SİYASET      EKONOMİ      FİNANS      DÜNYA      SPOR      YAŞAM      GÜNCEL      YEREL      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      BİLİM      EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   
 
Ana Sayfa > GÜNCEL

HAYIR BİTMEDİ!’ SLOGANIYLA 19.30’DA TAKSİM’DE
31 Mayıs 2017
Gezi’nin 4. yılı dolayısıyla saat 19.30’da Taksim’den Gezi Parkı’na yürüyüş düzenlenecek. Taksim Dayanışması, “Hayır bitmedi! Mücadeleye devam!” sloganıyla herkesi Taksim’de olmaya çağırdı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
 HAYIR BİTMEDİ!’ SLOGANIYLA 19.30’DA TAKSİM’DE

Gezi’nin 4. yılı dolayısıyla saat 19.30’da Taksim’den Gezi Parkı’na yürüyüş düzenlenecek. Taksim Dayanışması, “Hayır bitmedi! Mücadeleye devam!” sloganıyla herkesi Taksim’de olmaya çağırdı.

Gezi eylemlerinin yıl dönümünde Evrensel'e konuşan Mücella Yapıcı 'Gezi umuttu. 'Biz ayağa kalkarsak her bir şeyi hallederiz’ umudu' dedi.

Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesine karşı başlayan ve kısa süre içinde ülkede yüzbinlerce kişinin adalet, demokrasi, özgürlük ve barış talebiyle sokağa çıktığı bir harekete dönüşen Gezi Parkı eylemleri, bugün 4 yaşında...
Gezi eylemlerinin yıl dönümünde Evrensel'e konuşan Taksim Dayanışması Sözcüsü Mimar Mücella Yapıcı, “Gezi umuttu. 'Biz ayağa kalkarsak her bir şeyi hallederiz’ umudu” dedikten sonra bu umudun anlamını şu sözlerle açıkladı:
“Birlikte konuşmayı, birbirine bakmayı aynı görüşte olmama koşuluyla ama aynı hedefe yani demokrasiye, barışa, daha insanca bir yaşama doğru birlikte hareket etmeyi bir kere denemiş bir toplum, yıllarda geçse nasıl bir araya gelinir öğrendi artık.”
Yapıcı, iktidar temsilcilerinin Gezi eylemlerini  bugün bile hedefine koymasının nedeninin de, bu “birlikte hareket etme” hali olduğuna dikkat çekti. 


Gezi kent hareketi açısından nereden nereye geldi?
Çok uzun yıllar, 1980’den itibaren AKP, kendi ekonomik politikasını neoliberal çevrede mekanın değiştirilmesi üzerinden kurdu. Mega projeler kapsamında çok da üretime dayanmayan, tüketim kültürünü esas alan, yeni bir ekonomik neoliberal mekanı çok kullandı. Özellikle Gezi’ye kadar kent meseleleri, çevre meseleleri sol siyasi ya da muhalif siyasi arenada çok fazla dikkati çekmiyordu. Hiçbir zaman kent mücadelesi ile emek mücadelesinin o bir aradalığına bakan yoktu. İstanbul dışında yükselen çok önemli çevre ve ekoloji mücadeleleri vardı ama yine kentsel mekana dair mücadeleler sadece kentsel dönüşüm alanlarında, mahallelerdeki hak talepleriyle sınırlı kalmıştı. Onun dışındaki mücadeleler ise köprü, orman, su havzaları gibi daha çok meslek odalarının üzerinden yürüyordu. Partiler bile bunları pek programına almıyordu. Ama Gezi’de ilk defa şöyle bir şey oldu, kent halkı ilk defa bütün sıkışmışlıkları da düşünerek şunun farkına vardı; kendi mülkiyetiyle ilgili olmaya. Herkesin ama hiç kimsenin olmayan bir park alanı savunuldu ve onu diğer hak talepleriyle birleştirebildi. Bu bence kent mücadelesinin doğru politize olması için çok önemli bir adım. Yani kentin sahiplerinin kent mücadelesine katılması. Mücadele yine söz konusuydu ama yaygın bir biçimde değil. Mücadeleden ziyade bakış yoktu. Fakat Gezi direnişinden sonra birden baktık ki, park forumlarını falan düşündüğümüzde neredeyse herkesin bir üçüncü gözü çıktı. Sadece siyasetlerin değil, halkın da. Halk başka bir gözle yaşama ve yaşam alanlarına bakmaya başladı. Mesela Kabataş. Eskiden biz Şehir Planlamacıları Odası olarak dava açıyorduk duyulmuyordu bile. Ama şimdi Kabataş ile ilgilenen koca bir kent savunması var. Tüm bunlar gerçekten Gezi’nin bize bıraktıkları. Çevre mücadelelerinin tarihi çok eskidir fakat bunun kentle birleşip Türkiye coğrafyasının sadece kırsal alanda değil coğrafyanın ekolojisini, çevresini, kent ekolojisini de içine alan bir perspektifle bakıp bunlar için birlikte mücadele etme fikri Gezi’den sonra çok güzel serpildi. Fikir orada doğdu demeyelim ama bunların serpilmesinde Gezi’nin çok büyük faydası oldu diyelim. 
Peki bu mücadele yeterli seviyeye geldi mi?
Mücadele ne kadar yeterli seviyeye de gelse sizin mücadele edeceğiniz koşullar çok kötüleşiyor. Mesela hukukla mücadele imkanı yok denilecek seviyede; çünkü hukuk değişti. Yani kentler ve kent ekolojisi açısından son derece korkunç, elverişsiz bir ortamdan geçiyoruz. “Terör” diye çıkan KHK’leri şöyle bir açıp baktığınızda bir kesimde hak ihlalleri ve işten çıkarmalar varsa çok büyük bir kısmında da çevre konularında Türkiye Anayasası’nda ya da kanunlarında ne kadar koruyucu madde varsa onların yok edildiğini görüyorsunuz. En son bir KHK çıktı mesela kentlerdeki bütün donat alanlarını yarı yarıya azalttı. Bunu KHK ile yapıyor.

‘KENDİ HAFIZALARINI YARATMAK İSTİYORLAR’

AKP ne yapmak istiyor?
AKP’nin değil sadece, neoliberal kapitalizmin yeni siyaseti, mekan üzerinden kendini yenileyip açıklarını kapatmak. Çünkü artık yatırım, sanat üzerinden yapılmıyor. Meselesi mekan, enerji politikaları, inşaat politikaları ve de finans politikaları. Özellikle finans ve inşaat çok iş çekiyor. Bir de kara para aklandığını falan düşünün. Aslında Başkanlık meselesi bile oraya varıyor. Yani ‘bürokrasi ile uğraşmayalım derken aslında burada sermaye için dümdüz bir alan yaratalım kimse sesini çıkaramasın yabancı sermayeyi buraya çağırdığımızda ona olağanüstü bürokratik imkanlar sunalım ki bu işi yapabilelim.’ Yani bir kamulaştırma yasası yüz kere değişir mi? Sadece Türkiye’de de değil az gelişmiş ülkelerde ya da gelişmekte olan ülkelerde de böyle. Ama sonuçta bu artık sınırına geldi. Çünkü artık ekoloji de tahammül edemiyor, dünyadaki iklim değişiklikleri de buna tahammül edemiyor. Yavaş yavaş çok sıkışan bir sistem var, herhalde bu noktadan sonra Gezi’nin arkasındaki itiraza baktığımızda bütün bunların yarattığı politikalar var. 
Dünyada Gezi gibi bir örnek var mı?
Occupy NewYork da buna örnek. Baktığınızda dünya halklarında gidişata karşı, bu kapitalist neoliberal politikalara karşı bir isyan ve itiraz var. Yani emek hareketi refah toplumunda verilmiş grev hakkını dahi kullanamıyor. Örgütsüz bir emek var. İş yerlerinde örgütlenmesini yapamamış, hizmet sektöründen, marjinal sektörden geçinen, inanılmaz borçlandırılan, borç yüzünden de kımıldayamayan, biat eden bir toplum var. Bu biat kültürü de zaten kapitalizmin işine yarayan bir şey. Akıllı uslu bir toplum. Gezi’de işte tam da buna çok yüksek, renkli, neşeli bir sesle “hayır” denildi.
İktidarın, Taksim’i ve Gezi Parkı’nı değiştirmekteki ısrarı nedendir sizce?
Kentsel eksende baktığımızda şunu da söylemek gerekir, niçin Taksim parkı, niçin bu kadar çok değiştirmek gerekir bir takım yerleri ısrarla camiden başlayarak? Çünkü bu sistemler özellikle zorbalıkla yürütülen sistemler, dünyada mekanları değiştirirler. Bizim bir lafımız vardır: Biz mekanları  yaratırız, mekanlar da bizi. Hatta bu laf Churchill’in, ‘Biz kentleri  yaratırız kentler de bizi yaratır’ sözüdür. Şimdi ne yapmaya çalışıyor? Mekan politik bir alan bunu hep beraber öğrendik çok şükür. Tabii ki özellikle bir takım hafıza değeri olan, simgesel değeri olan bir takım yerleri yok edip, kendi değerlerini oralara yüklemeye çalışıyor. Taksim’e baktığınızda çok büyük bir emek ve demokrasi meydanı. 1 Mayıs’ların 15-16 Haziran’ların, bir yandan biat kültüründen uzaklaşmaya çalışan bir cumhuriyet demokrasisi diyelim şimdilik onun getirdiği kentsel düzenleme var. Bir yandan orada kendileri açısından 31 Mart Vakası’nın simgesi olan bir kışla var. Bütün bu mekanı yok ederek, kendi mekânsal simgelerini yaratmanın mücadelesini sürdürüyorlar şu anda. Onun için Taksim. Bu böyle olunca ya bir anda çöker gider, yok edersiniz; yahut da sabırlıdır kapitalist sistem kendini her şekilde, her biçimde değiştirmeyi becerebiliyor. Ya da ne yapar? Çöküntüye uğratır. Mesela Atatürk Kültür Merkezi şu anda yok edilmek üzere çöküntüye bırakıldı. Şu anda Gezi Parkı’na da onu yapıyorlar. Yavaş yavaş bakıyorsunuz ağaçlar kuruyor. Anıtlar Kurulu’nun bile kaç tane kararı var ‘Gezi Parkı’ndaki ağaçların neden kuruduklarına bakın. Buna önlem alın’ diye. O kafasının bir yerinde orayı çökertiyor ya da kriminalize ediyor. Ne diyor? ‘Burada fuhuş var’ diyor. Bunu nerede yaptı? Bunu Tarlabaşı’nda yaptı. Ta 1980’lerden beri önce yolu geçirdi aşağı, Tarlabaşı’nı çökertti sonra onu, polis karakolu orada olmasına rağmen kriminalize etti. Şöyle dedi böyle dedi sonra bu dönüşüm projelerini oraya yapmaya başladı. Bunu da meşrulaştırmaya ikna etti. Şimdi yapılan o. İşte kendi anlayışlarıyla orayı kent hafızasından biraz silip başka bir hafıza yükleyerek unutturmaya çalışacaklar.

‘HAKSIZLIĞA KARŞI GELME KÜLTÜRÜMÜZ VAR’

Gezi eylemleri toplumsal muhalefet açısından ne anlam ifade ediyordu?
Siyasi bir analist değilim. Sadece bunun kent kısmıyla, dayanışmayla ilgiliyim ve de bunun yaşayanıyım. O açıdan baktığım zaman, kendimi okumuş yazmış bir yurttaş olarak görüyorum. Şöyle düşünüyorum: Bir kere bizim toplumumuzda çok ciddi itirazını belirtme kültürü vardır. Bunun yolları da vardır ama kitlesel olarak ortalığa çıkmak, emek hareketinin dışında herkesin, kadınların, LGBTİ’lerin, gençlerin kendi itirazını kuşanıp bir araya gelip de bir parkta oturup da ‘burayı da sana yaptırmayacağız’ dediği bir şey çok yoktu yakın tarihimde. Epey de şey gördüm yani. Burada halkı harekete geçiren unsurlara bakmak lazım. Bir kere Gezi, çok kendiliğinden bir hareketti. 2012’de Taksim Dayanışması kuruldu. Proje ilan edildiğinden beri bu işle uğraşan sadece biz değildik. Halk nöbet tutuyordu, 100 bin tane ıslak imza, şunlar bunlar. Bu kadar bütün bu işin içinde olan bizlerin bile anlayamayacağı bir şey oldu. Tahmin edilecek şey değildi. Ama şöyle bir şey var; bir kere bizim halkımızda hakikaten kadim bir kültür var, haksızlığa karşı gelmek diye. Bakmayın siz şimdi biat eder filan falan diye. Bir bam teli vardır, hani gırtlağa gelme hali var. Ne kadar da olsa haksızlığa isyan etme kültürü olan bir toplum. Bu kadar haklı, bu kadar barış içinde, bu kadar da sade ağaç koruyorlar. Buna rağmen iktidarın bu kadar şiddetle karşılık vermesini halkın o adalet duygusu kabul etmedi. Bir de onu kriminalize etmek ister gibi üstüne üstüne gidilmesi, Ethem’in öldürülmesi, göz önünde ölümlerin meydana gelmesi, çocukların gözlerinin çıkarılması, çadırda oturan çocukların üzerine o gaz fişeklerinin atılmasıyla çadırların yanması, Beşiktaş’ta evlerin içine atılması. Yani ya ne oluyorsunuz ne istiyor ki bu insanlar?Halk ilk defa bir medyanın yok olduğunu fark etti işte o penguen medya dediğimiz. Ondan sonra ‘Allah Allah biz buradayız medya penguen gösteriyor o zaman Güneydoğu’da neler oluyordu da bizim haberimiz yok. Ya kardeşim kusura bakma biz de sizi duymamışız gibi’ şeyler yaşandı.

‘BİR ARAYA GELMEYİ ÖĞRENDİK’

Gezi Parkı’ndaki çadır direnişinde kollektif bir yaşam kültürünü gördük....
Her şeyin paylaşıldığı, ihtiyacı olmayanın bıraktığı, ihtiyacı olanın aldığı oradaki; sokak çocuklarının, evsiz yurtsuz çocukların kendine ev, anne, baba, ağabey, abla edindiği muhteşem bir şeydi. Halktı bu. Bu açılardan güzel ama çok acılarımız oldu. 8 tane çocuğumuzu kaybettik. 32 kişi gözünü kaybetti. Binlercesi yaralandı. Gezi umuttu, ‘biz ayağa kalkarsak her bir şeyi hallederiz’ umudu. Sonrasında bu umut ete kemiğe de büründü siyasal olarak 7 Haziran seçimlerinde. Ama sonra mevcut siyasal ortam, mevcut siyasal partiler halkın karşısına bir umut derleyip toplayıp çıkamadıkları için de büyük bir de umutsuzluğa, hayal kırıklığına neden oldu. İktidar bunu yok etmek için bütün olayı kriminalize etmeye çalışıyor. Yaptıkları budur mesela Kabataş örneği, Camiye girdiler de şunu yaptılar bunu yaptılar örneği. Dün başka türlüsünü bugün başka türlüsünü suçmuş gibi göstermeye çalışıyor. Birlikte konuşmayı, birbirine bakmayı aynı görüşte olmama koşuluyla ama aynı hedefe yani demokrasiye, barışa, daha insanca bir yaşama doğru birlikte hareket etmeyi bir kere denemiş bir toplum, yıllarda geçse nasıl bir araya gelinir öğrendi artık. Bu yeterli mi, değil mi onu bilemiyorum. Ama zaten ürküten de bu. Komik tarafı da şu ki, bu ruh halkı meydanlara çağıran o güzelim karşı durma halini, iktidar bizatihi 15 Temmuz’da kendisi kullandı.

‘GEZİ GENÇLİĞİ ŞİDDETTEN UZAK DURDU’

Erdoğan geçtiğimiz günlerde ‘15 Temmuz’da sokağa çıkanlar Gezi Parkı gençleri değildi’ dedi. Bu söylemi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Cumhurbaşkanı’nın zor bir yanı var. Aslında henüz tam da yürürlüğe girmemiş bir anayasamız var. O anayasanın 14. maddesinde biri diyor ki, “Cumhurbaşkanı, yürütmenin başıdır, başı olduğu içinde partili olabilir. Başbakan yok artık. Yürütme direkt Cumhurbaşkanı’na bağlı.” Ama aynı maddenin hemen ikinci paragrafında diyor ki, “Cumhurbaşkanı aynı zamanda devletin ve milletin bütünlüğünü temsil eder.” Şimdi buyur bakalım. Sayın Recep Tayyip Erdoğan ikisini birden şu anda yürütüyor. Bence o lafı parti başkanı kimliğiyle söylemiştir. Çünkü devletin ve milletin bütünlüğünü temsil eden bir kişi referandum sonucuna göre ülkenin yüzde 50’sini temsil eden kitlenin tamamını vatan haini diye suçlayamaz. Bu nefret suçu olur. Ama partili olarak söyleyebilir. Yani bu politik bir laftır. Yine de ben Türkiye’de sorumluluğu almış bir parti başkanının da bunu söylemesini doğru bulmam doğrusu. Bir de çok ilginç; demek ki not tutmuş “Gezi’de olanlar burada var mıydı? Burada olanlar Gezi’de var mıydı?” diye. Ama şu var biz daha böyle şiddete yakın şeylerden Gezi gençliğinin uzak durduğunu biliyoruz. Bunun farkında olduğu için öyle de bir tanımlama yapmış olabilir. Onu Erdoğan’a sormak lazım. Ama bu görevi icabı doğru bir ayrım değil.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GÜNCEL Haberleri

Başlık Tarih
 
Erdoğan’ı şikayet ettiği için gözaltına alınan Gezi yaralısı: 2 gün boyunca işkence gördüm16 Aralık 2017
Kent yağmasının yeni adı: 5+115 Aralık 2017
Haziran'dan Kudüs açıklaması08 Aralık 2017
“Ben Senin Boynuna Neyi Takacağımı Çok İyi Biliyorum”05 Aralık 2017
CHP'li İnce: IMF’ye borç verecek kadar çalmışlar03 Aralık 2017
HDP, ‘Milletin aklıyla alay ediyorlar’29 Kasım 2017
Yüksel’de 386. gün saldırısı: Eyleme, Devrimci Gençlik Dernekleri de destek verdi29 Kasım 2017
Kılıçdaroğlu, beklenen belgeleri açıkladı!28 Kasım 2017
MHP'de istifalar sürüyor: Belediye başkanı istifa etti24 Kasım 2017
Tekin'den "Aday Olacak Mısınız?" Sorusuna Yanıt Geldi22 Kasım 2017
İKİ BAKANLIK ARASINDA İHTİLAF... 22 Kasım 2017
Kılıçdaroğlu: Demokrasi askıda 21 Kasım 2017
‘Maddi durumu iyi olanlara burs, kötü olanlara kredi’19 Kasım 2017
Bahçeli geleceği AKP’de görüyor15 Kasım 2017
Kılıçdaroğlu: Gazeteciliğe Üç Koldan Saldırı Var04 Kasım 2017
AKP'nin 'parsel parsel' FETÖ'ye peşkeş çektiği yerler26 Ekim 2017
ERDOĞAN'A REKOR ZAM!..26 Ekim 2017
Akşener'den Önce Davrandı25 Ekim 2017
MHP'den toplu istifa haberi 23 Ekim 2017
Prof. Dr. Eyidoğan: Son kalan yeşil alanı nasıl yağmalarız mantığı var23 Ekim 2017
Başkanlardan sonra sıra bakanlara gelecek22 Ekim 2017
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastanesi’nin 1 milyon metrekarelik alanı imara açılıyor22 Ekim 2017
İstanbul’un sayılı yeşil alanlarından Validebağ Korusu’nda sondaj izni!22 Ekim 2017
Semih Özakça'ya tahliye kararı!20 Ekim 2017
Zam yağmuru devam ediyor...20 Ekim 2017
Sosyalizmin ağırlığının olmadığı dünya, nasıl bir dünyadır?19 Ekim 2017
Kılıçdaroğlu'ndan muhtarlar vasıtasıyla iktidara çağrı18 Ekim 2017
Fatih Maçoğlu: İstanbul'da 'Komünist bal' satışına başladık15 Ekim 2017
İşte ‘Büyük Türkiye’ palavrası: Muhtaç sayısı 10 milyona dayandı!15 Ekim 2017
Kılıçdaroğlu: Temelinde barış olan anlayışı yeniden inşa etmeliyiz14 Ekim 2017
Yeni üniversite sınavının ayrıntıları12 Ekim 2017
Behice Boran (Anne) Anıldı08 Ekim 2017
Oktay Etiman Yoldaş Uğurlar Olsun05 Ekim 2017
Muğla’ya Dikilen Yunan Anıtı Törenle Açıldı04 Ekim 2017
Temel Karamollaoğlu: Ak Parti'nin yüzde 60'ı hapse girer03 Ekim 2017
Vatandaş Talep Etmediği Hizmetin Bedelini Ödeyecek03 Ekim 2017
HAZİRAN’dan velilere mektup: Laik ve bilimsel eğitim mücadelesi için bir araya gelelim02 Ekim 2017
Cinsel istismarı ‘şaka’ diyerek geçiştirmişler!02 Ekim 2017
Zam yağmuru geliyor!29 Eylül 2017
AKP'nin adayı bu adam…28 Eylül 2017
Türkiye’de en zenginlerin geliri, en yoksulların gelirini neredeyse 8’e katladı!26 Eylül 2017
Cumhuriyet davasında buruk tahliye!25 Eylül 2017
AKP’liler Makam Yaratıp Faturayı Devlete Ödettiler25 Eylül 2017
Çocuklara Yeni Tanrı Öğretisi!..25 Eylül 2017
İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası kuruldu24 Eylül 2017
İBB Başkanı Kadir Topbaş istifa etti22 Eylül 2017
FETÖ gitti ENSAR geldi18 Eylül 2017
​Yeni Diyanet İşleri Başkanı ve FETÖ İmamı18 Eylül 2017
"Okul İdarelerimiz Kayıt Ücreti Alamaz”16 Eylül 2017
Mall Of İstanbul'un Bulunduğu Arazi Mahkemelik14 Eylül 2017
Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in davası bugün başlıyor14 Eylül 2017
CHP’nin Delegeleri Masa Başında Belirleniyor11 Eylül 2017
AKP ESKİ KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYE BAŞKANI AZİZ YENİAY ,İŞADAMINA RANT SAĞLAMIŞ07 Eylül 2017
CHP'nin 94. Kuruluş Yıldönümünde;Erdoğan'a sert sözler09 Eylül 2017
Topbaş, AKP’lilerin kararlarını CHP’lilerin oylarıyla iptal ediyor09 Eylül 2017
11 Eylül’de Cumhuriyet İçin Silivri’deyiz08 Eylül 2017
Tarihin Utanç Günleri 6-7 EYLÜL06 Eylül 2017
Gericiliğe Kafa Tutan Adam04 Eylül 2017
HAZİRAN’dan 1 Eylül mesajı02 Eylül 2017
Barış Vakfı, Barışı Günü için yazılı açıklama yayımladı01 Eylül 2017
Kılıçdaroğlu: Tutukluluğunuz ilgili yasalara da aykırı01 Eylül 2017
Yeşil Artvin Derneği yalanlara cevap verdi31 Ağustos 2017
Erdoğdu: “ Tayyip Günahkar Bir Kuldur”29 Ağustos 2017
İstanbullular dikkat… Bugün ve gece! 29 Ağustos 2017
Trafik sigortasına zam geliyor28 Ağustos 2017
Enerjide taşeronlaşma oranı yüzde 72,5’a yükseldi26 Ağustos 2017
KESK’ten toplu sözleşme protestosu: Sefalete teslim olmayacağız!23 Ağustos 2017
“Biz Ayder’i Kirlettik, Rezil Ettik”20 Ağustos 2017
Eyidoğan uyarıyor, “Ege her an depreme hazır olmalı”19 Ağustos 2017
'Siyasi kavgayı mahkemede çözmek kadar tehlikelisi yok'19 Ağustos 2017
Bayrampaşa'da yangın: 1 ölü, 10 yaralı19 Ağustos 2017
Beşiktaş’ta neolitik döneme ait kalıntılara rastlandı17 Ağustos 2017
Marmara'da yakında 7'nin üzerinde deprem olacak17 Ağustos 2017
Şaibeli referandum için yeni gelişme16 Ağustos 2017
Uygun adım din devletine…16 Ağustos 2017
Hedefteki CHP’li hakkında soruşturma15 Ağustos 2017
Maçka Şehidini Gözyaşları İle Uğurladı13 Ağustos 2017
Eyidoğan: Fayın doğusunda gerilme arttı08 Ağustos 2017
Süper Kupa'da 'Mustafa Kemal Paşa' dışarıda07 Ağustos 2017
Türkiye’min Sarıklı, Sakallı, Cübbeli Polisi04 Ağustos 2017
Ensar’a var, halka yok04 Ağustos 2017
Valilikten asker uğurlama konvoylarına ilişkin genelge 04 Ağustos 2017
Bu sözleri söyleyen Kadri Gürsel sanık, Hüseyin Gülerce tanık29 Temmuz 2017
9 ay sonra buruk tahliye: 4 arkadaşımızı da Silivri'den alacağız29 Temmuz 2017
Şaşkın Ördek Suya Tersten Dalar25 Temmuz 2017
CHP, " Yapıştı Topbaş’ın Yakasına 24 Temmuz 2017
Erdoğan bir gün öyle, bir gün böyle…24 Temmuz 2017
Aşiyan Parkı kapatıldı, ağaçlar işaretlendi23 Temmuz 2017
MEB’e göre ‘cihat’ İslam’ın temel ibadeti, Alevilik sadece bir yorum22 Temmuz 2017
Zorunlu din dersi dayatmasına boyun eğmedi, kazandı 20 Temmuz 2017
MHP’de toplu istifa! Tam 200 kişi…19 Temmuz 2017
Örgütlü cehalet örgütlü faşizme evrildi17 Temmuz 2017
Kılıçdaroğlu’ndan, Meclis’te Tarihi Konuşma15 Temmuz 2017
Akşener: şiddetle kınıyorum 14 Temmuz 2017
CHP İSPARK Yolsuzluğunu deşifre etti14 Temmuz 2017
Bugün Ethem’in doğum günü…11 Temmuz 2017
Adalet Yürüyüşü’nde yirmi dördüncü gün08 Temmuz 2017
Aziz Nesin hâlâ uyarıyor: ‘Türkiye uyanmalı!’06 Temmuz 2017
Taşyapı'ya Mahkeme Freni05 Temmuz 2017
Açlık grevinde 119. gün: Nuriye ve Semih artık yürüyemiyor!05 Temmuz 2017
'Allah adaleti emreder'01 Temmuz 2017
Buluş Yapanların Taşeronu Olmaya Devam01 Temmuz 2017
Yap-İşlet- Seyret’01 Temmuz 2017
AKP’nin ‘Kerbela’ Zulmü27 Haziran 2017
PTT elden mi çıkıyor?27 Haziran 2017
Enis Berberoğlu cezaevinden çıkarak cenazeye katıldı23 Haziran 2017
Çayeli'nde, Faşistler 'Adalet' Yürüyüşüne Saldırdı22 Haziran 2017
Yaramazlığa Devam’: Kazım Koyuncu 22 Haziran 2017
Adalet halkın ekmeğidir işçinin geleceğidir21 Haziran 2017
Adalet yürüyüşüne destek büyüyor19 Haziran 2017
“Vallahi Benim Karavanda Altın Klozet Yok”18 Haziran 2017
Erdoğan'a ikinci kaçak saray17 Haziran 2017
Seninde Adalete İhtiyacın Olacak…16 Haziran 2017
Terör Bitecek" Dediler; Terör Başladı13 Haziran 2017
İMO Başkanı Gökçe: Deprem toplanma alanlarını yok ettiler13 Haziran 2017
Ege Denizi'nde şiddetli deprem: '99'dan bu yana değişen ne?'12 Haziran 2017
AKP'li Şamil Tayyar isyan etti 'FETÖ ile mücadele edilmiyor'10 Haziran 2017
MECLİS ACİLEN UYUŞTURUCU SORUNUNU GÜNDEME ALMALI 10 Haziran 2017
Üniversiteye büyük saldırı07 Haziran 2017
ÇHD üyesi avukat Ebru Timtik gözaltına alındı05 Haziran 2017
Hayatın Sesi çalışanları: Davalar bize boyun eğdiremez30 Mayıs 2017
CHP’den Fikri Sağlar’a Kınama 26 Mayıs 2017
Gülmen ve Özakça tutuklandı24 Mayıs 2017
Görmez'in,FETÖ liderine gönderdiği mektup22 Mayıs 2017
Yıldız Kampüsü Resmen Boşaltılıyor22 Mayıs 2017
'Bahçeli Artık AKP'nin Yardımcı Eş Başkanıdır' 18 Mayıs 2017
Türkiye'de Vatandaş Borç Batağında 18 Mayıs 2017
Kılıçdaroğlu: Siz Ne Biçim Hakimsiniz?16 Mayıs 2017
Koltuk Değneği; “Erdoğan Yalnız Değildir”16 Mayıs 2017
Zübeyde Hanım'a yapılan çirkin15 Mayıs 2017
Dikkat! SGK için son 16 gün15 Mayıs 2017
Milyonlarca işçiyi etkiyecek yeni sistem15 Mayıs 2017
İstanbul’u Bekleyen Tehlike…14 Mayıs 2017
Kılıçdaroğlu, Anneleri Baş Tacı14 Mayıs 2017
TKP, Bu düzen değişmeli 14 Mayıs 2017
“Bu Ülkede Sandığımdan Daha Çok Hain Var”09 Mayıs 2017
Fransa Faşizme Onay Vermedi07 Mayıs 2017
Devrimci Hareket: Soluğun notalaştığı bir pratik; Fatsa…05 Mayıs 2017
1 Mayıs 1977'de öldürülenler Taksim'de anıldı30 Nisan 2017
‘YSK kararına karışamam’ diyen Danıştay, 2005’te YSK kararını iptal etmiş!29 Nisan 2017
1 Mayıs “Hayır’ını al da gel”27 Nisan 2017
‘AKP il ve ilçe yöneticisi 800 kişi hakim olarak atandı’27 Nisan 2017
Türkiye iş cinayetlerinde dünyada 3’üncü, Avrupa’da 1’inci sırada27 Nisan 2017
Albatros Parkı'nın kime satıldığı ortaya çıktı: 27 Nisan 2017
CHP, AİHM’e gidiyor 26 Nisan 2017
Ölen yurttaşa bile oy kullandırılmış!26 Nisan 2017
Cihaner: Türkiye artık hukuk devleti değil26 Nisan 2017
AKP’lilerin Gözü Selimiye Kışla’sında 26 Nisan 2017
38 “Hayır” aktivisti gözaltına alındı19 Nisan 2017
Kılıçdaroğlu, sokak eylemlerini destekliyor19 Nisan 2017
HDP de 'iptal' için başvurdu19 Nisan 2017
Tezcan: Referandum iptal edilmeli17 Nisan 2017
‘Kılıçdaroğlu 15 Temmuz gecesi neredeydi?’ diyen Yıldırım, o gece Ilgaz Tüneli’nde saklanmıştı11 Nisan 2017
“Her halükarda biz kazanmalıyız”08 Nisan 2017
"Türkiye’nin eyaletlere bölünme tehlikesi var"03 Nisan 2017
Çocuk İstismarcılarına Kıyak: Ensar Vakfı İle MEB’den Ortak Etkinlik30 Mart 2017
Sen Nasıl Bir Müslümansın? (AKP’li Düzce Belediye Başkanı)27 Mart 2017
Su kıtlığı 600 milyon çocuğu etkileyecek22 Mart 2017
Bam telimiz koptu…21 Mart 2017
Barzani AKP’den Yüz Buldu Kerkük'e Bayrağını Çekti 20 Mart 2017
Erdoğan,‘Emevi’de namaz’ kılamadı, Bırakın Ayasofya’da Kılsın 20 Mart 2017
'FETÖ'nün İstanbul imamı Topbaş mı?'17 Mart 2017
MHP'liler İnadına “HAYIR” Diyor!16 Mart 2017
Koray Aydın, '100'den fazla AKP'li vekil HAYIR diyecek'16 Mart 2017
İstanbulluların Sana Güveni Var Ama Sen Ne Yaptın “Kadir Abı”12 Mart 2017
“Kadir Topbaş’a yurt dışı çıkış yasağı konulmalıdır”12 Mart 2017
Önder Babat yoldaşları tarafından anıldı: Hep aynı inatla buradayız!03 Mart 2017
Türkiye'nin borcu yüzde 350 arttı03 Mart 2017
28 Şubat'ın mağdurlarından “Hayır” 27 Şubat 2017
Antikapitalistler platformu, "HAYIR!27 Şubat 2017
Deniz Baykal'dan sert sözler24 Şubat 2017
CHP’li Böke’ye ölüm tehdidi22 Şubat 2017
Uyanık Mehmet Cengiz’in yeni rantiyesi15 Şubat 2017
YSK, “sandık başında 10 parti görevli” 15 Şubat 2017
Asker anası Peker’e REST Çekti...12 Şubat 2017
Akademisyenlere keyfi ihraç: AKP'li yazarlar dahi isyan etti08 Şubat 2017
CHP’li Tanrıkulu’nun 2 yıl hapsi isteniyor07 Şubat 2017
Varlık Fonu’na devredilen PTT’ye 2 bin 500 personel alınacak 07 Şubat 2017
II. Abdülhamit'in 'evet'çi Torunu Çok Şey istiyor02 Şubat 2017
Çanakkale'de 'Hayır' çalışması yapan TKP'liler gözaltına alındı27 Ocak 2017
Roboskili ailelerin sesi: Barış için ‘Hayır’ 26 Ocak 2017
Koltuk değneği konuştu: ‘Evet’ demekte kararlıyız22 Ocak 2017
Kadıköy’de DİKTATÖRLÜĞE HAYIR22 Ocak 2017
CHP'nin referandum planı 21 Ocak 2017
Mahalli'ye tahliye20 Ocak 2017
Reina katliamcısı yakalandı17 Ocak 2017
Keşan’da maden ocağında göçük: 1 işçi yaşamını yitirdi16 Ocak 2017
AKP'li Metin Külünk: 200 yılın hesabını soracağız13 Ocak 2017
"Teröristleri bırakmamızı Hükümet istedi"11 Ocak 2017
MİT TIR’ları davasında şok mütalaa11 Ocak 2017
Türkiye Oylanıyor Kritik Gün!09 Ocak 2017
İzmir’den" Hükümet İstifa" Sloganları Yükseldi06 Ocak 2017
Kılıçdaroğlu: Anayasa Teklifini Geri Çekin03 Ocak 2017
Tek Adam Rejimi, Diktatörlük Getirir30 Aralık 2016
Metal işçileri 26 fabrikada greve gidiyor28 Aralık 2016
Nasrallah: Halep zaferi Esad’ı devirme umutlarını sona erdirdi23 Aralık 2016
CHP’li Yılmaz: Türkiye ilk defa Esad ile çalışacağını açıkça ortaya koymuş oldu23 Aralık 2016
Yine Kuran kursu yine çocuk istismarı!21 Aralık 2016
Ali Tatar ölümünün 7'inci yılında anıldı 19 Aralık 2016
Erdem,”Reisiniz atarlı, sermayeniz katarlı” 16 Aralık 2016
Cengiz'e “Müze'lik" kıyak talan ve yalan14 Aralık 2016
Birileri Bu Bidon Kafalıya Hesap Sorsun13 Aralık 2016
Mavi Marmara Davası’nda 20 milyon dolarlık “sus payı”10 Aralık 2016
Sarp Kuray tahliye edildi28 Kasım 2016
“Bu mektup neyin belgesidir? Rüşvetin belgesidir” 27 Kasım 2016
Yoldaş Castro Hayatını Kaybetti26 Kasım 2016
Tetikci “AKİT” Dün Ahmet Taner Kışlalı Bugün İse…21 Kasım 2016
Kadınlar çocuk istismarında cezasızlığa karşı ayağa kalktı!18 Kasım 2016
Beş gençten biri işsiz17 Kasım 2016
CHP’den Vatan Severlere Flaş Çağrı07 Kasım 2016
“UYARIYORUZ ARTIK YETER !”06 Kasım 2016
2 Kasım 1918: İttihat ve Terakki Cemiyeti liderleri ülke dışına kaçtı02 Kasım 2016
Erdoğan, basının düşmanı02 Kasım 2016
Eğitim-Sen'den Beyazıt'ta eylem çağrısı02 Kasım 2016
Cumhuriyet gazetesine operasyon31 Ekim 2016
CHP Hazinedar'a karşı harekete geçti 13 Ekim 2016
"AKP’nin tek derdi var, kendi içindeki FETÖ’cüleri himaye etmek"05 Ekim 2016
Bazı CHP’liler Ayağa Kalkmadı, Deniz Baykal Salonu Terk Etti03 Ekim 2016
'Herkes için adalet istiyoruz'03 Ekim 2016
Hastanelerin bir bölümü kaçak30 Eylül 2016
CHP'li Ağbaba: MHP'liler AKPnin yedek partisi olabilir miyiz derdinde22 Eylül 2016
Kurşun Askerden Kadir Ağabeylerine suç duyurusu21 Eylül 2016
"Camide Komünist Manifesto'yu Arapça okurum"17 Eylül 2016
SGK'lılar, İş Yeri Açarak ya da Ek İş Yaparak Yüksek Maaş Alabilecek!15 Eylül 2016
Bal Tutan Topbaş Gibi Parmağını Yalar08 Eylül 2016
Şehit kardeşinin cenazesinde Erdoğan'ı eleştiren yarbaya ihraç02 Eylül 2016
Erdoğan'ın ''huzurunda'' adli yıl açılışı01 Eylül 2016
Trabzon'da,Hasan Ali Yücel'in ismini sildiler31 Ağustos 2016
Cevahir Alışverişte İntihar25 Ağustos 2016
“Meclis'te FETÖ ile bağlantılı milletvekilleri var”19 Ağustos 2016
Prof.Dr. Eyidoğan: 20 kattan yüksek binaların deprem yönetmeliği yok17 Ağustos 2016
‘Haydarpaşa Garı, acaba kimlerin ağzını sulandırıyor?’14 Ağustos 2016
Geçmiş olsun be üstat12 Ağustos 2016
St. Petersburg'da tarihi zirve09 Ağustos 2016
Gelin Yenikapı’dan Demokrasi Çıkarın06 Ağustos 2016
“Osmanlı’da vatandaş yoktu, herkes kuldu” 04 Ağustos 2016
“CHP de varsa içine sızmış bu habis urdan kurtulmalı”04 Ağustos 2016
"Önemli silahlarımız kayıp"04 Ağustos 2016
Kılıçdaroğlu'ndan 'cemaat' uyarıları...02 Ağustos 2016
Gülerce, sütten çıkmış “AK” kaşık01 Ağustos 2016
Tehdidi bırak, bu 20 soruya yanıt ver!27 Temmuz 2016
“Ne oldu? iki ayyaş diyordunuz”27 Temmuz 2016
Yandaş Oldu Ama Vatandaş Olamayan Nazlı Gözaltında26 Temmuz 2016
Hüseyin Avni Mutlu gözaltına alındı26 Temmuz 2016
ABD', Gülen'e en yakın isimlerden ikisini Beyaz Saray'da ağırladı25 Temmuz 2016
Yüksek yargıya kupon arazi kıyağı09 Temmuz 2016
Rant işbirliği08 Temmuz 2016
PYD lideri Müslim: "Erdoğan’ı Lahey’de yargılatacak belgeler Rusya’nın elinde"07 Temmuz 2016
Nuhoğlu,” imar değişikliğine itiraz edeceğiz”06 Temmuz 2016
Ülkemiz sahipsiz, Mavi Marmara’da sahipsiz...04 Temmuz 2016

..
Üye Paneli
E-mail
Şifre
 
   
  Yeni Üye | Şifremi Unuttum
En Çok Okunan
Video Galeri
Foto Galeri
Takvim
Bugünkü Gazeteler
Facebook Beğen
Anasayfa | Gazeteler | Yazarlar | Foto Galeri | Duyurular | Künye
CH

www.7-24 ESENLER HABER haber.com - www7-24 esenler esenler.com ESENLER HABER haber esenler esenler haber