ‘Gezi Parkı’ndaki ağaçların neden kuruduklarına bakın. Buna önlem alın’ diye. O kafasının bir yerinde orayı çökertiyor ya da kriminalize ediyor. Ne diyor? ‘Burada fuhuş var’ diyor. Bunu nerede yaptı? Bunu Tarlabaşı’nda yaptı. Ta 1980’lerden beri önce yolu geçirdi aşağı, Tarlabaşı’nı çökertti sonra onu, polis karakolu orada olmasına rağmen kriminalize etti. Şöyle dedi böyle dedi sonra bu dönüşüm projelerini oraya yapmaya başladı. Bunu da meşrulaştırmaya ikna etti. Şimdi yapılan o. İşte kendi anlayışlarıyla orayı kent hafızasından biraz silip başka bir hafıza yükleyerek unutturmaya çalışacaklar.

‘HAKSIZLIĞA KARŞI GELME KÜLTÜRÜMÜZ VAR’

Gezi eylemleri toplumsal muhalefet açısından ne anlam ifade ediyordu?
Siyasi bir analist değilim. Sadece bunun kent kısmıyla, dayanışmayla ilgiliyim ve de bunun yaşayanıyım. O açıdan baktığım zaman, kendimi okumuş yazmış bir yurttaş olarak görüyorum. Şöyle düşünüyorum: Bir kere bizim toplumumuzda çok ciddi itirazını belirtme kültürü vardır. Bunun yolları da vardır ama kitlesel olarak ortalığa çıkmak, emek hareketinin dışında herkesin, kadınların, LGBTİ’lerin, gençlerin kendi itirazını kuşanıp bir araya gelip de bir parkta oturup da ‘burayı da sana yaptırmayacağız’ dediği bir şey çok yoktu yakın tarihimde. Epey de şey gördüm yani. Burada halkı harekete geçiren unsurlara bakmak lazım. Bir kere Gezi, çok kendiliğinden bir hareketti. 2012’de Taksim Dayanışması kuruldu. Proje ilan edildiğinden beri bu işle uğraşan sadece biz değildik. Halk nöbet tutuyordu, 100 bin tane ıslak imza, şunlar bunlar. Bu kadar bütün bu işin içinde olan bizlerin bile anlayamayacağı bir şey oldu. Tahmin edilecek şey değildi. Ama şöyle bir şey var; bir kere bizim halkımızda hakikaten kadim bir kültür var, haksızlığa karşı gelmek diye. Bakmayın siz şimdi biat eder filan falan diye. Bir bam teli vardır, hani gırtlağa gelme hali var. Ne kadar da olsa haksızlığa isyan etme kültürü olan bir toplum. Bu kadar haklı, bu kadar barış içinde, bu kadar da sade ağaç koruyorlar. Buna rağmen iktidarın bu kadar şiddetle karşılık vermesini halkın o adalet duygusu kabul etmedi. Bir de onu kriminalize etmek ister gibi üstüne üstüne gidilmesi, Ethem’in öldürülmesi, göz önünde ölümlerin meydana gelmesi, çocukların gözlerinin çıkarılması, çadırda oturan çocukların üzerine o gaz fişeklerinin atılmasıyla çadırların yanması, Beşiktaş’ta evlerin içine atılması. Yani ya ne oluyorsunuz ne istiyor ki bu insanlar?Halk ilk defa bir medyanın yok olduğunu fark etti işte o penguen medya dediğimiz. Ondan sonra ‘Allah Allah biz buradayız medya penguen gösteriyor o zaman Güneydoğu’da neler oluyordu da bizim haberimiz yok. Ya kardeşim kusura bakma biz de sizi duymamışız gibi’ şeyler yaşandı.

‘BİR ARAYA GELMEYİ ÖĞRENDİK’

Gezi Parkı’ndaki çadır direnişinde kollektif bir yaşam kültürünü gördük....
Her şeyin paylaşıldığı, ihtiyacı olmayanın bıraktığı, ihtiyacı olanın aldığı oradaki; sokak çocuklarının, evsiz yurtsuz çocukların kendine ev, anne, baba, ağabey, abla edindiği muhteşem bir şeydi. Halktı bu. Bu açılardan güzel ama çok acılarımız oldu. 8 tane çocuğumuzu kaybettik. 32 kişi gözünü kaybetti. Binlercesi yaralandı. Gezi umuttu, ‘biz ayağa kalkarsak her bir şeyi hallederiz’ umudu. Sonrasında bu umut ete kemiğe de büründü siyasal olarak 7 Haziran seçimlerinde. Ama sonra mevcut siyasal ortam, mevcut siyasal partiler halkın karşısına bir umut derleyip toplayıp çıkamadıkları için de büyük bir de umutsuzluğa, hayal kırıklığına neden oldu. İktidar bunu yok etmek için bütün olayı kriminalize etmeye çalışıyor. Yaptıkları budur mesela Kabataş örneği, Camiye girdiler de şunu yaptılar bunu yaptılar örneği. Dün başka türlüsünü bugün başka türlüsünü suçmuş gibi göstermeye çalışıyor. Birlikte konuşmayı, birbirine bakmayı aynı görüşte olmama koşuluyla ama aynı hedefe yani demokrasiye, barışa, daha insanca bir yaşama doğru birlikte hareket etmeyi bir kere denemiş bir toplum, yıllarda geçse nasıl bir araya gelinir öğrendi artık. Bu yeterli mi, değil mi onu bilemiyorum. Ama zaten ürküten de bu. Komik tarafı da şu ki, bu ruh halkı meydanlara çağıran o güzelim karşı durma halini, iktidar bizatihi 15 Temmuz’da kendisi kullandı.

‘GEZİ GENÇLİĞİ ŞİDDETTEN UZAK DURDU’

Erdoğan geçtiğimiz günlerde ‘15 Temmuz’da sokağa çıkanlar Gezi Parkı gençleri değildi’ dedi. Bu söylemi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Cumhurbaşkanı’nın zor bir yanı var. Aslında henüz tam da yürürlüğe girmemiş bir anayasamız var. O anayasanın 14. maddesinde biri diyor ki, “Cumhurbaşkanı, yürütmenin başıdır, başı olduğu içinde partili olabilir. Başbakan yok artık. Yürütme direkt Cumhurbaşkanı’na bağlı.” Ama aynı maddenin hemen ikinci paragrafında diyor ki, “Cumhurbaşkanı aynı zamanda devletin ve milletin bütünlüğünü temsil eder.” Şimdi buyur bakalım. Sayın Recep Tayyip Erdoğan ikisini birden şu anda yürütüyor. Bence o lafı parti başkanı kimliğiyle söylemiştir. Çünkü devletin ve milletin bütünlüğünü temsil eden bir kişi referandum sonucuna göre ülkenin yüzde 50’sini temsil eden kitlenin tamamını vatan haini diye suçlayamaz. Bu nefret suçu olur. Ama partili olarak söyleyebilir. Yani bu politik bir laftır. Yine de ben Türkiye’de sorumluluğu almış bir parti başkanının da bunu söylemesini doğru bulmam doğrusu. Bir de çok ilginç; demek ki not tutmuş “Gezi’de olanlar burada var mıydı? Burada olanlar Gezi’de var mıydı?” diye. Ama şu var biz daha böyle şiddete yakın şeylerden Gezi gençliğinin uzak durduğunu biliyoruz. Bunun farkında olduğu için öyle de bir tanımlama yapmış olabilir. Onu Erdoğan’a sormak lazım. Ama bu görevi icabı doğru bir ayrım değil.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GÜNCEL Haberleri

Başlık Tarih
 
YSK'dan KHK'lı adaylarla ilgili karar!18 Nisan 2019
Esenler'de tırın çarptığı yaya hayatını kaybetti18 Nisan 2019
Belediyelerin imar yetkisine tırpan geliyor10 Nisan 2019
Saray ittifakının İBB Başkan adayı Binali Yıldırım seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı01 Nisan 2019
Kılıçdaroğlu, Muhsin Yazıcıoğlu’a Karşı Tarihi Görevini Yaptı 29 Mart 2019
Yavaş, Bala mitingi sonrası yurttaşlarla bir araya geldi19 Mart 2019
'Millet İttifakı' kararı: Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na oy vereceğiz...19 Mart 2019
Kılıçdaroğlu ve Akşener’in ortak mitinginde MAHŞERİ kalabalık! 06 Mart 2019
İmamoğlu: 30 Milyon Metrelik Yeşil Alan -İstanbul’un En Büyük Parkını Yapıyorum 06 Mart 2019
CHP Şişli’nin efsane ismi: Beni 10 Aralıkçılar eledi!05 Mart 2019
Alper Taş: Masa ve sandalye yasağını kaldıracağız16 Şubat 2019
Komünistler adaylarını açıkladı: Aynı gemide değiliz10 Şubat 2019
HDP'nin "Tecride son verin" çağrısı03 Şubat 2019
Hatayspor iktidar projesi Başakşehir’i yendi, tribünler seslendi: “Başakşehir paralar nereden?”25 Ocak 2019
Demirtaş: Kellemiz de gitse bu yoldan şaşmayacağız24 Ocak 2019
Avukatlar, 'Tehlikedeki Avukatlar Günü'nde cübbeleriyle yürüdü24 Ocak 2019
Mustafa Sarıgül, CHP’den istifa ederek adaylığını açıkladı23 Ocak 2019
Komünist Başkan HDP'lilerin hedefinde11 Ocak 2019
Mimarlar’dan İmamoğlu’na Kaçak Saray kitabı11 Ocak 2019
Komünist başkandan adaylık sürprizi07 Ocak 2019
Sol Hopa'da da Yok Sayıldı CHP-ÖDP Yine Anlaşamadı06 Ocak 2019
Bakırköy'de binlerce kişi, emeğin hakları için buluştu22 Aralık 2018
CHP Önce Sosyalistleri Sonra İmzacıları Bitirdi14 Aralık 2018
CHP Balıkesir ve Trabzon'da geri adım atmasıyla kriz çözüldü13 Aralık 2018
Komünistlerden iş cinayetlerine tepki: Düzeniniz batsın!02 Aralık 2018
Emeklilikte yaşa takılanlar eylem örgütledi: 02 Aralık 2018
Yeni ve zamlı pasaport ücretleri 940 TL...30 Kasım 2018
Meral Akşener: Öğretmenlerime söz veriyorum...24 Kasım 2018
Maçka’da kahreden ölüm!20 Kasım 2018
Özdağ Türk Telekom’daki zararı Meclis'e taşıdı13 Kasım 2018
“Ben Türküm ama Türkçü değilim”03 Kasım 2018
Cihangir "iki batılın çatışmasını seyrettik" 02 Kasım 2018
“Aldığın Her Kuruş Haram, Zehir Zıkkım Olsun”30 Ekim 2018
İmar barışında son başvuru tarihi uzatıldı27 Ekim 2018
“Komünist” Başkanın ve halkının ürünleri ABD ve İngiltere yolunda26 Ekim 2018
Gözaltına alınan 6 ÖDP’liye tutuklama talebi26 Ekim 2018
Erdoğan maaşı “ MAŞALLAH” 74 bin 500 lira oluyor24 Ekim 2018
“İYİ”lerin Emeklilikle ilgili önergesi kabul edildi24 Ekim 2018
Akşener, Andımız'ı okudu20 Ekim 2018
Cumartesi Anneleri, polis ablukası altında basın açıklaması yaptı20 Ekim 2018
İşte İYİ Parti'nin yerel seçim planı09 Ekim 2018
TİP 53 yıl sonra Meclis’te07 Ekim 2018
Erdoğan Trump'ı Yerden Yere Vurdu 25 Eylül 2018
Taylan Özgür hep 21 yaşında 23 Eylül 2018
CHP Senden Kurtulursa Türkiye Kurtulur05 Eylül 2018
ELEKTRİK VE DOĞALGAZA BÜYÜK ZAM01 Eylül 2018
E-devlet planı: Artık her işlem oradan yapılacak01 Eylül 2018
Vatansever Suriyeliler Adam Kaçırdı29 Ağustos 2018
Cengiz’in Küfür’üne Ballı Kıyak26 Ağustos 2018
Sivas İkinci Kez Yanıyor25 Ağustos 2018
CHP: İstanbul Dizayn Ekibi23 Ağustos 2018
Bay Ütebay Bak Koç Yine Haklı Çıktı23 Ağustos 2018
CHP’li Erdem’i CHP’li Tezcan Yaktı16 Ağustos 2018
ABD Emperyalizmine Kafa Tutan Devrimci Yiğit15 Ağustos 2018
​Çanakkale'ye Hiçbir İktidar Bu Kadar Kötülük Yapmadı09 Ağustos 2018
İYİ Parti’den Erdoğan’a Dik Dur Mesajı!08 Ağustos 2018
Bakan Çavuşoğlu: Rahip Brunson'un tutuklandığını bilmiyorduk05 Ağustos 2018
Ağustos Ayında Erken Yerel Seçim Sinyali02 Ağustos 2018
Meclis'teki 4 partiden ABD yaptırımlarına karşı ortak açıklama02 Ağustos 2018
Kılıçdaroğlu Yardımcılarını Görevden Alacak Mı?25 Temmuz 2018
CHP'li Tüzün: Kurultay için yeterli imzayı topladık24 Temmuz 2018
Anayasası Çalınan Milletvekili kimseyle görüşmeyecek!21 Temmuz 2018
“İmar Barışı'nın İçinde Tek Güzel Bir Söz Var ‘Barış”21 Temmuz 2018
Kılıçdaroğlu şunları kaydetti;17 Temmuz 2018
Sendikalar vesayet altına alınıyor17 Temmuz 2018
Tegmen Çelebi'den Onursal Adıgüzel'e istifa cağrısı!15 Temmuz 2018
'Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye A.Ş.'ye çevrildi'11 Temmuz 2018
Faşizmin ilk icraatları: ODTÜ gözaltıları devam ediyor: ÖTK Başkanı gözaltına alındı 08 Temmuz 2018
Son KHK faturası: Barış Akademisyenleri de ihraç edildi soruşturan da08 Temmuz 2018
"Bu parti, bu kadroyla asla iktidar olamaz"29 Haziran 2018
Eren Erdem'in gözaltı gerekçesi belli oldu!29 Haziran 2018
Erdoğan başkanlığını ilan etti!25 Haziran 2018
İnce'den Erdoğan'a; 'Bu son çırpınışların, bitmişsin, bitmiş...'23 Haziran 2018
İnce: Benim korkum yok!17 Haziran 2018
Akşener: Artık yolun sonu görünüyor17 Haziran 2018
Akşener’e Çöp kamyonu ile Barikat03 Haziran 2018
Ünlü AVM için şok iddia29 Mayıs 2018
27 Mayıs bize düşünce özgürlüğünü, sol açılımını getirdi28 Mayıs 2018
'Erdoğan'ı bu ülkede başkan yapmadan bize eşimiz, ailemiz haramdır'28 Mayıs 2018
Perinçek seçim vaatlerini açıkladı: 'Silahla çözeceğiz'26 Mayıs 2018
İşte CHP'nin seçim bildirgesi26 Mayıs 2018
Maranki Adlı Tetikçi Savaş Çığırtkanlığı Yapıyor… 25 Mayıs 2018
Son ankette Erdoğan'a büyük şok!24 Mayıs 2018
Erdem Mit Tır'ları belgelerini Bülent Tezcan’dan Aldım23 Mayıs 2018
Cumhur İttifakı'nda isyan çıktı!22 Mayıs 2018
İttifakların oyları baş başa... İşte son anket15 Mayıs 2018
SP 9-10 Aralığında...“Millet ittifakı önde gidiyor”14 Mayıs 2018
6 Mayıs'ı Unutmadık: Devrimciler Ölür, Devrimler Sürer06 Mayıs 2018
‘O yüreklerimizde bir çınardı’: Fikri Sönmez yaşıyor!04 Mayıs 2018
İşte CHP'nin seçim vaatleri02 Mayıs 2018
Piar’a göre ikinci turda Akşener seçimden galip çıkıyor02 Mayıs 2018
Kılıçdaroğlu ile Akşener arasında kritik görüşme... Adaylığını açıkladı25 Nisan 2018
CHP'li 15 milletvekili İYİ Parti'ye geçti... İşte o isimler22 Nisan 2018
Vali Aksoy'un eşi kaza geçirdi!18 Nisan 2018
Cumartesi Anneleri, Nurettin Yedigöl’ün akıbetini sordu: ​’37 yıldır bir kemik, kemikleri koyacağımız bir mezar istiyoruz’14 Nisan 2018
Alpu’yu bekleyen ‘termik tehlike’: 3 bin 200 erken ölüm gerçekleşecek13 Nisan 2018
Karamollaoğlu kimlerle ittifak yapacaklarını açıkladı11 Nisan 2018
DİSK, 1 Mayıs'ı Maltepe'de kutlama kararı verdi10 Nisan 2018
TMMOB 46. Dönem Olağan Genel Kurulu Tamamlandı03 Nisan 2018
AKP kurucusundan Melih Gökçek'e sert sözler02 Nisan 2018
Ataköy’deki 60 dönümlük alandaki 7 blokluk dev inşaat projesi iptal edildi01 Nisan 2018
Devrimci Hareket’ten Mahir Çayan’ın mezarı başında Kızıldere anması30 Mart 2018
Gözaltındaki Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin gözaltı süresi 1 hafta daha uzatıldı29 Mart 2018
'Torba yasa' Resmi Gazete'de yayımlandı28 Mart 2018
Dört yılda 430 bin esnaf iflas etti26 Mart 2018
Erdoğan’dan ‘Boğaziçi’ açıklaması: Komünist, vatan haini gençlere bu üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz24 Mart 2018
Bakırköy'de spor alanı imara açıldı21 Mart 2018
Eyidoğan: Çılgın Proje Aktif fay Üzerinde…19 Mart 2018
İBB borç batağında...18 Mart 2018
Gençlik 16 Mart'ı unutmadı16 Mart 2018
'İSPARK 1 TL olsun' teklifine AKP'den ret!13 Mart 2018
Berkin’in Hesabını Sorana Dek Mücadeleye Devam11 Mart 2018
Kılıçdaroğlu’ndan İlçe Başkanlarına ve Kumarcı Siyasilere Uyarı 09 Mart 2018
Densiz Lavuk Hakkında Soruşturma08 Mart 2018
Cumhuriyetin Yılmaz Bekçisi Uğurlandı 06 Mart 2018
Tozkoparan Dönüşümle Yağmalanıyor 04 Mart 2018
Meral Akşener'den 2 parti için 'ittifak'a 'yeşil ışık'01 Mart 2018
"Karadeniz'in Efsanesi Hamsi Geri Geldi" 28 Şubat 2018
Aleviler protesto için sokağa çıkacaklar25 Şubat 2018
CHP: Maçka Parkı'nı betona kurban etmeyeceğiz!21 Şubat 2018
Meral Akşener'den, anket açıklaması... 20 Şubat 2018
İstanbul için korkutan deprem ve tsunami uyarısı! 19 Şubat 2018
6. Filo’yu kıble yapanlar katliamla anılıyor: Kanlı Pazar16 Şubat 2018
İşte Kılıçdaroğlu'nun güçlü A Takımı12 Şubat 2018
“AKP diktasına boyun eğmeyeceğiz!”10 Şubat 2018
‘HDP ile Erdoğan anlaşacak’10 Şubat 2018
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan Anıtkabir'e ziyaret10 Şubat 2018
Tekin: Binlerce İnsanın Gazı Ve Suyu Kesildi07 Şubat 2018
İŞTE CHP PM’NİN YENİ YÜZLERİ06 Şubat 2018
“Erdoğan'ı defalarca uyardık, yine kandırıldı”30 Ocak 2018
Atatürk’ün Hangi Koşullarda Cumhuriyet’i Kurduğunu Hepimizin Bilmesi Lazım28 Ocak 2018
Akşener: Mehmetçik üzerine düşeni yapıyor!27 Ocak 2018
TMMOB’dan Erdoğan tarafından hedef gösterilen TTB’ye destek 26 Ocak 2018
Uğur Mumcu anıldı24 Ocak 2018
Rakamlarla AKP22 Ocak 2018
İstanbul'daki skandalı ortaya çıkaran hastane personeli: Yılda 450-500 hamile çocuk geliyor19 Ocak 2018
‘Demokratik ülke demokratik üniversite’ pankartı asan üniversitelilere hapis cezası17 Ocak 2018
Kaftancıoğlu'ndan Erdoğan'a yanıt17 Ocak 2018
Halk TV fitili ateşledi Kaftancıoğlu'na soruşturma açıldı14 Ocak 2018
AKP'li başkandan skandal sözler!13 Ocak 2018
AKP’li grupların silahlı eğitim kamplarına ilişkin görüntüler ortaya çıktı13 Ocak 2018
Artvin’de 5 gündür grevde olan Eti Bakır işçileri: Biz yenilirsek buraya siyanür de gelir12 Ocak 2018
CHP’de kurultay kulisleri: Muharrem İnce genel başkan adayı mı olacak?11 Ocak 2018
Gürsel Tekin: Buradaki insanlar yeraltına mı gidecekler?11 Ocak 2018
Beşiktaş Belediyesi yeni Başkanı belli oldu 11 Ocak 2018
Açık faşizm: ‘Kamu düzenini bozma’ tutuklama kriteri oldu!11 Ocak 2018
AKP, gözünü Patara, Taşdibi ve Fırnaz Koyu’na dikti: İmara açılacaklar!10 Ocak 2018
Beşiktaş Belediyesi hakkında 13 iddia06 Ocak 2018
Meral Akşener’den Abdullah Gül açıklaması03 Ocak 2018
Diyanet: 9 yaşına giren kızla evlenilebilir!03 Ocak 2018
CHP İSTANBUL’DA ‘KADIN’ DEVRİMİ29 Aralık 2017
SON ANKETTE BEKLENEN SONUÇ!26 Aralık 2017
HİLAFET İLAN ETTİ! 26 Aralık 2017
HAZİRAN: 696 sayılı KHK memlekete ihanettir, halk düşmanlığıdır25 Aralık 2017
Politico'dan Akşener sürprizi21 Aralık 2017
MİT TIR'ları davasında savcının talebi belli oldu20 Aralık 2017
Erdoğan'ın anketçisinden flaş açıklama: AKP geriliyor, MHP baraj altı20 Aralık 2017
BEN BEYAZ SARAYLARDA AĞIRLANMADIM, ABD'YE GİDİP İCAZET İSTEMEDİM18 Aralık 2017
Maraş katliamı tanığı: Bize saldırmak için Sivas’tan, Erzurum’dan geldiler18 Aralık 2017
Erdoğan’ı şikayet ettiği için gözaltına alınan Gezi yaralısı: 2 gün boyunca işkence gördüm16 Aralık 2017
Kent yağmasının yeni adı: 5+115 Aralık 2017
Haziran'dan Kudüs açıklaması08 Aralık 2017
“Ben Senin Boynuna Neyi Takacağımı Çok İyi Biliyorum”05 Aralık 2017
CHP'li İnce: IMF’ye borç verecek kadar çalmışlar03 Aralık 2017
HDP, ‘Milletin aklıyla alay ediyorlar’29 Kasım 2017
Yüksel’de 386. gün saldırısı: Eyleme, Devrimci Gençlik Dernekleri de destek verdi29 Kasım 2017
Kılıçdaroğlu, beklenen belgeleri açıkladı!28 Kasım 2017
MHP'de istifalar sürüyor: Belediye başkanı istifa etti24 Kasım 2017
Tekin'den "Aday Olacak Mısınız?" Sorusuna Yanıt Geldi22 Kasım 2017
İKİ BAKANLIK ARASINDA İHTİLAF... 22 Kasım 2017
Kılıçdaroğlu: Demokrasi askıda 21 Kasım 2017
‘Maddi durumu iyi olanlara burs, kötü olanlara kredi’19 Kasım 2017
Bahçeli geleceği AKP’de görüyor15 Kasım 2017
Kılıçdaroğlu: Gazeteciliğe Üç Koldan Saldırı Var04 Kasım 2017
AKP'nin 'parsel parsel' FETÖ'ye peşkeş çektiği yerler26 Ekim 2017
ERDOĞAN'A REKOR ZAM!..26 Ekim 2017
Akşener'den Önce Davrandı25 Ekim 2017
MHP'den toplu istifa haberi 23 Ekim 2017
Prof. Dr. Eyidoğan: Son kalan yeşil alanı nasıl yağmalarız mantığı var23 Ekim 2017
Başkanlardan sonra sıra bakanlara gelecek22 Ekim 2017
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastanesi’nin 1 milyon metrekarelik alanı imara açılıyor22 Ekim 2017
İstanbul’un sayılı yeşil alanlarından Validebağ Korusu’nda sondaj izni!22 Ekim 2017
Semih Özakça'ya tahliye kararı!20 Ekim 2017
Zam yağmuru devam ediyor...20 Ekim 2017
Sosyalizmin ağırlığının olmadığı dünya, nasıl bir dünyadır?19 Ekim 2017
Kılıçdaroğlu'ndan muhtarlar vasıtasıyla iktidara çağrı18 Ekim 2017
Fatih Maçoğlu: İstanbul'da 'Komünist bal' satışına başladık15 Ekim 2017
İşte ‘Büyük Türkiye’ palavrası: Muhtaç sayısı 10 milyona dayandı!15 Ekim 2017
Kılıçdaroğlu: Temelinde barış olan anlayışı yeniden inşa etmeliyiz14 Ekim 2017
Yeni üniversite sınavının ayrıntıları12 Ekim 2017
Behice Boran (Anne) Anıldı08 Ekim 2017
Oktay Etiman Yoldaş Uğurlar Olsun05 Ekim 2017
Muğla’ya Dikilen Yunan Anıtı Törenle Açıldı04 Ekim 2017
Temel Karamollaoğlu: Ak Parti'nin yüzde 60'ı hapse girer03 Ekim 2017
Vatandaş Talep Etmediği Hizmetin Bedelini Ödeyecek03 Ekim 2017
HAZİRAN’dan velilere mektup: Laik ve bilimsel eğitim mücadelesi için bir araya gelelim02 Ekim 2017
Cinsel istismarı ‘şaka’ diyerek geçiştirmişler!02 Ekim 2017
Zam yağmuru geliyor!29 Eylül 2017
AKP'nin adayı bu adam…28 Eylül 2017
Türkiye’de en zenginlerin geliri, en yoksulların gelirini neredeyse 8’e katladı!26 Eylül 2017
Cumhuriyet davasında buruk tahliye!25 Eylül 2017
AKP’liler Makam Yaratıp Faturayı Devlete Ödettiler25 Eylül 2017
Çocuklara Yeni Tanrı Öğretisi!..25 Eylül 2017
İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası kuruldu24 Eylül 2017
İBB Başkanı Kadir Topbaş istifa etti22 Eylül 2017
FETÖ gitti ENSAR geldi18 Eylül 2017
​Yeni Diyanet İşleri Başkanı ve FETÖ İmamı18 Eylül 2017
"Okul İdarelerimiz Kayıt Ücreti Alamaz”16 Eylül 2017
Mall Of İstanbul'un Bulunduğu Arazi Mahkemelik14 Eylül 2017
Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in davası bugün başlıyor14 Eylül 2017
CHP’nin Delegeleri Masa Başında Belirleniyor11 Eylül 2017
AKP ESKİ KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYE BAŞKANI AZİZ YENİAY ,İŞADAMINA RANT SAĞLAMIŞ07 Eylül 2017
CHP'nin 94. Kuruluş Yıldönümünde;Erdoğan'a sert sözler09 Eylül 2017
Topbaş, AKP’lilerin kararlarını CHP’lilerin oylarıyla iptal ediyor09 Eylül 2017
11 Eylül’de Cumhuriyet İçin Silivri’deyiz08 Eylül 2017
Tarihin Utanç Günleri 6-7 EYLÜL06 Eylül 2017
Gericiliğe Kafa Tutan Adam04 Eylül 2017
HAZİRAN’dan 1 Eylül mesajı02 Eylül 2017
Barış Vakfı, Barışı Günü için yazılı açıklama yayımladı01 Eylül 2017
Kılıçdaroğlu: Tutukluluğunuz ilgili yasalara da aykırı01 Eylül 2017
Yeşil Artvin Derneği yalanlara cevap verdi31 Ağustos 2017
Erdoğdu: “ Tayyip Günahkar Bir Kuldur”29 Ağustos 2017
İstanbullular dikkat… Bugün ve gece! 29 Ağustos 2017
Trafik sigortasına zam geliyor28 Ağustos 2017
Enerjide taşeronlaşma oranı yüzde 72,5’a yükseldi26 Ağustos 2017
KESK’ten toplu sözleşme protestosu: Sefalete teslim olmayacağız!23 Ağustos 2017
“Biz Ayder’i Kirlettik, Rezil Ettik”20 Ağustos 2017
Eyidoğan uyarıyor, “Ege her an depreme hazır olmalı”19 Ağustos 2017
'Siyasi kavgayı mahkemede çözmek kadar tehlikelisi yok'19 Ağustos 2017
Bayrampaşa'da yangın: 1 ölü, 10 yaralı19 Ağustos 2017
Beşiktaş’ta neolitik döneme ait kalıntılara rastlandı17 Ağustos 2017
Marmara'da yakında 7'nin üzerinde deprem olacak17 Ağustos 2017
Şaibeli referandum için yeni gelişme16 Ağustos 2017
Uygun adım din devletine…16 Ağustos 2017
Hedefteki CHP’li hakkında soruşturma15 Ağustos 2017
Maçka Şehidini Gözyaşları İle Uğurladı13 Ağustos 2017
Eyidoğan: Fayın doğusunda gerilme arttı08 Ağustos 2017
Süper Kupa'da 'Mustafa Kemal Paşa' dışarıda07 Ağustos 2017
Türkiye’min Sarıklı, Sakallı, Cübbeli Polisi04 Ağustos 2017
Ensar’a var, halka yok04 Ağustos 2017
Valilikten asker uğurlama konvoylarına ilişkin genelge 04 Ağustos 2017
Bu sözleri söyleyen Kadri Gürsel sanık, Hüseyin Gülerce tanık29 Temmuz 2017
9 ay sonra buruk tahliye: 4 arkadaşımızı da Silivri'den alacağız29 Temmuz 2017
Şaşkın Ördek Suya Tersten Dalar25 Temmuz 2017
CHP, " Yapıştı Topbaş’ın Yakasına 24 Temmuz 2017
Erdoğan bir gün öyle, bir gün böyle…24 Temmuz 2017
Aşiyan Parkı kapatıldı, ağaçlar işaretlendi23 Temmuz 2017
MEB’e göre ‘cihat’ İslam’ın temel ibadeti, Alevilik sadece bir yorum22 Temmuz 2017
Zorunlu din dersi dayatmasına boyun eğmedi, kazandı 20 Temmuz 2017
MHP’de toplu istifa! Tam 200 kişi…19 Temmuz 2017 
..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH

www.7-24 ESENLER HABER haber.com - www7-24 esenler esenler.com ESENLER HABER haber esenler esenler haber